Ką turėtumėte žinoti apie kūno masės indeksą?

Teksto dydis:

Ką turėtumėte žinoti apie kūno masės indeksą?

2011-05-20 07:00

Kūno masės indeksas (KMI), dar vadinamas Quetelet indeksu, tai žmogaus kūno masės ir ūgio kvadrato santykis, naudojamas individo kūno riebalų kiekiui nustatyti. KMI gydytojams padeda nustatyti jų pacientų svorio būklę ir duoti tinkamų patarimų svorio atžvilgiu. Dažniausiai žmonės kreipiasi į mitybos specialistus norėdami numesti arba priaugti svorio.

Kūno masės indekso (KMI) atsiradimo istorija

Formulė KMI apskaičiuoti išrasta daugiau nei prieš šimtą metų belgų matematiko ir mokslininko Lamberto Adolfo Quetelet (1796-1874). Quetelet pagal formulę apskaičiuotą KMI vadino Quetelet nutukimo indeksu, jis pirmasis nustatė, koks turi būti žmogaus kūno svoris, kad nekentų sveikatai. Kad apskaičiuotumėte KMI, jums reikės dviejų matmenų: svorio ir ūgio. Svoris kilogramais (kg) padalijamas iš ūgio metrais (m), pakelto kvadratu. Atlikę šį skaičiavimą gausite KMI skaičių, kuris lyginamas su nustatytais KMI standartais, pasitelkiant 20–29 metų žmonių duomenis, nes tokio amžiaus žmonės statistiškai turi mažiausiai kūno riebalų. Šitaip nustatoma: žmogaus kūno svoris nepakankamas, vidutinis ar per didelis. Vaikų kūno masės indeksas (KMI) apskaičiuojamas lygiai taip pat kaip suaugusių, tačiau rezultatai interpretuojami skirtingai.

Suaugusiųjų kūno masės indekso (KMI) interpretavimas

Žmonės nuo 20 m. ir vyresni naudojasi žemiau pateiktais KMI duomenimis:

 • KMI žemesnis nei 18.5: per mažas svoris.
 • KMI 18.5-24.9: normalus svoris.
 • KMI 25.0-29.9: antsvoris.
 • BMI 30 ir daugiau: nutukimas.

Kai kurie mokslininkai teigia, kad jei KMI 17 ar mažesnis, gresia pavojus sveikatai ir gyvybei. Jei KMI 40 ar didesnis, tai byloja apie sunkaus laipsnio nutukimą. Nutukimo atveju gali rastis tokios ligos kaip 2 tipo diabetas, ištikti širdies smūgis, t.t.

Vaikų ir paauglių kūno masės indekso (KMI) interpretavimas

2-20 metų vaikų ir paauglių KMI apskaičiavimui naudojama ta pati formulė kaip ir suagusiems, tačiau rezultatai interpretuojami skirtingai. Reikėtų atsižvelgti į tai, kad vaikams augant keičiasi jų kūno riebalų masė, be to tokio paties amžiaus ir svorio berniukų bei mergaičių kūno riebalų masė skiriasi.

Vietje to, kad priskirti vaiką prie tam tikros svorio kategorijos remiantis jų KMI, vaiko KMI lyginamas su kitų to paties amžiaus ir lyties vaikų. Vaikų KMI surišamas su procentiliais. Procentiliai parodo skirtumą tarp to paties amžiaus ir lyties vaikų svorio. Pavyzdžiui, jei mergaitės kūno svoris 75 procentiliai, 75 jos amžiaus grupės vaikai iš 100 sveria mažiau nei ji, o 25 iš 100 daugiau, nei ji. Svorio kategorijos vaikams:

 • Mažiau nei 5 procentiliai: per mažas svoris.
 • 5 procentiliai iki 85 procentilių: normalus kūno svoris.
 • 85 procentilai iki 95 procentilių: galimas viršsvoris.
 • 95 procentiliai ir daugiau: antsvoris.

KMI daugeliu atveju yra labai tikslus ir tinkamas naudoti, tačiau kartais būna išimčių:

 • Kai kurių sportininkų: futbolininkų, svorių kilnotojų, kultūristų ir kitų, KMI dažnai būna didelis ir pagal lentelę rodo antsvorį arba nutukimą, tačiau reikia atminti, kad raumenys sveria daugiau, nei kūno riebalai. Todėl, dauguma sportininkų pagal KMI galėtų būti traktuojami kaip nutukę, nors turi mažai kūno riebalų.
 • Klaidinantis KMI gali būti nustatytas ir vyresniame amžiuje, kai mažėja raumenų masė ir daugėja kūno riebalų.
 • Stambius kaulus turintiems žmonėms KMI indekso rodikliai nesiskiria nuo taikomų smulkių kaulų žmonėms.
 • Žmogus, kurio KMI 24.9 dar laikomas neturinčiu viršsvorio, tačiau rizika susirgti dėl antsvorio atsirandančiomis ligomis jam lygiai tokia pati kaip ir žmogui, kurio KMI 25.1.
 • Į KMI skaičių neįtraukiami žmogaus organizme susilaikę skysčiai, kurie sąlygoja padidėjusį kūno svorį.
 • Visoms rasėms taikomi tie patys KMI standartai, tačiau du žmonės turintys tą patį KMI gali turėti riziką susirgti skirtingomis su per dideliu arba per mažu svoriu susijusiomis ligomis dėl lyties ar genetinio paveldėjimo.

KMI SKAIČIUOKLĖ ČIA. 

Šaltinis: diet.com

Komentuoti