Kai smegenys dega. Psichologinės pasekmės, kurias sukelia uždegimo perkrova

Teksto dydis:

Kai smegenys dega. Psichologinės pasekmės, kurias sukelia uždegimo perkrova

2018 liep. 7 00:40

Nauji tyrimai skatina galvoti, kad psichikos ligos, taip pat kaip daugelis kitų, susiformuoja dėl uždegimo procesų. Nagrinėjame, kaip numalšinti imuninės sistemos uždegimo reakcijas, kad pasveiktume nuo depresijos, nerimo, obsesinių kompulsinių sutrikimų (maniakinės depresijos) ir kitų panašių ligų.

Kai Ali Zeck paskutinį kartą ruošėsi nusižudyti, ji buvo psichiatrinėje ligoninėje. Antidepresantai neveikė, taip pat ir jokie kiti psichiatriniai vaistai, kuriuos ji įvairiais deriniais ir dozėmis gėrė beveik 25 metus.

Kai moteriai buvo 20 metų, jai diagnozavo valgymo sutrikimą. Po kelių ligoninėje praleistų dienų ją paleido namo. Tačiau Ali gavo ir vaistų receptą, kuriuos ji turėsianti vartoti visą gyvenimą.

Kitus 10 metų Ali gyvenimas buvo nuolatinė kova su depresija ir nerimu. Ji rydavo tabletes saujomis ir jausdavosi taip, tarsi pašėlusiu greičiu lėktų hipermanijos ir gilios depresijos „amerikietiškais kalniukais“. Galų gale moteriai buvo diagnozuoti bipoliniai sutrikimai.

Kartais Ali visą dieną verkdavo, kartais jau iš pat ryto gerdavo vyno, kad išeitų iš vaistų hiperstimuliuojančio poveikio, arba kaip apsėsta krapštydavo odą, kol užsikrėsdavo sunkia infekcija. Jos psichozės, pasižyminčios realybės jausmo praradimu ir bandymais nusižudyti, kelis kartus nuvedė Ali į psichiatrinę kliniką.

Kaip tik tokios būklės Ali, kuriai jau buvo 45-eri metai ir kuri planavo dar vieną savižudybę, pateko į Manhatano psichiatrės Kelly Brogan priimamąjį.

K. Brogan parašė knygą „Jūsų nuosavas protas“ (A Mind of Your Own) ir priklauso nedidelei gydytojų grupei, kuri nelaiko psichikos ligų cheminiu disbalansu smegenyse ar nuolatiniais smegenų sutrikimais. Jos nuomone, tai yra viso kūno (t. y. sisteminė) liga, kuriai būdingas uždegimo siautėjimas.

Psichikos ligos uždegiminis modelis, kaip tai vadinama, yra žinomas jau daugiau nei 20 metų, bet neseniai jis vėl pateko į dėmesio centrą. Pagrindas: idėja, kad bet kuri psichikos liga, nesvarbu, depresija, šizofrenija ar kita, yra susijusi su hiperaktyvios imuninės sistemos „išėjimu iš rikiuotės“. Tai formuoja psichologinius simptomus, sukelia daugybę fizinių problemų, kurių paprastai niekas neriša su psichikos problemomis.

Psichikos ligos uždegiminis modelis pripažįsta, kad viskas – išbėrimai ant veido, dirgliosios žarnos sindromas ar širdies liga – iš tikrųjų būna susiję su asmens nuotaika ir psichiniu stabilumu. Visi šie simptomai liudija, kad imuninė sistema yra nuolat hiperaktyvi ir reaguoja į dirginimą arba įsijungia į autoimuninę ataką prieš organizmą (arba abu veiksmai kartu).

Uždegimas – tai imuninės sistemos natūrali reakcija, kokią ji formuoja tam, kad apsaugotų mus nuo užpuolikų, pvz., svetimų bakterijų, virusų, toksinų, taršos ar vaistų. Imuninė sistema taip pat pareiškia atsakomąją reakciją ir po sužalojimų – paraudimas, patinimas ir karščiavimas, kuriuos patiriame, – yra rezultatas: imuninės sistemos ląstelės skuba naikinti pavojų ir padeda gydyti žaizdą. Deja, kai imuninė sistema per daug stimuliuojama ar nuolat aktyvinama, gali kilti problemų.

Imuninė sistema yra labai subtilus apsaugos mechanizmas, ir, jei ji „užsidegusi“ dėl klaidos, gali būti padaroma didelė žala. Yra žinoma, kad lėtinis uždegimas atlieka svarbiausią vaidmenį sergant ateroskleroze,1 taip pat gali skatinti autoimuninių ligų raidą, pradedant II tipo cukriniu diabetu, baigiant išsėtine skleroze.2 Asmenims, kurie serga lėtinėmis uždegiminėmis ligomis, pvz., kolitu, yra didesnė mutacijų rizika, kurios sukelia vėžį.

2015 metais JAV Masačusetso technologijų institute (The Massachusetts Institute of Technology) buvo atliktas tyrimas, kuris parodė, kad, jei žmogų po uždegimo protrūkio veikia medžiagos, kurios žaloja DNR, tai dar labiau padidina vėžį sukeliančias mutacijas.3

 

NUORODOS
1 Circulation, 2002; 105:1135–43
2 Ann NY Acad Sci, 2018; 1413:59–68
3 PLoS Genet, 2015; 11:e1004901
 
Visą tekstą galite skaityti žurnale „Ko gydytojai tau nepasako

 

Komentuoti