Metabolinis sindromas ir jo problematika

Teksto dydis:

Metabolinis sindromas ir jo problematika

2013 kov. 5 19:14

Apie nutukimą kalbama įvairiausiais aspektais. Šį kartą norėtųsi akcentuoti jo įtaką metabolinio sindromo vystymuisi. Metabolinis sindromas, įvairiais pavadinimais medicinos praktikoje žinomas jau nuo 1930-ųjų. Tačiau kai 1960-aisiais buvo nustatytas šio sindromo tiesioginis ryšys su cukriniu diabetu bei širdies kraujagyslių ligų rizika, jam imtas skirti ypatingas dėmesys.

Metaboliniu sindromu vadinama grupė rizikos veiksnių, kuriems esant padidėja sergamumas II-o tipo cukriniu diabetu bei širdies kraujagyslių ligomis. Šie rizikos veiksniai:

  • Pilvinis nutukimas.
  • Hiperinsulinemija arba padidėjusi gliukozės koncentracija kraujyje.
  • Dislipidemija: padidintas trigliceridų kiekis kraujyje ir sumažėjęs didelio tankio („gerojo“) cholesterolio kiekis.
  • Padidintas kraujo spaudimas. 

Visose metabolinio sindromo atskirų komponentų gydymo schemose, visų pirma akcentuojamas kūno masės mažinimas. Taigi, gydant vieną rizikos veiksnį – nutukimą, mažėja rizika sirgti eile ligų: cukraligė, hipertenzija, insultas ir t.t. 

Sėkmė nutukimo gydyme priklauso nuo keletos veiksnių, tačiau pagrindinis – paciento motyvacija. Žmogus turi žinoti, kad gyvensenos keitimas reikalingas visam gyvenimui. Dar svarbu žinoti, kad mažinant svorį nebūtina siekti balerinos išmatavimų, net ir sąlyginai nedidelis (5-10%) kūno masės sumažinimas duoda teigiamus sveikatai rezultatus:

  • Susitvarko gliukozės ir insulino koncentracija.
  • Sumažėja kraujospūdis.
  • Koreguojasi kraujo riebalų kiekiai: to, ko reikia, padidėja („gerojo“ cholesterolio), ko nereikia – sumažėja (trigliceridų). 

Dar svarbu žinoti tai, jog niekada nėra vėlu pradėti gydyti nutukimą.

Nutukimas, tai ne tik bloga sveikata, bei didelė rizika susirgti daugeliu ligų, tai ir nepasitenkinimas savimi, nusivylimai, vangumas, nenoras bendrauti ir t.t.

Nutukimo gydymas – sudėtinis procesas, susidedantis iš maisto parinkimo, porcijos dydžio nustatymo, maisto paskirstymo per dieną; iš fizinio aktyvumo padidinimo, ieškant priimtinų formų (kam patinka vaikščioti, kam mankšta, o kam sporto salė). Pradėjus gydyti nutukimą, gydymo nutraukti negalima. Todėl labai svarbu pasirinkti tinkamą lieknėjimo būdą. Jeigu pasirinktas metodas pernelyg alina organizmą, verčia dar blogiau jaustis negu prieš gydymą, jis bus nutrauktas.

Nutarus liesėti reikia keisti požiūrį į laiko planavimą, dienos režimą ir, žinoma, valgymo režimą, maisto porcijas, maisto parinkimą.

Exadipin – Austrijos gydytojo W.Auerio sukurtas preparatas, išbandytas eilėje tyrimų. Tai – ne vaistas ir ne paprastas maisto papildas, o specialios medicininės paskirties dietinis produktas. Jo sudėtyje yra Tinklinės salacijos (Salacia reticulata) ekstraktas su vitaminu D3. Šio preparato paskirtis – palengvinti liesėjimo procesą, sumažinti alkio jausmą, reguliuojant cukraus kiekį kraujyje, sumažinti su angliavandeniais gaunamų kalorijų įsisavinimą, sudaryti sąlygas valgyti reguliariai.

Preparatas saugus vartoti ilgą laiką (patartina nenutraukti vartojimo anksčiau nei po trijų mėnesių). Nėra pastebėtas nepageidaujamas šio preparato veikimas.

Tačiau, prieš nusprendžiant liesėti ir vartoti šį preparatą, būtina pasitarti su gydytoju. Liesėjimo proceso metu reikia stebėti kraujo spaudimo kitimus, gliukozės koncentracijos kraujuje svyravimus, įvertinti vartojamus vaistus ir galimą jų sąveiką su Exadipin

UAB „Dietos sistema“ vadovė, medicinos mokslų daktarė gyd. Edita Gavelienė

Komentuoti