Kaip atgauti puikią atmintį

Teksto dydis:

Kaip atgauti puikią atmintį

2018-04-20 10:52

Tai pasakojimas, kaip vienas žmogus nugalėjo Alzheimerio ligą.

Vaistai nepadėjo, vis dėlto jam pavyko atgauti aiškų protą. Jis kiekvieną rytą gerdavo savotišką „kokteilį“. Tai suveikė, nes pavyko paveikti ligos priežastį. Esama įvairių įrodymų, liudijančių, kad Alzheimerio ligą iš tikrųjų sukelia neurotoksinas. Deja, apie šį faktą vis dar nekalbama.

Vienas vyras, kaip sakoma, pačiame jėgų žydėjime (pavadinkime jį Džonu Blakbernu, nors tai nėra jo tikras vardas), Lesteryje (Anglijoje) remontavo vasarnamį, kuriame kartu su žmona leido atostogas. Tada jam buvo 52 metai, ir jis pirmą kartą pajuto, kad su jo galva kažkas ne visai gerai… Vyras atliko matavimą, bet jau po akimirkos, nuėjęs į gretimą kambarį, buvo jį pamiršęs. Jis pakartojo matavimą, šį kartą jau sąmoningai koncentruodamasis į skaičių, tačiau jam niekaip nepavyko atsiminti jo. Anksčiau Džonas nieko panašaus nepatyrė. Jo žmona taip pat pastebėjo, kad vyras pasidarė užuomarša, o pats Džonas prisimena, kad jam kartais būdavo sunku net kalbėtis.

Gydytojas nusiuntė jį į specializuotą atminties sutrikimų kliniką, o po to – pas neurologą. Per skenavimą buvo konstatuota, kad Džono smegenų tūris mažėja, ir 2014 metų spalį jam diagnozavo ankstyvą Alzheimerio ligą.

Pasaulyje šia liga serga 47 mln. žmonių, JAV – 5,5 mln. Tau baltymų mazgai ir beta amiloido plokštelės, kurie formuojasi smegenyse, – būdingas Alzheimerio ligos požymis – palyginti mažai tyrinėti, bet manoma, kad jie įsiterpia į ląstelių tarpusavio komunikacijos procesus ir trukdo normaliai smegenų veiklai.

Alzheimerio liga sunaikina žmones kaip asmenybes ir atima iš jų ne tik atmintį ir savarankiškumą, bet ir gyvybę. JAV tai šešta pagal dažnį mirties priežastis.

Mūsų laikais, jei jūsų amžius didesnis nei 85-eri metai, jūsų šansai susirgti Alzheimerio liga yra 50:50.1 Prognozuojama, kad ši liga plis dar labiau, o iki 2050 metų ja sirgs jau daugiau nei 150 mln. asmenų.

Dabar prieinami medikamentai geriausiu atveju yra pajėgūs tik trumpam sumažinti simptomus. JAV Mėjo klinikos (Mayo Clinic) specialistai, kurie laikomi šios srities autoritetais, pripažįsta, kad Alzheimerio liga sergantiems asmenims gydyti skirti medikamentai visiems netinkami, be to, jie nesugeba žmogaus išgydyti ar sustabdyti ligos raidos. Su laiku vaistų poveikis nyksta, be to, medikamentai turi ir nemalonių šalutinių reiškinių, pvz., memantinas gali sukelti pykinimą, vėmimą, pasimetimą ir haliucinacijas, o donepezilas – pykinimą, drebėjimą, skrandžio opą ir traukulius.

Deja, nepaisant daugybės „daug žadančių“ naujų medikamentų klinikinių tyrimų, nuo 2003 metų nuo Alzheimerio ligos nepatvirtintas joks naujas vaistas.

