Nafta mums nekenksminga?

Teksto dydis:

Nafta mums nekenksminga?

2011-09-19 10:12

Greitai besiplečianti išsiliejusios naftos dėmė kelia didelį pavojų ne tik vietinei ekosistemai, išsiliejusi nafta pati savaime turi šiek tiek žalos ir žmonių sveikatai, remiantis mokslininkais ir daugelio aplinkos organizacijų atliktais tyrimais. Nafta gali sukelti odos problemų, jei įvyksta kontaktas su oda, tačiau pati savaime ji negali sukelti mirties ar kaip nors rimčiau pakenkti žmogaus sveikatai.

Ar žinojote, kad turėtumėte suvalgyti nesuskaičiuojamus kiekius su nafta kontaktą turėjusios žuvies, kad pajustumėte žalingą jos poveikį sveikatai.

“Tai didesnė žala ekosistemai, nei žmogaus sveikatai,” teigia LuAnn White, Tulane universiteto aplinkos sveikatos ir toksikologijos fakulteto profesorius.

Naftą sudaro volatilo organiniai junginiai, kurie gana greitai patenka į orą, o tankesni chemikalai, sudaryti iš anglies junginių, suformuoja vandens paviršiuje plūduriuojančią gličią masę. Nei vienas iš šių junginių nėra mirtinai pavojingas, nors žmonės ir baiminasi.

Kai kurie volatilo organiniai junginiai siejami su padidėjusia vėžio rizika, tačiau ore jų koncentracija tokia maža, kad jie nesukelia jokio pavojaus visuomenei, teigia White.

Gliti masė, kurią žmonės pirmiausiai regi savo mintyse, išgirdę apie naftos išsiliejimą, yra lygiai tiek pat žalinga kaip ir volatilo organiniai junginiai patekę į atmosferą. Jei žmogus turi kontaktą su nafta, odą gali išberti, tačiau tai ir yra vienintelis šalutinis poveikis, kaip 2005 – iaisiais paskelbė JAV toksinių medžiagų ir ligų registro centras. White patvirtino, kad nafta mums ne daugiau žalinga, nei daugelis kosmetikos priemonių.

Be to, didžioji dalis degių chemikalų jau būna išgaravę, pašalindami bet kokią naftos užsiliepsnojimo riziką, teigė White.

Žmogui suvalgius naftos paveiktų jūros produktų pavojus taip pat negresia. Be to, tai nutinka pakankamai retai, nes žmonės vengia produktų, kurie galėjo būti paveikti naftos. Tad sužinojus, kad suvalgėte jūros gėrybių iš nafta užteršto regiono nebūtina pulti į paniką, nes viską suvirškinsite kaip įprastai, teigia White. Jo teigimu turėtumėte suvalgyti be galo didelį kiekį užterštos žuvies ir nesiliauti to darę apie 70 metų. Tokiu atveju nafta tikrai turės neigiamą poveikį organizmui.

Žmonėms, gyvenantiems ir dirbantiems naftos išsiliejimo teritorijose vis dėlto reikėtų imtis apsaugos priemonių, t.y. labiausiai vengti kontakto su oda. Naftą valantys darbininkai mūvi ilgas kelnes ir vilki viršutinius drabužius ilgomis rankovėmis. Jei nafta nekenkia mums, kaip galvojame, vis tiek reikia rūpintis, kad ji nepatektų į aplinką, jei norime išsaugoti jūros gėrybių kokybę ir užtikrinti ateities ekonomikos produktyvumą žvejybos industrijoje.

livescience.com

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (2)

Blank atm Card +393512615163 2022-06-19 23:48


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

džim 2011-09-26 17:54

Nieko gero