Odos niežėjimas ir kasymosi priežastys

Teksto dydis:

Odos niežėjimas ir kasymosi priežastys

Niežulys (pruritus) yra baisiai nemalonus jausmas, sukeliantis daugiau ar mažiau nesuvaldomą norą kasytis. Niežėti gali vienoje odos vietoje arba net visą kūną. Niežulys sudaro užburtą ratą, nes pasikasę sukeliame odos nervų galūnėlių hipertrofiją (padidėjimą), o dėl to jos tampa dar jautresnės. Be to, besaikis kasymas skatina smegenis į bet kokį išorinį stimulą reaguoti būtent naujo niežulio pojūčio sukėlimu. O kasymas – tai ir tam tikra trauma.

Dėl kokių priežasčių kyla odos niežulys, nėra iki galo aišku. Manoma, kad niežėjimas jaučiamas, kai į galvos smegenų žievės centrus perduodami impulsai įvairiais dirgikliais sudirginę skausmo receptorių galūnes.

Taigi, niežėjimas ir skausmas turi bendrų savybių. Tai du nemalonūs pojūčiai, ir informacija apie abu juos yra perduodama tais pačiais nerviniais takais. Nepriklausomai nuo priežasties pacientams, kurie skundžiasi niežėjimu, dėl kasymosi oda sustorėja, vystosi jos uždegimas, plečiasi kraujagyslės, pacientus vargina psichinė įtampa.

Nuo ko taip niežti?

Nepaisant to, jog niežėjimo fiziologija nėra pakankamai ištirta, medikai tvirtina, kad niežulio atsiradimui ne mažą vaidmenį vaidina aplinkos veiksniai. Odos niežėjimą gali sukelti klimato sąlygos, vilna, plaukai, stiklo vata, įvairūs plovikliai, skalbimo priemonės ir kitos cheminės medžiagos, gyvūnų parazitai, dažnas maudymasis. Pvz., burnos gleivinė gali niežėti dėl dantų pastos, ar esant netinkamoms plomboms. O delnus ir padus niežti ne vien tik dėl grybelio infekcijos, o ir dėl avalynės, pirštinių.

Kita niežėjimo priežastis – odos ligos, galinčios sukelti vietinį ir bendrą niežulį. Pagrindinės odos ligos, kuriomis sergant niežti – parazitinės odos ligos (niežai, utėlėtumas), atopinis ir kontaktinis dermatitai, dilgėlinė, išangės ir lytinių organų niežėjimas, odos sausumas.

Išangės niežėjimas gali būti ir dėl nepakankamos švaros, dirginimo laikraštiniu popieriumi, sintetinių drabužių, spalinių. Lytinių organų niežėjimą sukelia išorinių lytinių organų dermatozės, bet ir sintetiniai audiniai, patogeniniai grybeliai, pirmuonys. Moteris niežulys dažnai kankina nėštumo metu.

Niežėjimas gali rodyti ir vidaus organų ligas. Tai vėjaraupiai, žarnyno parazitai, cukrinis diabetas, skydliaukės sutrikimai, kepenų, inkstų ir kraujo ligos.

Nesikasome, o gydomės

Kai kankina niežulys reikia išsitirti ir gydyti pagrindinį susirgimą. Jei atlikus tyrimą niežėjimo priežasčių nerandama, verta pasikonsultuoti su psichiatru dėl galimų psichikos sutrikimų, atsiradusio nerimo, ar nuolat patiriamo streso. Nes, pvz., stresas sustiprina niežulį, o sergantiems depresija niežulio stiprumas priklauso nuo depresijos sunkumo.

Kaip galime sau padėti patys?

Reiktų dažnai naudoti odos drėkinamuosius kremus: degutinius arba drėkinamąjį kremą prieš miegą; hipoalerginius, bealkoholinius losjonus dienos metu;

 • Rečiau ir trumpiau maudytis. Išsimaudžius greitai nusausinti odą ir nedelsiant patepti drėkinamuoju kremu. Naudoti hipoalerginį muilą 2-3 kartus per savaitę; nenaudoti muilo prausiant pakinklius ir alkūnių duobes;
 • Drėkinti aplinkos orą, ypač žiemą;
 • Dėvėti drabužius, kurie nedirgina odos (geriausia būtų, pagamintus iš švelnios medvilnės ar šilko), vengti vilnonių drabužių, taip pat šilumą sulaikančių drabužių, sintetinių
 • Vengti kraujagyslių išsiplėtimą sukeliančių gėrimų (arbata, kava, alkoholis), prieskonių, karšto vandens, ilgalaikio prakaitavimo;
 • Netepti ypač ilgą laiką vietinių medikamentų (pvz., kortikosteroidų, nes jie sukelia odos plonėjimą, vietinių anestetikų ir antihistaminikų, nes jie didina alerginio kontaktinio dermatito riziką
 • Trumpai kirpti nagus, kad išvengtumėte pūlingų komplikacijų dėl odos nukasymų. 

Vaistai

Standartinis vietinis niežėjimą slopinantis gydymas: mentolas ir kamparas, aliejinės vonios (pvz., Balmandolio aliejus), kremai ir losjonai su šlapalu (5, 10 proc.), hormoniniai tepalai (pvz., Celestodermas, Elacon, Cutivate ir kt.), suplakamieji mišiniai su cinku, aliejumi, anestezinu.

Linksmai

Ką reiškia, jie niežti...

 • Dešinę ranką – sveikinsitės.
 • Kairę ranką – jums duos arba prašys pinigų.
 • Padus – šoksite.
 • Nosies viršų – sulauksite naujienos.
 • Panosę – bus laidotuvės.
 • Ūsus, barzdą – teks gerti.
 • Lūpas – bučiuositės.
 • Ausis – lis.
 • Dešinę akį, kairę akį – verksite arba džiaugsitės (tai priklauso nuo kiekvieno atskirai).

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (11)

edita 2017 gruod. 6 13:56

Sveiki man niezti visa kuna ant odos yra atsirade baltos demes vienos didesnes kitos mazesnes kas tai gali buti .Aciu

DOMINYKAS 2017 geg. 30 20:50

Sveiki, man niezti kuna jau kaip 3vientisus menesius. Atsiranda tokie spuogiukai, atrodytu lygtais buciau paliestas dilgele, ir tiesiog labai niezti, tai praeina po savaites ir mazdaug po 2savaiciu tai vel prasideda. Man niezejo kuna gal jau kokius 4kartus. Buvau pas sveikatos gydytoja ir ji sake kad tai niezai, bet as manau kad sitie simptomai nera niezams, kai sergams niezais, niezti tiktais kojas ir rankas. PRASAU PADEKITE NEZINAU KA DARYTI

Inga 2016 lapkr. 26 07:25

Pradėjo niežėti krūtis paskui niežėjimas išplito i juosmenį,rankas,nugara,pilvą.Koju neniežti.Dazniausiai niežti vakarais ir trumpai naktimis.Jokiu paraudimu,paberimu,pasausejimu nėra.