Ekologija - alternatyvos plastikiniam maišeliui

Teksto dydis:

Ekologija - alternatyvos plastikiniam maišeliui

2011 rugs. 2 12:44

Plastikinis maišelis tai mūsų prie patogumų pripratusios kultūros ikona. Galima pastebėti, kad plastikinis maišelis tai viena dažniausiai gatvėse pasitaikančių šiukšlių. Plastikinio maišelio daroma žala prasideda jau nuo gamybos proceso, nes jis gaminamas iš naftos produktų ir dažų, kuriuose yra švino bei kitų toksiškų dažančių medžiagų.
Maišeliai turi būti transportuojami į sandėlius, o kelionės metu, kaip žinia, naudojamas kuras. Atlikus minėtus procesus maišeliai iš parduotuvių sandėlių keliauja į jų sales. Vien tik Amerikoje kasmet išmetama daugiau nei bilijonas plastiko maišelių. Kai kurie iš jų panaudoti tik kartą – įprasta, kad bet kuris perkamas produktas įdedamas į plastiko maišelį. Šitoks skaičius maišelių atliekų prilygsta dvylikai milijonų barelių naftos.
Tik vienas procentas plastiko maišelių, kuriuos panaudojame, perdirbama. Amerikoje jų perdirbama du procentai. Tačiau beveik visi plastiko maišeliai išmetami kaip atliekos ir niekados nesuyra. Nesvarbu, ar jie guli amžinai palaidoti tarp kitų atliekų, ar išmetami šalia kelio ir skraido vėjyje, plastiko maišeliai mūsų niekados nepalieka.
Išmesti maišeliai nebūtinai pasilieka sąvartyne. Jie gali būti pakelti į orą ir nukeliauti daug kilometrų taip užteršdami gatves, kabėdami medžiuose ir ant tvorų, užkimšdami drenažo sistemas ir išplaunami į vandenis. Toks vaizdas nelabai malonus. Upėse daugybė plaukiančių šiukšlių – dažniausiai tai plastiko maišeliai ir buteliai. Ir jų vis daugėja. Mašeliai gali užsikabinti už paukščių lizdų, gyvūnai gali juos netyčia suėsti arba įsipainioti, be to maišeliai išskiria toksinus į vandenį.
Kai kurios šalys stengiasi uždrausti ar bent jau mažinti prekybą plastiko maišeliais ir jų naudojimą. Taip yra JAV mieste San Franciske, kur žmonės privalo naudotis popieriniais maišeliais iš perdirbtų medžiagų arba atsinešti savo paties popierinius maišelius eidami apsipirkti. Mokami plastiko maišeliai Airijoje sumažino jų naudojimą, o prekybos centrai skatina gyventojus nesinaudoti plastikiniais maišeliais, todėl jų nuperkama kur kas mažiau. Ir Lietuvos prekybos centruose bei kai kuriose drabužių ar kosmetikos prekių parduotuvėse galima įsigyti tik mokamų plastiko maišelių. Tiesa, vis dažniau ir mūsų tautiečiai skatinami naudotis perdirbtais arba greitai suyrančiais maišeliais.
Koks būtų jūsų pasirinkimas? Gal jau nusprendėte liautis naudoję plastiko maišelius? O gal jau seniai nebenaudojate norėdami pasitarnauti gamtai ir ateities kartoms? Šiandien yra begalės pasirinkimo. Galite pasigaminti maišelių patys (megzti, pinti, nerti vąšeliu, galų gale pasisiūti), be to, galite įsigyti ekologiškų maišelių, kurių yra įvairiausių ir netgi labai stilingų, niekuo nenusileidžiančių dailiai rankinei. Pirkėjų patogumui buvo sukurti maišeliai, kuriuos galima sulankstyti ir susegti, o tokį maišelį lengva patalpinti į rankinę ar netgi kišenę.
Yra situacijų, kur popierinis ar medžiaginis maišelis negali pagelbėti, pavyzdžiui, atliekų talpinimui ar augintinio ekskrementų surinkimui, todėl patariama naudoti perdirbtus arba greitai suyrančius maišelius. Tiesa, greitai suyrantys maišeliai suyra tik keliais metais anksčiau nei įprasti plastikiniai.
Ir pabaigai susirūpinimą keliantys faktai apie plastikinius maišelius:

  • Plastiko maišeliai nužudo vieną milijoną gyvūnų per metus.
  • Ramiojo vandenyno Šiaurinėje dalyje plastiko maišelių masės atliekos Teksaso valstijos dydžio.
  • Kiekvienais metais sunaudojama nuo 500 bilijonų iki 1 trilijono plastiko maišelių.
  • Plastiko maišeliai sąvartynuose nesuirę gali išlikti iki 1000 metų.
  • Vandenynuose plastiko maišeliai tampa „toksiškomis kempinėmis“ – teršėjais.
  • Kiekvienais metais JAV sunaudojama 380 bilijonų plastiko maišelių.

Šaltiniai:agreenliving.net, www.squidoo.com

Komentuoti