Konsultacija pas psichiatrą.

Kuo skiriasi psichologas, psichiatras ir psichoterapeutas?

manodaktaras.lt
Publikuota: 2019-04-25 13:22
Kuo skiriasi šie trys specialistai ir pas ką reikia kreiptis konkrečiu atveju? Ne paslaptis, kad žmonės dažnai juos painioja į viską suplakdami viena. Susipažinkite su šiais specialistais.
Tai, kas tas psichoterapeutas? Psichoterapeutas – tai gydytojas (dažniausiai psichiatras) arba psichologas, kuris po aukštojo mokslo baigimo papildomai mokėsi ir baigė kurios nors psichoterapijos krypties mokymo kursą, trunkantį ne mažiau trejetą metų. Šiandien pripažįstama daug psichoterapijos krypčių (mokyklų), tačiau populiariausios jų: psichoanalitinė psichoterapija, geštalto terapija, elgesio terapija, egzistencinė terapija ir kt. Psichoterapeutas turi jo kompetenciją patvirtinantį LR Sveikatos apsaugos ministerijos sertifikatą.

Psichiatras – tai taip pat gydytojas, kuris dirba esant „rimtesnėms dvasinėms būsenoms“. Toks asmuo turi LR Sveikatos apsaugos ministerijos išduotą licenciją. Psichiatras turi teisę diagnozuoti psichikos sutrikimą, skirti jo gydymą, išrašyti receptus. Jis diagnozuoja ir gydo visus psichikos sutrikimus, tačiau dažniausiai jam tenka padėti asmenims, sergantiems psichozėmis ir kitais sunkiais sutrikimais. Dažniausiai psichiatras gydo vaistais.

Skirtumas tarp gydytojo psichoterapeuto ir psichiatro tas, kad gydytojas psichoterapeutas privalo būti įvaldęs psichoterapinės sąveikos su pacientu metodus. Psichoterapinė sąveika (psichoterapija) – tai gydymas pokalbiu, kurio metu žmogus turi galimybę objektyviau pažiūrėti į savo dvasinę problemą, kreiptis į savo vidinius resursus, išgyventi „užmirštus“ pergyvenimus, sulaukti paramos ir palaikymo. Psichoterapija gydomi visi psichikos sutrikimai bei kai kurie somatiniai susirgimai.

Psichologas – tai ne medicininį išsilavinimą įgijęs asmuo, kuris tiria paciento psichikos procesus (mąstymą, atmintį, dėmesį, valią ir kt.) bei elgesio motyvus. Psichologas turi teisę nustatyti psichikos funkcijų pokyčių laipsnį, esant vienokiai ar kitokiai psichopatologijai. Toks darbas vadinamas psichodiagnostika. Praktikuojantis psichologas nėra gydytojas, vadinasi, jis negali diagnozuoti psichikos sutrikimo bei skirti (esant būtinybei) vaistų (tų pačių antidepresantų išreikštos klinikinės depresijos atvejais ar raminančių preparatų panikos atakų ar fobijų paūmėjimo metu).

Psichologas tai toks specialistas, kuris gali padėti: išmokti rasti išeitis iš krizinių situacijų, patikėti savo jėgomis, rasti vidinių resursų, nugalėti depresiją.

Priežastys, dėl kurių kreipiamasi į psichologą įvairios:

  • Nepasitenkinimas savimi;
  • Depresija.
  • Savitarpio supratimo su artimaisiais stoka.
  • Išsiskyrimas arba skyrybos šeimoje.
  • Konfliktinė situacija darbe.

Psichologas padės išsiaiškinti vieno ar kito pasirinkimo privalumuose ir trūkumuose. Atsakys į daugelį klausimų:

  • Kaip susigražinti pasitikėjimą savimi?
  • Kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje?
  • Kaip rasti bendrą kalbą su artimu žmogumi?
  • Kaip nugalėti prislėgtą nuotaiką?

Išsiaiškinkite, koks specialistas jums gali padėti jūsų konkrečioje situacijoje ir kreipkitės. Kompetentingos pagalbos paieška – geriausias sprendimas.