Džonui buvo aišku, kad jis neturi šansų pasveikti, tačiau vyras turėjo savo teoriją, kodėl jis pamažu netenka proto. Jo nuomone, kaip tik ten slypėjo ir galimas problemos sprendimas. Vyras 26 metus dirbo kompanijoje Bombardier, kuri gamino aliumininius geležinkelio vagonus. „Cechas, kuriame dirbau, buvo vadinamas mirties slėniu. Būdami viename jo gale, kito net negalėjome matyti, nes patalpa buvo pilna aliuminio dulkių. Didžiulėje gamykloje buvo bent 20 suvirinimo aparatų, taip pat daugybė aliuminio vagonų šlifavimo ir poliravimo įrenginių, bet oro valymo filtrų nebuvo. Aliuminio dalelės ore blizgėjo, o mūsų kombinezonai buvo padengti plonyčiu dulkių sluoksniu. Tiesiogine žodžio prasme valgydavome aliuminį. Oda pajuodavo, jos nebebuvo įmanoma nušveisti švariai“, – prisimena Džonas.

Įmonės vadovybė pradėjo nerimauti dėl darbininkų sveikatos būklės, todėl praeito amžiaus paskutinio dešimtmečio pradžioje „kažkokie tipeliai iš universiteto“ atėjo į gamyklą ir prašė 11 darbininkų duoti šlapimo tyrimams. Džonas ir jo draugas sutiko dalyvauti šiame „eksperimente“, o kai tyrėjai grįžo ir supažindino įmonės vadovybę su tyrimų rezultatais, abu vyrai įsigudrino slapta pažiūrėti pristatymą pro posėdžių salės langą. Projektoriaus ekrane jie pamatė skaičius, kurie buvo išdėstyti ties kiekvieno savanorio gimimo data. „Po velnių, mano skaičius tikrai aukštas!“ – sakė Džono kolega. Džono skaičius buvo mažesnis, bet jis neturėjo jokio supratimo, ką tai galėtų reikšti. Džono draugui Alzheimerio liga buvo diagnozuota, kai jam buvo maždaug 68 metai; greitai po to jis pateko į globos įstaigą, o po poros metų mirė.

Kamlfordo nelaimingo atsitikimo įkalčiai

Suprasti reikalo esmę Džonui padėjo informacija apie baisiausią masinio apsinuodijimo atvejį Didžiosios Britanijos istorijoje, kurį valdžios institucijos tyrė kaip tik tada, kai Džonui buvo diagnozuota Alzheimerio liga.

1988 metais vienas sunkvežimio vairuotojas per klaidą išpylė 20 t aliuminio sulfato ne į tam skirtą rezervuarą, bet į Kamlfordo miestuko geriamojo vandens tiekimo sistemą. Tiesa, aliuminis paprastai naudojamas vandenvaloje, tačiau Kamlfordo gyventojų gautos dozės 500–3000 kartų viršijo kiekį, kuris buvo laikomas nekenksmingu.

Miestuko gyventojai to, kas įvyko, pasekmes pajuto jau po kelių minučių. Drumzlinas, lipšnus vanduo nudegino vaikus voniose, žmonių odą padengė opos, pirštai ir lūpos sulipo, nagai pasidarė melsvi, o plaukai – žali, daugeliui prasidėjo skrandžio spazmai ir viduriavimas. Per kitus 25 metus keliems žmonėms, nukentėjusiems per nelaimingą atsitikimą, buvo nustatyti sąmonės sutrikimai, didelė aliuminio koncentracija kraujyje ir sąnarių skausmai.2

Be to, Kamlforde įvyko ir keli įtartini savižudybės atvejai, daugeliui asmenų pasireiškė demencijos simptomai ir susiformavo ankstyvoji Alzheimerio liga.3

Celeste McGovern

NUORODOS

  1. Hirosaki Igaku, 2010; 61:S111–24
  2. BMJ, 1999; 319:807–11
  3. Daily Mail, straipsnis 2608449
Visą tekstą galite skaityti žurnale „Ko gydytojai tau nepasako

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

Tomas 2018-06-01 00:27

Tema - kaip pagerint atmintį , o tekstas kaip išgalvotas žmogus susirgo alzhaimeriu ....