Reabilituokime rapsų aliejų. Jis – vertingas!

Teksto dydis:

Reabilituokime rapsų aliejų. Jis – vertingas!

Vienas naudingiausių augalinių aliejų yra spaudžiamas iš rapsų. Jis mažai kuo nusileidžia alyvuogių aliejui, o pagal kai kurias savybes net jį ir lenkia. Rapsų aliejui būdingas malonus aromatas ir švelnus skonis, jis ilgai išlieka skaidrus, sąveikoje su oru neįgyja nemalonaus kvapo. Vartojant rapsų aliejų žmogaus organizme nesusidaro cholesterolis. Iš visų augalinių aliejų, rapsų aliejus turi mažiausiai sočiųjų riebalų rūgščių ir daugiausiai Omega 3 polinesočiųjų riebalų rūgščių, o taip pat yra natūralus vitaminų A, E, D šaltinis.
 
Internete anonimiškai skleidžiama informacija, esą rapsų aliejus yra kenksmingas žmogaus sveikatai – absoliutus melas, piktinasi mokslininkai. „Vartotojus klaidinančią informaciją būtina paneigti“, – pasipiktinimo neslėpė Kauno technologijos universiteto Maisto produktų technologijos katedros daktarė docentė Dainora Gruzdienė.
Jos manymu, klaidinanti informacija paremta pusšimčio metų senumo tyrimu apie techninį rapsų aliejų ir „pritaikyta“ maistiniam aliejui. „Tuo metu buvo gaminamas tik techninis rapsų aliejus, kuriame iš tiesų buvo apie 60 proc. žmogaus sveikatai kenksmingos eruko rūgšties. Tačiau lietuviškame spaudimo būdu gautame maistiniame rapsų aliejuje eruko rūgšties randama mažiau nei 1 proc. Lietuvoje perkamos tokios motininės rapsų veislės, kuriose leidžiamas eruko rūgšties kiekis – ne daugiau 2 proc., tačiau realiai nesiekia ir 1 proc. Taigi, galime būti ramūs ir saugūs“, – sakė mokslininkė.
 
Jos teigimu, šis aliejus yra vienas vertingiausių iš visų augalinių aliejų. Jis ypač rekomenduojamas šiaurinių kraštų gyventojams, nes jo sudėtyje yra nepakeičiamų polinesočiųjų riebalų rūgščių, kurių žmogaus organizmas pats negamina ir gauna tik su maistu.
 
Ją apstulbino ir teigimas, kad iš mūsų šalyje užaugintų rapsų spaudžiamas aliejus yra genetiškai modifikuotas. Mat Lietuvoje auginti genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) apskritai neleidžiama. „Tai – ne genetiškai modifikuoti, o selekcijos būdu išvesti rapsai. Jie visiškai nekenksmingi žmogui. Selekcijos būdu eruko rūgštis buvo pakeista kita, žmogui naudinga oleino riebalų rūgštimi (~60%), kuri taip garsina alyvuogių aliejų (78%). Rapsų aliejus, kaip ir alyvuogių, dar vadinamas oleininiu (dėka šios riebalų rūgšties) ir yra vienas iš stabiliausių oksidacijai skystųjų aliejų, todėl yra rekomenduojamas vienkartiniam kepimui, majonezo gamybai ir kt.“, – aiškino D. Gruzdienė.
 
Aliejaus specialistė sakė, kad puikiai maistui tinkantis rapsų aliejus išsiskiria savo unikalia, geriausiai tarpusavyje subalansuota riebalų rūgščių sudėtimi, turtingas vitaminu E.. Jame esantys vitaminai ir Omega 3 polinesočiosios riebalų rūgštys neleidžia atsirasti arba šalina jau atsiradusius kraujotakos pažeidimus, saugo organizmą nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio, stiprina regėjimą ir organizmo imunitetą, turi galingą antivėžinį poveikį, reguliuoja kraujo spaudimą ir cholesterolio kiekį kraujyje, gerina medžiagų apykaitą.
 
NUOMONĖ: Rita SADŪNAITĖ, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė: Lietuvoje rapsų aliejus maistiniams tikslams pradėtas gaminti nuo 1986 m. Į Lietuvos rinką patenkantys maisto produktai tikrinami nustatyta tvarka ir periodiškumu. Dėl rapsų aliejaus pažeidimų nebuvo nustatyta. Rapsų aliejus gaminamas iš rapsų Brassica napus, Brassica campestris, Brassica juncea, Brassica tourfortii rūšių.
 
Patarimai vartotojams
·        Rapsų aliejų geriausia laikyti ne aukštesnėje kaip 27 laipsnių šilumos temperatūroje, apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių vietoje, nes tuomet ilgiausiai išlieka vitaminai ir kitos vertingos maistinės medžiagos.
·        Jei siekiate pakeisti mitybos įpročius ir naudoti mažiau kalorijų ir sočiųjų riebalų, ant duonos, batono tepkite ne sviestą, o užlašinkite kelis lašus rapsų aliejaus - bus ne tik neriebu ir skanu, bet ir naudinga!
·        Rapsų aliejų drąsiai naudokite įvairių šaltų ir karštų patiekalų gamybai, nes jis yra neutralaus skonio, todėl neužgoš kitų valgyje esančių ingredientų.
·        Savo skonio rapsų aliejų susikursite pagardinę jį mėgstamomis prieskoninėmis žolelėmis, kurios suteiks patiekalui nepakartojamo skonio. Tačiau reikia neužmiršti, kad tokį aliejų reikia laikyti šaldytuve ir suvartoti per kelias dienas.
 

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (4)

skaiciau 2017-12-11 19:00

Temple" universiteto (JAV) Lewis Katzo medicinos mokyklos komanda pranešė, kad augalinio aliejaus naudojimas iš rapsų (dar vadinamas rapsu) yra susijęs su atminties sutrikimais ir mokymosi gebėjimais bei svorio padidėjimu. Eksperimentai su pelėmis parodė, kad šie sutrikimai, savo ruožtu, gali būti Alchaierio ligos proveržiai.

Tomas 2017-11-01 18:35

Uz toki straipsni reiktu autoriu i aklejima 10 metu sodinti. Neissilavines kvailys(-e). Rapsu aliejus atsakingas uz kempinlyge. Ka jau kalbeti akd rapsu aliejuje pilna nesociuju riebalu rugsciu-o jie oksiduojasi net kambario temepraturoje, o pakaitinus sugenda r gaunamas nuodas. Rapsas taipogi pats kaip augalas yra nuodingas, jo net kenkejai nepuola.
Neisilavine kvailiai, uz toki mela ir propaganda, komercini straipsni bausti reikia!

Vaida 2015-03-04 11:27

Bet jai talpa 1L. Aliejaus tai kaip sunaudoti per kelias dienas???