Aktyvinta anglis / Shutterstock nuotr.

Organizmo valymas aktyvinta anglimi – būdas šalinti toksinus

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-04-30 16:13
Pavasaris – metas susirūpinti organizmo valymu ir pabudinti organizmą iš žiemos miego. Šaltuoju metų laiku mažiau judame, organizmas stengiasi sukaupti kuo daugiau energijos kovai su šalčiu, stinga šviežių vaisių ir daržovių, tad vartojame daugiau marinuotų, stipriau sūdytų ar saldintų ir kaloringesnių maisto produktų, taip pat dažniau sergame ir suvartojame daugiau vaistų, kurie neišvengiamai palieka pėdsakus mūsų organizme – intensyviau kaupiasi toksinai, šlakai ir net papildomi kilogramai.
Organizmo valymas – tai ko reikia organizmui pavasarį, kad pažadintume jį ir padėtume jam atsikratyti per žiemą sukaupto nereikalingo balasto.

Organizmo valymo būdų yra įvairių. Valant organizmą rekomenduojama daugiau judėti, vartoti daugiau šviežio, neperdirbto maisto, laikytis įvairių dietų ar net vartoti įvairių maisto papildų ar arbatų. Vienas iš seniausių liaudies medicinoje minimų ir turbūt natūraliausių organizmo valymo būdų – organizmo valymas aktyvintąja anglimi. Aktyvinta anglis – tipiškas ir labiausiai ištirtas sorbentas, tad galbūt šį pavasarį organizmo valymui ryšitės išbandyti jį?

Kada aktyvinta anglis pradėta vartoti medicinoje?

Aktyvintąja medžio anglį žmonija vartoja jau labai seniai. Jos adsorbcines savybes – medžiagos gebėjimą sugerti į save skystas ir dujines medžiagas, egiptiečiai naudojo medicinoje jau prieš 3500 metų. Adsorbcines anglies savybes puikiai žinojo ir senovės indai. Aktyvinta anglis yra minima ir sanskrito metraščiuose.

Žmonės seniai pastebėjo, kad, įdėjus kelis anglies gabalėlius į puodą su verdančiu vandeniu, galima pašalinti blogą vandens kvapą, o aktyvintosios anglies filtrai naudojami dar ir šiandien, kad apvalytume vandenį nuo įvairiausių teršalų.

1831 m. Prancūzijos medicinos akademijos profesorius Tovery, stovėdamas prieš kolegas, prarijo 1 g (mirtiną dozę) strichnino (nuodo) bei 15 g aktyvintosios anglies ir liko gyvas. Taip buvo pademonstruotas aktyvintos anglies veikimas. Tad aktyvintoji anglis – vienas iš nedaugelio iki šiol vartojamų senųjų preparatų. Ją sunku pakeisti kuo kitu, jos visada verta turėti vaistinėlėje.

Detoksikuojančios aktyvintosios anglies savybės

Anglis aktyvinama specialia procedūra, kurios metu perdirbamos kietosios dalelės, labai padidinant adsorbuojančio paviršiaus plotą. Aktyvinta anglis gerai sugeria ne tik įvairius bakterinės ar augalinės kilmės nuodus , bakterijų toksinus, bet ir kitas medžiagas. Ja sėkmingai gydomi apsinuodijimai kai kuriais vaistais, tokiais kaip barbitūratais ir kitais migdomaisiais vaistais, antidepresantais, eufilinu, aspirinu, sunkiųjų metalų druskomis, alkaloidais, narkotikais.

Įrodytas aktyvintos anglies efektyvumas dispepsijos, viduriavimo, padidėjusio rūgštingumo skrandyje, pilvo pūtimo gydymui. Aktyvinta anglis yra vartojama sergant lėtiniu inkstų nepakankamumu, lėtiniu virusiniu hepatitu, kepenų ciroze, atopiniu dermatitu, nes padeda pašalinti besikaupiančias toksines medžiagas. Be to yra duomenų, kad aktyvinta anglis mažina cholesterolio kiekį kraujyje ir gali būti vartojama aterosklerozės profilaktikai.

Aktyvintoji anglis iš virškinimo trakto nerezorbuojama, kitaip tariant prie adsorbuojančios medžiagos (sorbento) paviršiaus, slenkančios virškinamuoju traktu, prilimpa visos toksinės medžiagos ir aktyvinta anglis atlikusi detoksikuojantį darbą kartu su sugertomis medžiagomis tuštinantis pilnai pasišalina iš organizmo.

Detoksikuojančios aktyvintosios anglies preparato savybės priklauso nuo medienos, iš kurios ji pagaminta, nuo aktyvacijos technologijos, aktyvintosios anglies formos bei sudėties.

