Kas padaro sodybinį sklypą geriausiu terapeutu?

Teksto dydis:

Kas padaro sodybinį sklypą geriausiu terapeutu?

2018-04-27 09:54

Visiems žinoma, kad gamtoje praleistas laikas leidžia žmonėms jaustis sveikesniems, laimingesniems ir jaunesniems. Bet ar žinojote, kad, darbuojantis sode, galima pasiekti dar palankesnį efektą?

Žmonės darosi vis urbanizuotesni, be to, gamtoje leidžia tiek mažai laiko, kaip niekada anksčiau, ir tai mums labiau kenkia, nei padeda, bent kai kuriais aspektais.

Laimė, pas mus, Latvijoje ir Lietuvoje, dauguma gyventojų dar nėra tiek urbanizuoti, tad jiems pavasarį žemės, iš kurios išėjęs pašalas, kvapas sujudina kraują, kyla noras eiti į gamtą prasivėdinti galvą ar niežti rankos imtis sodo darbų. Tai galima vadinti protėvių balsu, tačiau galbūt tai yra kūno atmintis, kuris prisimena veiklą ir aplinką, kuri jam geriausiai padėdavo palaikyti kūno ir dvasios harmoniją.

„Gamtos deficito“ sutrikimai

Vadinamosios gyvenimo būdo ligos – širdies ligos, insultas, depresija, cukrinis diabetas, nutukimas – yra svarbi visuomenės sveikatos problema visame pasaulyje. Skaičiuojama, kad daugiau nei 400 mln. asmenų serga cukriniu diabetu, o apie 350 mln. – depresija. Deja, šie skaičiai nuolat auga, o to priežastis – tai, kad palyginti labai daug pasaulio gyventojų gyvena miestuose.

Urbanizuotas gyvenimas susijęs su įvairiomis kenksmingomis pasekmėmis: sėdimu gyvenimo būdu, mityba, kurioje daug riebalų, padidėjusiu socialiniu ir psichologiniu stresu, aplinkos tarša.

Vis daugiau tyrimų liudija, kad tiesioginis sąlytis su natūralia aplinka teikia plataus spektro naudą sveikatai, savo ruožtu, mažėjant kontaktui su gamta, kyla daug sveikatos ir elgesio problemų, ypač vaikams, o tai apskritai gali formuoti „gamtos deficito“ sutrikimus. Naujausi tyrimai rodo, kad kasdienis kontaktas su gamta sumažina depresiją ir nerimą, taip pat kūno masės indeksą, didina pasitenkinimą gyvenimu, gerina gyvenimo kokybę ir būsimą gyvenimo trukmę, formuoja bendruomenės pojūtį ir turi dar kitų teigiamų efektų. Taigi, vis labiau įsitvirtina nuomonė, kad reguliarus kontaktas su gamta gali palaikyti žmogaus sveikatą ir kad tai derėtų taikyti kaip sveikatos profilaktiką.

Darbas sode, be abejo, yra vienas iš populiariausių būdų, kaip sąveikauti su gamta. Sodininkystė vis dar yra žmonių mėgstama laisvalaikio leidimo forma. Pasak statistikos, Didžiojoje Britanijoje ja aktyviai užsiima apie 27 mln. asmenų (t. y. apie 40 proc. gyventojų), o JAV – apie 117 mln. (t. y. trečdalis gyventojų). Net Japonijoje, kur žemės mažai, sodininkystė yra apie 32 mln. (t. y. apie ketvirtadalio) asmenų hobis.

Mūsų laikais sodininkystė yra ir gydymo metodas – darbo terapija psichologinių problemų turintiems asmenims.

Inguna Mukāne

Visą tekstą galite skaityti žurnale „Ko gydytojai tau nepasako

Komentuoti