Kokį poveikį organizmui turi drastiškos dietos?

Teksto dydis:

Kokį poveikį organizmui turi drastiškos dietos?

2022-05-16 08:57

Liekno kūno kulto vaikymasis pastebimas ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Įvairių dietų laikymasis gali sužaloti ne tik fizinę, bet ir psichinę sveikatą. Ypač tuomet, jei jaunoms merginoms autoritetu tampa pasaulinės įžymybės kaip, pavyzdžiui, JAV verslininkė, socialinių tinklų žvaigždė Kim Kardashian, kuri vien tam, kad įtilptų į legendinę Marilyn Monroe suknelę, ruošdamasi prabangiausiam metų pokyliui „Met Gala“, per tris savaites turėjo numesti 7 kilogramus.

Kaip apskritai įvairių dietų vaikymasis paveikia žmogaus sveikatą ir kaip išsiugdyti sveikos mitybos įpročius – apie tai kalbamės su mitybospsichologija.lt gydytoja dietologe ir psichoterapeute Rasa Audickiene.

Kai kurios jaunos merginos, norėdamos lygiuotis į įvairias užsienio ar Lietuvos žvaigždes ir pasekti jų pavyzdžiu, gali panašiai mąstyti: „Jei noriu tilpti į norimo dydžio rūbą, vadinasi, tereikia laikytis griežtos dietos ir gausiu norimą rezultatą“. Kiek tokiame mąstyme ir elgesyje gali būti pavojaus ir žalos?

Aš pavojų įžvelgiu ne tik iš fizinės pusės, bet ir psichologinės. Pirmiausia – dietų laikymasis neduoda ilgalaikės naudos nei sveikatai, nei psichikai. Laikantis dietų netenkama ne tik energijos, bet ir taip svarbių vitaminų, mineralų, baltymų, kurie reikalingi visapusiškam ir visaverčiam gyvenimui.

Antra – vien noras įtilpti į XS ar S dydžio rūbą yra žalingas. Vadinasi, kad „aš savęs nepriimu, koks esu“, kad „jei įtilpsiu į mažesnio dydžio rūbą, tai būsiu vertingesnis“. Tad tokių tikslų užsibrėžimas yra visapusiškai žalingas. Be to, ilgalaikėje perspektyvoje įvairių dietų laikymasis ne ištirpdo, o tik priaugina kilogramus.

Kas vyksta žmogaus organizme, jei, tarkim, griežtos dietos pagalba numeti svorio per kelias savaites, o po to pritrūksta valios ir vėl valgai, ką nori, bei grįžti prie senų įpročių?

Žala yra dvejopa: išsiderina hormonai, alkio ir sotumo jausmai. Kuo žmogus vyresnis, tuo ilgiau užtrunka stabilizuotis hormonams ir kūno pojūčiams. Tai gali trukti ir pusę metų. O jei per tą pusmetį dar kitos dietos pasilaikoma, tuomet papuolama tarsi į užburtą ratą (svorio padidėjimas – sumažėjimas su vis liekančiais trimis kilogramais po kiekvienos dietos).

Kūnas būna kančiose. Prie šio proceso prisideda mintys: „Aš esu nevykėlė, vėl pradėjau valgyti“, „Man niekada nepavyks numesti svorio“, „Manęs storos niekas nemylės“. Ir prisideda psichologinė kančia. Jei mes susiesime savo savivertę tik su svoriu, išvaizda ir kūno formomis, tuomet didelė tikimybė, kad gyvensime kančioje. Tobula išvaizda neegzistuoja. Tai tik iliuzija, kurią sukūrė socialinis pasaulis.

Ar vis dar Lietuvoje egzistuoja liekno kūno kultas (pvz. kai į modelių agentūras kviečiamos tik lieknos merginos, jos paprastai puikuojasi ir ant žurnalų viršelių ir pan.) O gal mūsų visuomenė pamažu tampa sąmoningesnė?

