Kas yra karkade?

Teksto dydis:

Kas yra karkade?

Tautinis Egipto gėrimas karkade, turintis neįprastą rūgštoką skonį ir išskirtinį aromatą, pastaruoju metu sėkmingai „persikraustė” ir į Europą. Kuo gi mus taip sudomino karkade?
 
Krūmokšniai arba medžiai karkade, iš kurių žiedų ir daromas gėrimas, turi dar kitus pavadinimus hibiscus (Hibiscus sabdariffa) ir Sudano rožė. Lietuviškai šis augalas vadinamas Jamaikine kinrože. Šie dedešvinių (Malvaceae) šeimos augalų genties medžiai ir krūmai auga daugelyje pietų šalių. Kai kuriose musulmoniškuose šalyse, pavyzdžiui, Malaizijoje, hibiscus žiedai yra šalies simbolis, nes kaip tvirtina šios religijos šalininkai, penki raudoni žiedlapiai simbolizuoja penkis islamo priesakus. 
 
Sprendžiant iš to, kad archeologai šio augalo lapelių kartu su kitais laidojimo atributais – tarnų figūrėlėmis, aromatų indeliais ir drabužiais, rado žymių egiptiečių kapinynuose, galima teigti, kad gėrimas iš Sudano rožės buvo tarp Senovės egiptiečių populiarus ir mėgstamas. Kaip tvirtina mokslininkai, Senovės egiptiečiai jį gėrė, siekdami pasipildyti energija ir norėdami numalšinti troškulį.
 
Palaipsniu gėrimas karkade paplito ir kitose arabiškose ar Afrikos valstybėse. Paruošti arbatos gamybai karkade lapeliai į Senąjį Pasaulį reguliariai pradėti tiekti nuo XVII amžiaus, tačiau nebuvo labai paklausūs. Šio reiškinio priežastis taip ir liko mįsle. Bet mūsų laikais europiečiai nutarė reabilituotis, pakeisdami savo požiūrį į šį gėrimą.
 
Pavyzdžiui, kai kurių kompanijų, prekiaujančių šiuo gėrimu, statistikos duomenimis, karkade reguliariai perka kas trečia šeima Skandinavijos šalyse. O Viduržemio jūros kraštų gyventojai arbatą iš Sudano rožės geria beveik visi, ypač vasarą. Kokia statistika pas mus, nežinia, bet lietuviai, taip pamėgę atostogauti Egipte, jau senokai dalinasi gerais įspūdžiais apie šią arbatą, dabar šio gėrimo jau galima nusipirkti visose stambiuose prekybos centruose.
Be to reikia žinoti, kad tikrai kokybiška karkade yra ne susmulkinta į šiukšleles, o sudžiovinta gražiais kietais, formą išlaikiusiais žiedais.
 
Būdai, kaip pasigaminti karkade
 
Karkade – universalus gėrimas: jį galima gerti tiek karštą, tiek ir šaltą, kartais net su ledu. Tačiau bet kokiu atveju Sudano rožę labai svarbu teisingai užvirti, kad lapeliai nebūtų per ilgai termiškai apdorojami. Teisingai paruoštas karkade gėrimas įgauna šviesaus rubino spalvą.
 
Gėrimas ruošiamas, kaip jau minėjome iš hibiscus žiedų. Įprastai daugumo žmonių užpliko karkade, kaip arbatą, tačiau Egipte daroma kitaip. Egipto arabai karkade ne pliko kaip mes, o iki 15 minučių verda ant ugnies.
 
Norint išvirti karkade, atkreipkite dėmesį, ne užvirti, o būtent išvirti, išdžiovinti raudoni žiedai dedami į šaltą vandenį ir verdami, kol užvirs. Taip paverdami 3 – 5 minutes, nes tik verdant iš lapelių „ištraukiama” visa skonių gama. Vėliau pagal skonį dedama cukraus, nes gėrimas būna labai rūgštus (žinoma, galima gerti ir be cukraus). Tik jokiu būdu negerkite su pienu. Išgėrus gėrimą, išmirkusius karkade lapelius galima suvalgyti.
 
