Nesuvaldomas lytinių santykių potraukis

Teksto dydis:

Nesuvaldomas lytinių santykių potraukis

2011 bal. 1 00:00

Amerikiečiai psichiatrai svarsto, ar reikėtų paskelbti persivalgymą, potraukį azartiniams žaidimams ir nesuvaldomą lytinių santykių poreikį psichinėmis ligomis, rašo „The Washington Times“.
 
Pasiūlymas įvesti pataisas oficialiose psichikos sutrikimų diagnostikos instrukcijose leistų naudoti aukštesnio lygio diagnostiką ir gydymą, teigia žurnalistė Cheryl Wetzstein.
 
Tačiau kritikai pranašauja, kad naujos diagnozės sukurs sunkumų medicinos draudimo, bendrovių teisės priimti į darbą ir atleisti darbuotojus srityse.
 
Diuko universiteto profesorius Allenas Francesas pareiškė, kad psichiatrai žengia slidžiu keliu: jei jie pripažins azartinius lošimus „elgesio sutrikimu“, tuomet reikės apsipirkinėjimą ir kompiuterinių žaidimų potraukį vertinti kaip patologiją.
 
Diagnostikos instrukcijose nurodytos visų JAV sveikatos apsaugos sistemos pripažintų psichikos ligų diagnozės ir jų diagnostikos metodai. Diagnozėmis, nustatytomis pagal šias instrukcijas, galima remtis svarstant teismo bylas, tikrinant darbuotojus ir t. t.
 
Dabar siūloma įtraukti kategoriją „elgesio sutrikimai“, kurioje bus tik viena liga – patologinis azartinių žaidimų potraukis, pranešė Amerikos psichiatrijos asociacija, kuri sudaro šias instrukcijas. Elgesio sutrikimų kategorijai buvo ketinama priskirti ir interneto priklausomybę, tačiau galiausiai buvo nuspręsta perkelti ją į priedą, siekiant paskatinti išsamesnius tyrimus.
 
Specialistai pritaria tam, kad atsirado tokios diagnozės, kaip „hiperseksualinis sindromas“ ir „obsesinis-kompulsinis persivalgymas“.
 
Neurofiziologija įrodė: patologiška sekso, maisto, azartinių žaidimų arba alkoholio priklausomybė keičia žmogaus smegenis baziniame lygmenyje ir žmogus jau nebegali normaliai jaustis, kol nepatenkina savo potraukio, paaiškino Johnas O'Neillas, anksčiau dirbęs Menninger klinikos (Hiustone) narkologijos skyriaus direktoriumi.
 
Toje pačioje klinikoje dirbanti Rebecca Wagner nurodė, kad obsesinis-kompulsinis persivalgymas skiriasi nuo anoreksijos ar bulimijos ir dažnai jį lydį depresija arba padidėjęs nerimas.
 
Tačiau A. Francesas perspėja: „Dešimtys milijonų žmonių, kurie kartą per savaitę persivalgo, staiga bus paskelbti „psichiniais ligoniais“, tai ir įrašas kortelėje, ir būtinybė vartoti vaistus, kurių veiksmingumas dar nėra įrodytas“.
 
Diagnozė „hiperseksualumas“ taps dovana tiems, kurie ieško pasiteisinimų, o ateityje gali sukelti katastrofą teismo medicinoje, pridūrė A. Francesas.

Komentuoti