Manau, kad liekno kūno kultas yra išlikęs ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Ir įsišaknija kitas kultas, tikrai ne mažiau pavojingas – sportiško, raumeningo kūno. Ir į šį užburtą dietų/sporto ratą įtraukiamos ne tik moterys, bet ir vyrai.

Mano manymu, visi kultai atkeliauja iš noro būti tobuliems. Tobulumas prilyginamas gyvenimo tikslui, visapusiškai laimei. Galvose lieka informacija, kad esu sėkmingas, jei esu lieknas/raumeningas. O dauguma nori būti sėkmingais ir laimingais, dėl to vaikosi idealių (jų akimis) formų ir idealaus svorio.

Apmaudu, bet tai neegzistuoja. Ir kai vaikomės neegzistuojamų dalykų, tai laukia šimtaprocentinė nesėkmė.

Kaip atsiranda įvairūs valgymo sutrikimai jaunoms merginoms? Ar įmanoma vien stiprios valios pastangomis iš to išeiti ir pagyti?

Valgymo sutrikimai atsiranda ne tik merginoms, bet ir vaikinams. O priežasčių yra labai daug. Mes gimstame su genetiškai užkoduotu temperamentu. Net gimę dvynukai, identiški savo išvaizda, turi skirtingus temperamentus.

Ši savybė nulemia mūsų prisitaikymo galimybes, kaip mes reaguosime į tam tikras situacijas, pvz., dvyniai papuolė vaikystėje į autoįvykį, vienas iš jų vėliau bijos važiuoti automobiliu, kitas – ne.

Didelę įtaką valgymo sutrikimų išsivystymui turi aplinka: tėvų auklėjimo stilius, mokykla, draugai ir patirtos mažesnės ar didesnės nemalonios patirtys bei traumos. Labai didelę įtaka daro tėvų auklėjimas – ar patenkinami emociniai baziniai poreikiai. Jei jie nepatenkinami, gali vystytis įvairūs psichikos sutrikimai.

Besąlyginė meilė, globa, autonomija, laisvė reikšti mintis ir emocijas, žaismingumas ir realistinės ribos – tai pagrindiniai emociniai baziniai poreikiai, kuriuos turi gauti kiekvienas vaikas ir suaugęs.

Valgymo sutrikimų vystymuisi įtakos taip pat turi socialinė aplinka, kultūra, visuomenės požiūris. Kaip minėjau, dar visuomenėje išlikusi nuomonė, kad liekną kūną turintis asmuo yra vertingesnis. Tai visiškai nelogiška, bet, deja, realybė.

Atšilus orui, natūralu, visi norime geriau ir sveikiau atrodyti, gal ir atsikratyti kelių priaugtų kilogramų. Į ką turime atkreipti dėmesį, kad nepakenktume sau ir tie nepageidaujami kilogramai „ištirptų“?

Kad kilogramai nepastebimai „ištirptų“, reikia laiko, mažų žingsnelių pokyčiuose, savęs nemetant į didelį diskomfortą, ir turi būti mažas kalorijų deficitas.

Būtina savo kasdienėje rutinoje išlaikyti balansą: miegas, mityba, darbas, fizinis krūvis, malonios veiklos. Jei fiziniai baziniai poreikiai nepatenkinti – galima save susižaloti. Rekomenduoju kreiptis į specialistus. Gydytojas dietologas padės atrasti kelią informacijos gausoje ir sau nepakenkti mitybos pasaulyje. Gydytojas reabilitologas, kineziterapeutas padės nesusižaloti pradėjus judėti, turint antsvorio.

Ką patartumėte, kaip tinkamai valgyti ir sureguliuot poilsio bei darbo režimą (gal net savo mąstyseną), kad jaustumėmės kupini energijos?

Norint patirti sėkmę, turime tam skirti laiko. Jei subalansuota mityba ir gyvenimo būdo keitimas netaps jūsų rutinos prioritetų pirmose vietose – didelė tikimybė, kad bus patiriama nesėkmė. Dėl to reikia apgalvoti, ar aš šiuo metu turiu galimybę skirti sau laiko, o jei ne, kaip galiu atrasti laiko, nes tai dabar yra mano didžiausias tikslas.