Karkade lapeliai verdami tik vieną kartą, nes jie jau būna atidavę visą savo skonį. Taip rekomenduoja karkade parduodančios kompanijos. Tačiau Egipte tos pačios arbatžolės, jei po pirmo virimo nesuvalgomos, verdamos ir antrą kartą.
 
Nereikia pamiršti, kad veikiant aukštai temperatūrai daugelis naudingų medžiagų, esančių karkade lapeliuose, žūva. Pirmieji į kaitinimą reaguoja antocianai (augalą dažančios medžiagos) ir vitaminas C. Jei paruoštą gėrimą per ilgai laikysite ant ugnies, jis praras didelę dalį šių medžiagų.
 
Kad taip neįvyktų, galima karkade nevirti, bet leisti gėrimui nusistovėti kambario temperatūros vandenyje. Žinoma, tam prireiks daugiau laiko, gėrimas bus paruoštas tik po kokios valandos, tačiau jame liks visi mikroelementai. Beje, dietologai būtent šaltą gėrimo gamybos būdą rekomenduoja, kaip patį naudingiausią.
 
Naudingos gėrimo savybės
 
Kaip tvirtina oficialioji medicina, karkade gėrimas puikiai malšina troškulį, normalizuoja kraujo spaudimą, nuima nervinę įtampą, valo inkstus ir kepenis, turi antiseptinių savybių. Didina fizinę ištvermę, stiprina imunitetą. Šaltas (be cukraus) karkade gėrimas mažina kraujospūdį, o karštas (ypač saldintas), priešingai, jį padidina.
Karkade arbata puiki kosmetikos priemonė. Trinkite šia arbata veidą, jei turite ant veido uždegimo sukeltų spuogų. O jei ant kūno yra nedidelių mėlynių ar įbrėžimų, ar ant odos – uždegimo požymių, taip pat padės įtrynimai Sudano rožės nuoviru.
Ir dar:
Karkade arbata, pasirodo, teigiamai veikia potenciją.
 
Kulinarinės karkade lapelių savybės
 
Pagarinti ir išmirkę vandenyje karkade lapeliai taip pat nepraranda savo originalaus ir nepakartojamo rūgščiai saldaus skonio, todėl juos galima vartoti maistui, kaip puikų vitamininį priedą, kuris turėdamas daug vitamino C, saugo organizmą nuo virusinių infekcijų. Šiuose lapeliuose esantys mikroelementai, vitaminai ir biologiškai aktyvios medžiagos gerai veikia virškinimo sistemos veiklą.
 
Kai kuriose pietų šalyse, kur auga hibiscus, švieži jo lapeliai dedami į salotas, troškinami su mėsa arba žuvimi, o pakepintomis sėklomis pagardinamos sriubos. Iš Sudano rožės net verdama puiki uogienė.
 
Akivaizdu, kad plintančios sveikos ir teisingos mitybos tendencijos, kaip tik ir skatina mus europiečius vartoti alternatyvius gėrimus, kurie turi daug organizmui naudingų ir būtinų medžiagų. Būtent toks ir yra karkade gėrimas, turintis malonų skonį, kvapą ir spalvą.
Bet visų pirma, šis gėrimas mums rūpi todėl, kad jis gali normalizuoti kraujospūdį, šalinti nervinę įtampą, o svarbiausia – gerdami karkade tampame ištvermingesni, stipriname savo imunitetą. O to taip reikia šiais pastovių stresų ir siaučiančių infekcijų laikais.
Skanaus ir į sveikatą!
 
 

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (5)

kinroze 2013-03-14 15:24

Skani. bet uz 2 lt gali nusipirkti nebent chemija nupurkstos jamaikines kinrozes saslavas

karkade 2010-06-01 11:22

si arbata kai kuriose parduotuvese tekainuoja iki 2lt.,o tiek gydomuju savybiu turi.Faraonu gerimas seniau buvo,tik isrinktieji galejo megautis jos savybemis.

Kukas 2010-03-25 16:52

Megstu karkade arbata. Tik reikia zinoti kur yra tikroji, nes yra labai neskani tokia tik saldi be rugstumo gaunasi, nors ir daug idedu ir verdu pagal taisykles. o su ledukais nebandziau, labai patraukliai atrodo.