Gerą girą gera gerti…

Teksto dydis:

Gerą girą gera gerti…

Gira – labai silpnas gaivusis gėrimas, gaminamas fermentacijos būdu pridedant mielių ir cukraus. Natūralios giros skonis priklauso nuo produktų, iš kurių ketinate ją gaminti. Tai gali būti juoda duona, įvairiausi vaisiai, prieskoniai, grūdai, suteikiantys girai savitą, unikalų skonį. Mielės iš cukraus gamina alkoholį ir angliarūgštę, todėl gira, nors ir laikoma nealkoholiniu gėrimu, vis dėlto alkoholio turi apie 0,7%–2,2%.
 
Duonos gira daroma iš duonos džiūvėsių nuopilo (misos), kuris fermentuojamas mielėmis ir pieno rūgšties bakterijomis, filtruojamas ir išpilstomas. Vaisių ir uogų gira – tai cukraus sirupu praskiestos, mielėmis fermentuotos vaisių ir uogų sultys. Salyklinė gira daroma iš koncentrato, gauto iš žaliojo rugių ar miežių salyklo ir rauginių ar kitokių miltų misos. Į koncentratą kartais dedama fermentinių preparatų, cukraus, citrinos rūgšties, mėtų, kartais medaus, apynių, kmynų. Gira išpilstoma į cisternas, statines ar butelius. Išpilstyta į butelius pasterizuojama.
 
Giros gydomosios savybės buvo žinomos jau gilioje senovėje. Gira ne tik troškulį malšindavo, bet ir suteikdavo jėgų: kad būtų stipresni ir žvalesni, ją vyrai jos gerdavo prieš mūšį. Gira praplautos žaizdos greičiau gydavo, o geriant girą greičiau suaugdavo lūžę kaulai, pagerėdavo inkstų veikla. Teigiamą giros poveikį žinojo ir lietuvaitės – norėdamos, kad jų veido oda būtų glotnesnė, skaistesnė ir stangresnė, girą ne tik gerdavo, bet ir ja prausdavosi, darydavosi vonias.
 
Giroje yra kalcio, magnio ir B grupės vitaminų. Todėl valstiečiai, eidami dirbti sunkių lauko darbų, būtinai įsidėdavo giros, mat ji mažina nuovargį, suteikia jėgų. Vėliau gydytojai rekomenduodavo girą saldinti ne cukrumi, o medumi, ir gerti po puodelį tris kartus per dieną. Medaus gira būdavo vartojama anginos ir peršalimo ligų profilaktikai. Tiems, kas skųsdavosi širdies, kraujagyslių, nervų, raumenų ligomis, būdavo rekomenduojama gerti razinų girą, nes razinos ypač turtingos fiziologiškai aktyvaus mikroelemento kalio. Neurozės, nemigos, hipertonijos kamuojamiems žmonėms būdavo patariama gerti mėtų girą.
 
Giroje yra laktato – pieno rūgšties, todėl gėrimo poveikis panašus į kefyro, išrūgų ar kumyso – reguliuoja skrandžio ir žarnyno veiklą, didina organizmo tonusą, gerina medžiagų apykaitą, gerai veikia širdies ir kraujagyslių sistemą (žinoma, jeigu gira be sintetinių saldiklių ir priedų). Gira išplauna skrandžio ir žarnyno traktą, išvalydama organizmą nuo galutinių maisto apykaitos produktų, šlakų. Be to, nerasite geresnės už girą profilaktinės priemonės nuo vidaus ligų.
 
Salyklą pasigaminti galite ir patys (emaliuotame inde ar medinėje (ąžuolo) statinaitėje). Salyklą gaminkite iš miežių, kviečių, rugių ar žirnių. Svarbu – grūdų nemaišykite, kiekvienos rūšies ruoškite atskirai. Vėliau gamindami girą į miežių salyklą galėsite įmaišyti truputį kviečių arba rugių salyklo ir paeksperimentuoti.
Grūdus nuplaukite šiltu (jokiu būdu ne verdančiu!) vandeniu. Užpilkite kambario temperatūros vandeniu taip, kad apsemtų. Laikykite 5–6 dienas, nuolat pamaišykite. Po 2–3 dienų vandenį pakeiskite (grūdus nuplaukite šiltu vandeniu). Kai išdygs želmenys (jie turi būti 2–3 kartus ilgesni už grūdą), grūdus išimkite iš vandens ir išdžiovinkite šiltoje orkaitėje (30–400 ºC). Išdžiovintus sumalkite mėsmale, o paskui kavos malūnėliu. Saugokite vėsioje sausoje vietoje supilstę į maišelius.
Ruošiant girą jums reikės įvairių priedų: medaus, vaisių, daržovių, kvapniųjų žolelių.
Tik, anot smagių senovinių prietarų, šiukštu nevirkite giros pirmadienį, mat gali ateiti velnias ir giroje imti maudyti savo vaikus.
 
 
 
 
 

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (5)

Rolandas 2012-05-10 13:26

O dėl tų blindos ir kitu girų,-tai ventuliui galiu pasakyti,kad visos jos su sint. priedais.O laikyti turi -geriausia medinėj bačkutėj.
Plastikas - tručas,ypač jei saulės gauna...

Rolandas 2012-05-10 13:23

apie salykla pabaigos kaip ir nėr...Žiū perku gira pasigaminimui ir ten ira tirštas tamsus salyklas,o kiap čia ji naudoti-kaip miltus idėti ir viskas ???

vetrulis 2011-07-22 10:29

Sveiki, labai mėgestu girą ir ja pastoviai išgeriu į dieba apie 1,5 litro ir taip jau geras pusmietis "Dardžioji " Blindos girą...
Norėjau Jūsų paklausti, ar nebus tokia patarlė " kar perdaug tai nesveika " Prašau atsakykitė, Dėkoju .....