Namai, kuriuose sveika būti

Teksto dydis:

Namai, kuriuose sveika būti

2011-05-27 00:00

Aplinka, kurią susikursime savo namuose, daro didelę įtaką mūsų sveikatai ir savijautai. Bet kad namų oras visada būtų švarus ir sveikas, teks pasistengti. 
 
Juk pasak tyrimų, įvairių teršalų leistina koncentracija gyvenamosiose patalpose kartais viršijama net 200–500 proc. Apskritai patalpų oras yra užterštas 1,5–4 kartus labiau nei lauko! Iš kur tai?
 
Taršos šaltiniai – labai įvairūs: tai ir iš aplinkos į mūsų namus plūstančios augalų žiedadulkės, pro langus patenkančios automobilių išmetamosios dujos, dulkės, pramoniniai teršalai, netgi radioaktyviosios medžiagos. Dulkės, purvas, mikroorganizmai, patenkantys į mūsų namus, kaupiasi ir ventiliacijos angose. Daugiabučių gyventojams tenka kvėpuoti ir kaimynų teršalais. 
Bet didžiausią pavojų keliame sau patys: gamindami valgį, degindami dujas ar malkas židinyje, dažydami sienas ar grindis, naudodami įvairius cheminius valiklius. Beveik dėl 80 proc. cheminių medžiagų, randamų buto ore, „kaltos“ statybinės ir apdailos medžiagos. O ir mūsų odos, plaukų dalelės, naudojama kosmetika ir parfumerija – viskas kaupiasi kvėpuojamame ore. Ir net kartu su kiekvienu nauju įsigytu daiktu – baldais, kilimu, užuolaidomis – į namus „atsikrausto“ naujos cheminės medžiagos.
Be to, taršos šaltinis esame ir patys. Juk 75–80 proc. namuose esančių dulkių sudaro negyvos odos ląstelės (nuo žmogaus per parą nubyra net 1,5 g negyvos odos). O kur dar gyvūnų pleiskanos, nutrupėję plaukai, dulkių erkės (1 g dulkių gali būti iki 500 erkių), audinių siūleliai, bakterijos, vabzdžių liekanos, augalų nuotrupos, žiedadulkės, žemių smiltelės, trupiniai ir kitos smulkios dalelės.
 
Kokią įtaką tai daro mūsų sveikatai?
Dažniausi nusiskundimai susiję su oro taršos poveikiu – akių, nosies ir ryklės gleivinių dirginimas, padidėjęs nuovargis, nervinis dirglumas, dusulys, silpnumas, galvos skausmai, pykinimas. Ilgainiui buvimas užterštoje aplinkoje gali sukelti nervų sistemos pažeidimus, onkologines ligas, alergiją.
Pvz., dulkių erkės alergiškiems žmonėms gali sukelti kvėpavimo takų ir odos alergiją bei ligas (astmą, rinitą, egzemą, bėrimą ir pan.). 10–15 proc. žmonių alergiški dulkių erkėms, 80 proc. – jų išmatoms, o 20 proc. – dulkių erkių proteinams (jos irgi keičia odą, sena oda pasklinda patalpoje mažyčiais gabaliukais ir labai lengvai patenka į žmogaus kvėpavimo sistemą).
 
Dulkės ir pelėsiai – didžiausi sveikatos priešai!
Jeigu namuose yra alergiškų žmonių, reikia rūpintis jų sveikata ir aplinką išlaikyti kuo sterilesnę. To galima pasiekti naudojant dulkių siurblį su vandens filtru arba netgi atsisakyti kiliminių dangų, sunkių užuolaidų, minkštų žaislų. Patalpos turi būti valomos naudojant kuo mažiau buitinės chemijos preparatų. Ypač kruopščiai turi būti prižiūrima patalynė, kadangi joje veisiasi erkutės. Nustatyta, kad 10 % čiužinių ar pagalvių svorio sudaro negyvos erkutės ir jų išmatos.
Drėgmė ant sienų ar langų, nemaloniai kvepiantis ir sunkus oras, apipelijusios knygos, batai – požymiai, kad jūsų manuose prasta ventiliacija. Mokslininkai skatina vėdinti namus kuo dažniau, net jei kol kas nejaučiate sveikatos pablogėjimo.
Be to, orą namuose, ypač šildymo sezonu, reikia intensyviau drėkinti. Vienas iš pagalbininkų gali būti dulkių siurblys su vandens filtru. Jis yra geras tuo, kad siurbimo metu oras yra gryninamas, gaivinamas ir drėkinamas. Be to, į vandenį galima įlašinti eterinio aliejaus, tada siurblys skleis malonų kvapą. 
Naudodami dulkių siurblį su vandens filtru saugote gamtą ir savo sveikatą. Taip yra todėl, kad nenaudojate popierinių filtrų – maišelių, kurių gamybai suvartojama ne tik daug vandens, bet ir celiuliozės, o ji gaminama iš medienos. Siurbliai su vandens filtru filtravimui naudoja tik vandenį, todėl nealinsite gamtos: nereikės pirkti papildomų medžiagų. Be to, vandens filtras veikia taip, kad visi alergenai patenka į siurblyje esantį vandenį ir ten žūva.
 
 

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (3)

danute 2011-04-22 14:42

Gal žinote kaip panaikinti pelėsį vonioje?

alina 2010-06-22 17:42

pritariu, tencel patalyne tai tikrai super gera, ir as ja taip pigiai nusipirkau Maximoje, tai labai dziaugiuos. Tokia kaina uz tokia gera kokybe, tiesiog puiku

neringa 2010-04-26 21:47

svarbu gera patalyne, nes bakterijos labai megsta lova, as turiu tencel patalyne, ji yra antibakterine, tai daug ramiau miegu tokioje sveikata besirupinancioj patalynej