Alternatyvusis kuras – biodyzelinas

Teksto dydis:

Alternatyvusis kuras – biodyzelinas

2011-05-18 07:00

Jei skaitote laikraščius arba žiūrite žinias, tikriausiai ne kartą irdėjote apie kylančias naftos kainas. Nesvarbu, tai automobiliai, ekonomika, istorija, geografija ar politika, nafta visuomet įsiliedavo į svarbiausias mūsų gyvenimo sritis. Tai vienas labiausiai diskutuotinų (ir ginčytinų) dalykų, kuriais pasikliaujame kasdieniame gyvenime.

Prasidėjus diskusijoms apie naftos išsenkamumą ir kylančias kainas, imta mąstyti apie benzino alternatyvas. Tokie dalykai kaip elektromobiliai ir vandeniliu varomos transporto priemonės priimamos kaip alternatyva benzinu varomiems automobiliams. Technologijos tobulėja, visa tai galėtų tapti realybe. Tačiau kaip yra dabar?

Kyla susidomėjimas ne tik elektromobiliais, bet ir biokuru, išgautu iš biologiškų ingredientų. Šiame straipsnyje iš arčiau susipažinsime su biodyzeliu, vienu svarbiausių biokuro šaltinių. Biodyzelio idėja stebinančiai sena. Rudolfas Dyzelis, kurio vardu ir padavinta ši kuro rūšis, numatė, kad augalinis aliejus kaip kuro šaltinis tiktų varikliui. Tiesą pasakius, daugelis jo ankstyvųjų darbų sukosi apie biokurą. 1900 – aisiais Pasaulinėje parodoje Paryžiuje, Prancūzijoje, Dyzelis pademonstravo savo variklį, varomą žemės riešutų aliejumi. Panašiai, Henris Fordas tikėjosi savo “T” modelį varyti iš kukurūzų išgaunamu etanoliu. Ilgainiui, tiek Dyzelio, tiek Fordo atveju nafta tapo labiausiai naudojamu kuro šaltiniu. Tai buvo paremta naftos atsargų kiekiu, kaina ir veiksmingumu, kas nurungė kitas kuro rūšis. Nors ir ne toks populiarus, augalinis aliejus buvo naudojamas 1930 – isiais ir 1940 – aisiais.

Ši idėja vėl išplito 1970 – aisiais ir 1980 – aisiais JAV. Įvykiai užjūryje, tokie kaip 1973-1974 arabų naftos embargas ir 1978-1979 Irano revoliucija, susisiejo su mažesniu naftos sunaudojimu ir padidėjusiomis naftos kainomis. Augant naftos kainoms, mokslininkai ėmė ieškoti kitokių kuro šaltinių.

Yra daugybė priežasčių, kodėl biodyzelį galime vadinti puikia alternatyva benzinui. Visų pirma, jis mažiau teršia gamtą, nes išgaunamas iš pilnai atsinaujinančių šaltinių, netoksiškas, švariai deg air visiškai suyra. Visų antra, tai niekad nesibaigiantis kuras, nes išgaunamas iš augalinio, sojų pupelių, perdirbtų kepimo, saulėgrąžų aliejaus ir gyvūlinių riebalų.

Naudojamas kaip alternatyvus kuras, biodyzelis turi daugiau privalumų lyginant su benzinu. Tai, kaip jis veikia variklį, tolygu benzino poveikiui ar netgi geresniam.

Dėl biodyzelio saugumo ir gamtai nekenkenčių komponentų, biodyzelis atitinka 1990 – ųjų Švaraus oro akto pataisas. Kaip alternatyvus kuras, biodyzelis taip pat padeda sumažinti šiltnamo efektą, nes išskiria mažiau išmetamųjų dujų nei benzinas. Šiais laikais, kai susirūpinimas gamtos apsauga vis didėja, naudojimasis biodyzeliu tai vienas didelis žingsnis į ekologiškesnį gyvenimą.

Pereiti prie biodyzelio gana paprasta, nes jis tinka daugeliui dabartinių variklių. Manoma, kad su laiku biodyzelis taps pigesnis, nes vis daugiau žmonių juo naudojasi. Kadangi jis gali būti išgaunamas iš natūralių šaltinių, kurių turi beveik kiekviena šalis, todėl neturėtų kilti problem dėl kuro šaltinių, prekybos ir platinimo.

Laikomas geriausia alternatyva kurui ateityje, biodyzelis ne tik rekomenduojamas automobiliams naudoti, bet ir skatinamas naudoti šilumos gaminimo ir šildymo tikslais, nes išskiriama mažiau kenksmingų medžiagų.

Tapti “žaliuoju” visame kame tai nauja šių laikų mada. Nuo perdirbimo iki antro panaudojimo ir vartojimo sumažinimo bei tokių kuro šaltinių kaip biodyzelis, saulės energija, vanduo ir vėjo jėga veda į geresnę Žemės apsaugą ir harmoniją su gamta. Biodyzelis tai ateities kartų kuras, padėsiantis suderinti tai kas geriausia ir saugiausia žmogui bei gamtai.

Šaltiniai: agreenliving.net; auto.howstuffworks.com; auto.howstuffworks.com

Komentuoti