Labai svarbu nesilaikyti jokių dietų. Minimalų kalorijų deficitą geriausia padaryti iš mažiausiai maistingo maisto: patartina atsisakyti konditerinių gaminių, saldžių gėrimų, desertų, užkandžių. Tuomet stebėkite save, veskite mitybos dienoraštį.

Nekrentant svoriui – kreipkitės į gydytoją dietologą ir turėkite savo mitybos dienoraštį, kad specialistas padėtų pastebėti, kur galima padaryti pokyčius ir pasiekti norimą rezultatą.

Metant svorį, dažnai kyla mintys: „tau nepavyks“, „bandei daug kartų, bet susimovei“, „tai tik paskutinis sausainukas, nuo jo niekas nepasikeis“, „nuo pirmadienio laikysiuosi dietos“. Būtina atpažinti šias mintis ir joms nepasiduoti. Tai tikrai nelengva užduotis, reikalaujanti praktikos, bet įveikiama. Esant sunkumams, galime kreiptis į kognityvinės ir elgesio terapijos praktikus, kurie gali padėti atsikratyti antsvorio.

Pokyčiai turi vykti iš lėto, „kūdikio žingsneliais“, bet negrįžtamai ir užtikrintai. Tuomet aplankys ilgalaikė sėkmė, sau nepakenkiant.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (3)

Maria Elisabeth 2023-03-15 18:27

FOR RECOVERY OF STOLEN BITCOIN / CRYPTOCURRENCY , RECOVERY OF LOST FUNDS FROM SCAMMER.

Good day to everyone here on this platform, I'm Maria Elisabeth from Montana Mines, United State. A single Mom of Three daughter, My ex left because i had three daughters without a male child, It's been two years we divorced, I meant a guy on social media dating site who accepted my kid's so i taught everything was going well, due to the trust i have towards him, he was able to talk me into investing on a trading platform and i did. I never knew that it was a scam, by the time i start suspecting his actions i then now hire Wizard Web Recovery via Telegram: https://t.me/WizardWebRecovery who was referred to me by a very old childhood friend from Missouri. this great WIZARD WEB RECOVERY got his mobile phone hacked and then discover he was cheating on me and also a scammer, I give a special greetings to WIZARD WEB RECOVERY who did everything in his professional best to help me get back my scammed funds from the scammer, really don't know where i would have ended up by now if not for him. you can reach out to him via
Telegram: https://t.me/WizardWebRecovery
Email: wizardwebrecovery@gmail.com

Maria Elisabeth 2023-02-21 17:42

FOR RECOVERY OF STOLEN BITCOIN / CRYPTOCURRENCY , RECOVERY OF LOST FUNDS FROM SCAMMER.

Good day to everyone here on this platform, I'm Maria Elisabeth from Montana Mines, United State. A single Mom of Three daughter, My ex left because i had three daughters without a male child, It's been two years we divorced, I meant a guy on social media dating site who accepted my kid's so i taught everything was going well, due to the trust i have towards him, he was able to talk me into investing on a trading platform and i did. I never knew that it was a scam, by the time i start suspecting his actions i then now hire Wizard Web Recovery via Whats’App +1 (616) 540-6244 who was referred to me by a very old childhood friend from Missouri. this great WIZARD WEB RECOVERY got his mobile phone hacked and then discover he was cheating on me and also a scammer, I give a special greetings to WIZARD WEB RECOVERY who did everything in his professional best to help me get back my scammed funds from the scammer, really don't know where i would have ended up by now if not for him. you can reach out to him via Whats’App +1 (616) 540‑6244 / Email: wizardwebrecovery@gmail.com

Get program blank atm card +393512615163 2022-06-14 15:06


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : carolblankatmcard@gmail.com

Hangout : carolblankatmcard@gmail.com

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.