„Žiemą mano svoris visada padidėja3-4 kg, kurie iki vasaros savaime išnyksta. Ar čia tik mano organizmas toks, ar mes visi tokie?” Klausia www.manodieta.lt skaitytoja Jurga. Atsakome.
Papildomi žiemos kilogramai vargina tikrai ne vieną – tai bendra visų šaltesnių šalių gyventojų problema. Dietologai sako, kad šaltuoju metų laiku žmogus ima valgyti 6-7% daugiau nei tada, kai šilta, todėl palaipsniui storėja. Pavasarį ir vasarą, kai vėl suvalgoma mažiau – kilogramai tirpsta, nors, deja, ne visada.
Kodėl taip vyksta? Medikai turi kelias versijas. Viena iš jų teigia, kad šaltuoju metu pereiti į „sustiprintą“ maitinimosi rėžimą mus „verčia“ genai. Tais tolimais laikais, kai žmogus neturėjo tiek daug galimybių sušilti, net maistas jam padėdavo išsaugoti šilumą. Be to, žiemos metu ir patys maisto šaltiniai buvo skurdesni, todėl, kad pasiruoštų tikriems šalčiams žmogus turėdavo stipriai prisivalgyti rudenį ir pirmaisiais šaltesniais mėnesiais.
O dabar, kai mus supa šiuolaikinės šildymo sistemos ir visą parą dirbančios maisto parduotuvės, senas įprotis vis tiek tebepersekioja, ir jį nugalėti – tai tas pats, kas bandyti apgauti savo instinktus. Taip mano kai kurie mokslininkai.
Pagal kitą teoriją, žmogus sutvertas taip, kad vakare, kai trūksta saulės šviesos, paaštrėja mūsų skonio pojūčiai, vadinasi, valgydami patiriame
daugiau malonumo. O kadangi žiemos vakarus mes dažniau praleidžiame namie, todėl būtent žiemą susigundome ką nors suvalgyti prie miegą. Ir neretai – nemažai.
daugiau malonumo. O kadangi žiemos vakarus mes dažniau praleidžiame namie, todėl būtent žiemą susigundome ką nors suvalgyti prie miegą. Ir neretai – nemažai.
Šios teorijos šalininkai taip pat mano, kad po 5 valandos vakaro smegenys praranda sugebėjimą atsakyti į sotumo hormono signalus taip pat aštriai, kaip dieną. Tai reiškia, kad pasisotintumėme vakare, turime praryti daugiau, nei dieną.
Yra ir psichologinis „žiemos kilogramų“ fenomeno paaiškinimas, sako trečios teorijos šalininkai. Jie taip pat sutinka su tuo, kad žiema mes namuose prasėdime daugiau, nei kitu metų laiku. O namuose, kai nėra ką veikti, už lango nuobodu ir darganota, belieka sėsti priešais televizoriaus ekraną ir kramtyti. Vienas iš Amerikos mokslininkų tyrimų patvirtina, spoksodami į ekraną suvalgome gerokai daugiau.
Čia tinka ir tokia išvada, kad žiemą žmogus tiesiog mažiau juda: nevažinėja dviračiu, sėda į mašiną, vietoj to, kad eitų pėsčiomis apledėjusia gatve, neina pasivaikščioti.
Ir galų gale, paskutinė versija susieja papildomus kilogramus su žiemos depresija, kuri kyla dėl saulės šviesos stokos ir vitamino D deficito organizme. Šią būklę lydi ne tik nuovargis ir nukritusi nuotaika, bet ir padidėjęs apetitas, bei to pasekmė – papildomas svoris. O kokios ligos pasitrauks, atsikračius antsvorio skaitykite ČIA
Tai gi, jei tikėsime mokslininkais, žiemą viskas veikia prieš mus. Ir vis dėlto, kovoti su gamtos jėgomis galima ir reikia. O galimybių daug – tai: ir sportas, ir dieta, ir tinkama mityba, ir kitokie geri patarimai, kurių rasite mūsų puslapyje www.manodieta.lt
Komentuoti