Ko dar nežinojote apie savo odą…

Teksto dydis:

Ko dar nežinojote apie savo odą…

2015 spal. 13 00:00

Ar žinojote, kad... 

Nuo nemalonių prisilietimų galima susirgti 

Ne dėl nužiūrėjimo ar prakeiksmo. Viskas paprastai ir moksliškai paaiškinama.

Psichologų nuomone, žmonių prisilietimai vienas prie kito turi 3 reikšmes: energetinę, simbolinę ir seksualinę. 

Odos jautrumas prisilietimams vadinamas taktilumu (lot. tactus – prisilietimas). Be to taktiliai mes reaguojame į nuotaikas ir tikruosius viens kito ketinimus daug aštriau, nei per žodžius ar žvilgsnius. Ir priklausomai nuo to, ką siunčia mums besiliečiantis žmogus, gali keistis ir mūsų savijauta. 

Galite kiek norite šypsotis, kai prie jūsų liečiasi nemalonus žmogus, bet organizme tuo metu kyla „pasipiktinimo banga“. Nervų galūnės praneša smegenims, kad reikia skubiai gintis. Vyksta galinga streso harmonų – adrenalino ir noradrenalino ataka: jus purto, pašoka spaudimas ir cukraus kiekis kraujyje. 

Žmonės, kuriems dėl darbo ar kitų aplinkybių dažnai tenka spausti rankas tiems, kuriems norėtųsi „užvažiuoti per fizionomiją“, labiau linkę į nervų priepolius, infarktus ir insultus. Psichologai net pakrikštijo šią negalią, nuo kurios kenčia dažniausiai verslo žmonės ir vadybininkai „nemalonių rankų paspaudimų sindromu“. 

O nuo malonių prisilietinų nurimsta skausmas ir... pagerėja virškinimas  

Ant moters odos yra 15 proc. daugiau nervų galūnių. Todėl jos taktiliai labai jautrios: mėgsta, kai jas glosto, ir pačios mielai liečiasi. Tokį įprotį provokuoja hormonas – oksitocinas, dalyvaujantis smegenų veiklos stimuliavime. Moterys geriau supranta, kai liečiasi prie pašnekovo. 

Vyrai, tiesiogine prasme, labiau storaodžiai – jų oda 1,5 karto storesnė nei moterų. Todėl jie pripažįsta „kietesnius“ prisilietimus – rankos paspaudimą, apsikabinimą. 

Moksliškai įrodyta, kad liečiantis mylimam žmogui, organizme gaminasi daugiau endorfinų – hormoninių medžiagų, atsakančių už mūsų gerą nuotaiką. Malonaus jums žmogaus prisilietimas sumažina streso hormono – kortizono, gamybą kraujyje, sužadina klajoklį nervą (tai stabilizuoja širdies ritmą, kvėpavimą ir kraujo spaudimą). Net išsiskiria daugiau hormono insulino, todėl pagerėja maisto įsisavinimas. Tad karšti aistringi apsikabinimai prieš pietus bus kaip tik. 

FAKTAI apie odą 

  • Mūsų oda – pilnavertis organas, kuris papildo ir dubliuoja įvairių vidaus sistemų funkcijas. Ji aktyviai dalyvauja kvėpavimo, medžiagų apykaitos, šalinimo procesuose.
  • 2 kv.m – toks bendras žmogaus odos plotas.
  • Nuo 7 iki 11 kg – jos masė.
  • 1 litras – tiek vidutiniškai žmogus išskiria prakaito per parą. Fiziškai aktyvus žmogus – nuo 2 iki 7 litrų!
  • Odos danga 72 proc. susideda iš vandens.
  • Įvarūs odos plotai pastoviai atsinaujina. Per 15-20 dienų mes visiškai „numetame“odą“, keisdami ją į naują.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (3)

asta 2014 birž. 26 14:47

ačiū,labai geras straipsnis.

Uno 2012 geg. 4 21:15

Tai apie mane.Tikriausiai turiu per daug to aktasicino...Blogai taip viska jausti...Sunku ir man ir kitiems...Kad nejausciau turiu buti laaabai pavargus...Kaip noreciau tai sumazint...Aciu.

thydayOrgah 2011 birž. 10 22:24

Aciu uz idomia informacija