Ekologiškas – ekonomiškas vairavimas. Mada ar būtinybė?

Teksto dydis:

Ekologiškas – ekonomiškas vairavimas. Mada ar būtinybė?

Seniai įsitikinome, kad nuo mus supančios aplinkos labai priklauso mūsų sveikata ir savijauta. Deja, besirūpindami savo užteršto organizmo „valymu“, pamirštame, kaip teršiame ir netausojame terpės, kurioje gyvename.
 
Šiais laikas retas – ne vairuotojas. Automobilių durelių rankenėlės dažniau liečiamos nei gyvo žmogaus ranka. Galvėje sutiksi ne draugą, o pamatysi pralekiantį jo automobilį. Tokia realybė ir mes dabar nesiūlysime jos keisti. Keisti reikia požiūrį į vairavimą. Tiksliau, reikia vairuoti ekolologiškai. Sakysite, vėl tas madingas žodelis. O Jūs paklausykite, ką šiuo klausimu mano sertifikuotas ekovairavimo instruktorius Danas Brazauskas.
Norisi ar nelabai, bet daugeliui mūsų važiuoti reikia ir tai jau yra tapę svaria sudedamąja gyvenimo ir darbo dalimi. Ką gi galime padaryti, kad tas važiavimas taip skaudžiai nemuštų per asmeninį ar įmonės biudžetą?
 
Išeitis viena – važiuoti taupiai, saugiai ir protingai. Daugelyje Vakarų Europos šalių yra vadinamosios ekoakademijos. Šis judėjimas prasidėjo nuo krovininių transporto priemonių, tačiau pereina ir į lengvųjų automobilių segmentą.
Žmonės, prisižiūrėję filmų, pvz. „Greiti ir įsiutę“ ar pan., galvoja, kad tai ir yra tikrasis automobilio valdymo menas. Deja, tai kas tinka lenktynėse, retai kada pritaikoma įprastame gyvenime. Žinoma, reikia mokėti suvaldyti savo transporto priemonę slidžiame kelyje, žinoti savo ir automobilio galimybes, tačiau tai yra tik maža dalis.
Visų pirma, reikėtų planuoti savo judėjimą, skaičiuoti vidutinį greitį bei stebėti situaciją kelyje. Dar vienas patarimas – atsisėdę už vairo palikite visas emocijas už automobilio durų, koncentruokitės tik į važiavimą. Vertėtų pasidomėti savo automobilio variklio ir transmisijos charakteristikomis, tos žinios tikrai padės jums sutaupyti.
Gal tai ir atrodys paradoksalu, bet automobilis su galingu varikliu gali būti ekonomiškesnis už turintį silpnesnį variklį.  Būnant Švedijoje, VOLVO gamykloje, inžinierių paklausiau, kodėl jie gamina tokius galingus automobilius. Inžinieriaus atsakymas buvo paprastas – galios atsarga reikalinga nelauktų situacijų įveikimui.
Taigi, nors vairuojame mažylį su 50 AG ar monstrą su 300 AG, mes visada turime galimybę sutaupyti.
 
O prie ko čia ekologija? Žodis „ekologiškas“ asocijuojasi su aplinkos neteršiančiais, neužterštais, švariais, sveikais dalykais: „ekologiškas maistas“, „ekologiškas būstas“ ir pan. Juk atsėdus prie mašinos vairo ir įjungus variklį, aplinka jau yra teršiama.
 
Kuo ekonomiškiau važiuoji, tuo ekologiškiau. Anglų kalboje yra toks posakis „Fuel efficient driving“, t.y. efektyvus kiekvieno degalų gramo išnaudojimas. Iš vienos pusės taip sutaupomi pinigai, antra vertus – saugoma aplinka, juk kiekvienas sudegęs dyzelino litras „pagamina“ apie 2,7 kg anglies dvideginio. Taigi, tokiu būdu mes ne tik taupome savo lėšas, bet ir prisidedame prie švaresnės aplinkos, kurioje gyvename patys ir gyvens mūsų vaikai ir anūkai.
 
