Kuo pavojingos „kontrastinės” atostogos?

Teksto dydis:

Kuo pavojingos „kontrastinės” atostogos?

Prasideda žiemos atostogų laikotarpis. Ne vienam norisi sprukti nuo šios darganos ir tamsos į kraštus, kur nenusileidžia saulė. Bet būkime budrūs, nes nežinia ar tokios permainos patiks mūsų sveikatai.
 
Planuodami kelionę mes dažniausiai nepagalvojame apie svarbius niuansus, dėl kurių mūsų atostogų privalumai gali tapti minusais. Mes pamirštame, kad mūsų organizmas prisitaikęs prie tam tikrų klimatinių sąlygų, kurių staigus pasikeitimas gali pakenkti sveikatai. Organizmas skausmingiausiai reaguoja į klimato pasikeitimus žiemą – būtent tada, kai mes pavargstame žiūrėti į apniukusį žieminį dangų ir purvinus kiemus ir staiga atsiduriame auksiniuose Egipto ar Maroko pliažuose. Ir štai nebesuvokiame, kodėl mus liga pakerta per patį pasakiškų atostogų įkarštį.
(Te neįsižeidžia tie, kurie neturi galimybių taip atostogauti, ar kurių atostogos yra priverstinės ir neapmokamos. Aš ir pati apie tokias atostogas tik svajoju, ir štai kiek radau argumentų, kodėl man visai ir neverta taip atostogauti. Ironizuoju, žinoma).
Taigi, kaip reaguoja…
 
Širdis ir nervai
 
Būtina turėti omeny, jog „persikraustant” iš žiemos į vasarą mūsų organizmui prireikia nemažai laiko, kad sugebėtų persitvarkyti pagal naują tvarką – nes mūsų „vidinis laikrodis” dar vis eina senu laiku! Tai ypač aktualu tokiems keliautojams, kuriuos vargina širdies ir kraujagyslių susirgimai, nervų sistemos sutrikimai, o taip pat astma. Pačioje saulėčiausioje pakrantėje mums gresia ultravioletinių spindulių perteklius, kuris gali išprovokuoti įvairių odos ligų, alerginių reakcijų atsiradimą, gali būti pavojingas hipotonikams ir hipertonikams.
 
Oda ir grožis
 
Be to, jei jūs rūpinatės savo išvaizda, būkite pasiruošę tam, kad aktyvi „svetima” saulė gali išsausinti ir nugairinti odą. Arba, priešingai, ji per daug prakaituos. O tai savo ruožtu gresia „užterštomis” odos poromis, spuogais ir kitais abejotinais džiaugsmais.
 
Žarnynas ir metobolizmas
 
Taip pat nereiktų pamiršti apie tuos siurprizus, kurių mes galime sulaukti, kai pereisime iš savo „žieminės” dietos prie gausaus egzotiško stalo. Organizmui teks skubiai pradėti dirbti pagal naują medžiagų apykaitos tipą, o ,be to, „svetimas” vanduo, neįprasta produktų ir egzotiškų patiekalų sudėtis gali užklupti mūsų virškinimo sistemą tam nepasiruošusią.
 
Ir vėl atgal…
 
Reikia pagalvoti ir apie tai, kad „atvirkštinės” aklimatizacijos procesas sugrįžus iš vasaros į žiemą taip pat gali būti skausmingas. Jei nekreipsime į tai dėmesio gali atsirasti depresijos požymiai, kristi apetitas, silpti jėgos, „prikibti” peršalimas… ir visi atostogų malonumai – nueis per niek.
 
Todėl gydytojai pataria planuojant savo žiemos atostogas „pasitarti” ne tik su savo norais, bet ir su sveikata. Jei su ja viskas gerai, važiuokite drąsiai – jūsų organizmas aklimatizuosis greitai ir neskausmingai.
 
Bet jei organizmas nusilpęs dėl ligos ar ko nors kito, tai jam prisitaikyti prie „svetimų” sąlygų bus sunku. Todėl tokiu atveju geriau žiemos atostogas praleisti tradiciškesnėse sąlygose – pavyzdžiui, pasipildyti vidinius žvalumo, energijos ir sveikatos resursus kalnų kurorte Andoroje ar Bulgarijoje.
 

Komentuoti