Klaidinantis gelinių lakų spindesys

Teksto dydis:

Klaidinantis gelinių lakų spindesys

2017 geg. 30 08:00

Naujausios technologijos leidžia kone kiekvienam manikiūro salonui pasiūlyti nagų lakavimo geliniu laku paslaugą. Lakas dailus ir spindintis, nagai išlieka nepriekaištingai gražūs beveik 3 savaites. O kokį poveikį ši procedūra daro sveikatai? Tiesa kelia nerimą.

Nagų lakas turi seną ir spalvingą istoriją. Jis atsirado Kinijoje maždaug prieš 5000 metų, ir iki tada, kai XX amžiaus aštuntojo dešimtmečio pradžioje Freddie’o Mercury’o ir Davido Bowie’o įdiegtas gotų stilius padarė juodą nagų laką madingą, šį (taip pat ir raudoną) nagų laką buvo leidžiama naudoti tik Kinijos karališkosios šeimos atstovams.

Iki pat XX amžiaus nagų lakas daugiausia buvo gaminamas iš kiaušinio baltymo, bičių vaško, augalinių dažų, o tam, kad jis blizgėtų, nusilakavus nagus, juos reikėjo įnirtingai poliruoti. Dabar, pasirodžius laboratorinėmis sąlygomis sukurtiems chemikalams ir išradus fotopolimerizacijos procesą, moterys gali naudotis manikiūro svajonių gaminiu – tvirtais, ryškiaspalviais, ilgai išliekančiais geliais nagams, kurių ir kaina priimtina.

Apie Lietuvą tokių duomenų neturime, bet Didžiojoje Britanijoje 2016-aisiais geliniu laku manikiūrą darydavosi 23 proc. moterų. Nors ši paslauga populiari visose amžiaus grupėse, dažniausiai ją renkasi 25–35 metų moterys ir ispaniškos kilmės ponios. Dauguma moterų atnaujina nagų gelinę dangą vidutiniškai kartą per 2 ar 3 savaites, tačiau, pavyzdžiui, rinkos tyrimų agentūros Mintel Marketing apibendrintais duomenimis, 2013-aisiais vidutinė paauglė (12–17 metų amžiaus) minėtą procedūrą darydavosi beveik 5 kartus per mėnesį. Tiesa, dabar šis rodiklis linkęs mažėti, nes tokio amžiaus merginos labai stengiasi neatsilikti nuo aktualių mados tendencijų, o šiuo metu stilinga akcentuoti antakius, o ne nagus.

Kiekviena moteris, bent kartą išbandžiusi gelinį nagų laką, patvirtins, kad jis lieka geros išvaizdos ilgiau už tradicinį laką, kuris pagamintas iš nitroceliuliozės dervos. Priklausomai nuo nagų augimo greičio, kuris kiekvienos moters yra skirtingas, bei nuo nagų priežiūros, gelinis lakas laikosi vidutiniškai 2–3 savaites, kartais net mėnesį. Paprastas nagų lakas pradeda luptis jau po kelių dienų ir neretai nuvilia klientę jau porą valandų po nagų lakavimo.

Neįsigilinus į niuansus galėtų atrodyti, kad gelinis lakas turi tam tikrų pranašumų ir kalbant apie sveikatą. Kai kurie gelinių nagų lakų gamintojai atsisakė medžiagų, kurių esama daugumoje paprastų nagų lakų – vadinamosios toksiškos trijulės: dibutilftalato (DBP), tolueno ir formaldehido. Deja – tik kai kurie. 

Dibutilftalatas per nago guolį ir darant manikiūrą nustumtą ar nukirptą odelę susigeria į organizmą. Ši medžiaga – toksinas, sukeliantis reprodukcinės sistemos ir raidos sutrikimų, savo ruožtu toluenas yra tirpiklis, lakusis organinis junginys, kuris naudojamas dažuose ir lakuose. Toluenas gali sukelti inkstų nepakankamumą, kepenų ir tulžies latakų pažeidimų, taip pat sunkių raumenų pažeidimų (rabdomiolizę).

Visą tekstą galite skaityti žurnale "Ko gydytojai tau nepasako"

Komentuoti