Be abejo, labai svarbu, kad mašina būtų tvarkinga – tas taip pat prisideda prie ekologiško vairavimo. Kitas dalykas – šiuolaikiniai automobiliai turi pakankamai geras teršalų neutralizavimo sistemas. Daugiausia teršalų išmeta krovininis transportas, tačiau nuo 1975 m. sunkvežimių padidėjo dvigubai, o tarša sumažėjo trigubai.
Kai kuriose šalyse, pvz. JAV, Švedijoje, Belgijoje, Suomijoje veikia „ekovairavimo" mokyklos, kitose pradedantiesiems ir patirtį turintiems vairuotojams skaitomas specialus ekonomiško-ekologiško vairavimo kursas. Tačiau Lietuvoje veikiančiose vairavimo mokyklose būsimiesiems vairuotojams apie „ekovairavimą" žinių suteikiama tikrai mažai. Norintiems išmokti taupiai važiuoti vairuotojams, kurie turi ilgesnį vairavimo stažą, nebepakanka įgyti naujų žinių, bet tenka atsikratyti ir žalingų vairavimo įpročių.
 
Taigi, ekologiško – ekonomiško vairavimo nauda – mažesnės kuro išlaidos bei švaresnė aplinka. Ekovairavimo taisyklės nėra sudėtingos, jas išmokti ir pritaikyti gali kiekvienas vairuotojas. Pavyzdžiui, specialistai pataria išlaikyti pastovų greitį, bent kartą per mėnesį tikrini padangų slėgį, oro kondicionierių naudoti tik tuomet, kai jis būtinas, pasiekus 50 km/val. greitį įjungti 4 arba 5 pavarą.
 
  
10 patarimų kaip vairuoti ekologiškiau:
1. Gerai prižiūrėkite savo automobilį ir reguliariai tikrinkite tepalo lygį. Tinkamai prižiūrimi automobiliai veikia efektyviau, dėl to sumažėja išmetamo anglies dvideginio kiekis.
2. Tikrinkite padangų oro slėgį kiekvieną mėnesį. Dėl nepakankamai pripūstų padangų degalų sąnaudos gali padidėti iki 4%.
3. Pašalinkite nereikalingus sunkius daiktus iš automobilio bagažinės ar nuo galinės sėdynės. Kuo sunkesnis automobilis, tuo intensyviau turi veikti variklis. Atitinkamai automobilis sunaudoja daugiau kuro.
4. Uždarykite langus, ypač jeigu važiuojate labai dideliu greičiu, taip pat nuimkite tuščią stogo bagažinę. Tai sumažins pasipriešinimą vėjui, dėl to gali sumažėti kuro sąnaudos ir išmetamo anglies dvideginio kiekis iki 10%.
5. Naudokitės oro kondicionavimo įranga tik tuomet, kai būtina. Nereikalingai ją naudojant, kuro sąnaudos ir išmetamo anglies dvideginio kiekis gali padidėti iki 5%.
6. Pradėkite važiuoti iš karto užvedę variklį ir išjunkite variklį, jeigu sustojote daugiau nei vienai minutei.
7. Pasirinkite tinkamą greitį ir, svarbiausia, važiuokite tolygiai. Kiekvieną kartą staiga padidinus greitį ar staiga sustojus, automobilio variklis naudoja daugiau kuro ir išmeta daugiau anglies dvideginio.
8. Didindami greitį, keiskite pavaras kiek galima anksčiau. Kuro sąnaudų atžvilgiu daug ekonomiškiau važiuoti aukštesnėmis pavaromis.
9. Stenkitės numatyti transporto srautą. Įvertinkite prieš jus esantį eismą kiek galima toliau į priekį, kad išvengtumėte nereikalingo stabdymo ir greičio didinimo automobilių sraute.
10. Dirbdami ar poilsiaudami stenkitės dalintis automobiliu su kitais. Taip jūs padėsite sumažinti transporto spūstis ir degalų vartojimą.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (2)

Order for a blank ATM card now: +393512615163 2022-06-27 23:21


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.

Email : carolblankatmcard@gmail.com

Hangout : carolblankatmcard@gmail.com

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

Savas 2012-11-10 09:12

Ar negeriau butu pereiti ant kitokio kuro? Kaip visada aklas, paklusnus Europos Sajungos direktyvu vykdymas, kartais net perlenkiant lazda.