Aktyvintos anglies tabletėse, kurių galima įsigyti vaistinėse, apstu ir kitų komponentų: citrinos rūgšties, sodos, krakmolo ir kt. Jie organizmui nereikalingi, daugiausia naudojami tik tam, kad preparatas taptų patrauklesnis pirkėjui ir išlaikytų savo prekinę formą. Papildomos medžiagos, dedamos į tabletes ne tik sumažina aktyvintos anglis veiksmingumą, bet ir tirpdamos dažnai išskiria nepageidaujamas dujas, stipriai sumažindamos aktyvintosios anglies adsorbcines savybes, kurios be kita ko sumažinamos ir presuojant aktyvintąją anglį į tabletes. Todėl nepresuota, gryna aktyvintoji anglis – veiksmingesnis pasirinkimas. Gryną, nepresuotą aktyvintąją anglį naudodavo ir mūsų protėviai.

Kaip mūsų protėviai gamindavo aktyvintąją anglį?

Nuo medžio pliauskų nulupdavo žievę, sudėdavo medieną į laužą ir degindavo, kol nebelikdavo liepsnos. Tada iš anglių krūvos išrinkdavo nedidelius gabalėlius, sudėdavo į indą, uždengdavo, o atvėsus vėl išimdavo, nuvalydavo smulkias dulkeles, sudėdavo į gilų indą ir sugrūsdavo iki smulkių trupinėlių.

Kokią aktyvintąją anglį naudojame mes?

Nors gryna, be jokių priedų anglis – efektyvesnė, tačiau vargu ar besiryžtume tokią aktyvintąją anglį paruošti namuose patys o juo labiau po to ją vartoti. O ir ruošti nebereikia, kai šių dienų vaistinių asortimentas leidžia rinktis. Be jau minėtų aktyvintos anglies tablečių, galima įsigyti ir aktyvintos anglies kapsulėse, kurios ypač greitai nutirpsta ir kuriuose aktyvinta anglis saugoma nepresuota ir be jokių papildomų priedų. Kuo daugiau aktyvintosios anglies yra kapsulėje, tuo kapsulė yra efektyvesnė. Kuo kapsulėje esančios aktyvintosios anglies adsorbcinio paviršius plotas yra didesnis – tuo geresnėmis adsorbcinėmis savybėmis ji pasižymi.

Ypač geromis adsorbcinėmis savybėmis pasižymi granuliuota aktyvintoji anglis, kuri nuo paprastos aktyvintosios anglies skiriasi tuo, kad smulkiosios dalelės dėka patentuotos aktyvacijos technologijos tampa dar ir labai porėtos. Tokios anglies paviršiaus plotas labai didelis, ji dideliu plotu kontaktuoja su kitomis medžiagomis, lengvai vyksta adsorbcija. Tad dėka didesnio adsorbcinio paviršiaus granuliuota aktyvintoji anglis veikia stipriau ir ilgiau.

Organizmo valymas aktyvina anglimi

Valant organizmą anglimi rekomenduojama subalansuoti mitybą, kad valgiaraštyje neliktų pusfabrikačių, marinuotų, rūkytų, riebių, keptų maisto produktų, taip pat alkoholio. Vartokite daugiau vaisių, daržovių, liesos mėsos, saikingai – pieno produktų. O svarbiausia – valant organizmą anglimi gerti pakankamai vandens (ne mažiau kaip 30 ml kiekvienam jūsų svorio kilogramui), kad išvengtumėte vidurių užkietėjimo ir sklandžiau vyktų organizmo valymo procesas.

Valant organizmą aktyvintąja anglimi, nepamirškite, kad ji šalina iš organizmo ne tik kenksmingas, jį nuodijančias medžiagas, bet ir naudingas medžiagas, kurių organizmui reikia. Tad nemaišykite aktyvintos anglies su kitais vaistiniais preparatais. Anglis juos skrandyje gali adsorbuoti, taigi gali pakisti vaistų poveikis, o pačios anglies poveikis nebebus toks efektyvus. Todėl jei sergate lėtinėmis ligomis ir turite nuolat vartoti kitus medikamentus, prieš pradėdami gydymo kursą pasikonsultuokite su gydytoju. Aktyvintos anglies negalima vartoti sergant kolitu, gastritu arba skrandžio opa.

Nerekomenduojama aktyvintos anglies vartoti nuolat. Leidžiama atlikti tik 2–3 organizmo valymo aktyvintąja anglimi kursus per metus, priklausomai nuo organizmo būklės ir užterštumo. Rekomenduojama rinktis kuo geresnėmis adsorbcinėmis savybėmis pasižyminčią aktyvintąją anglį ir vartojimo kursas turėtų būti iki 10–15 dienų.