Mada ir mitybos sutrikimai: kokia atsakomybė tenka mados industrijai?

Teksto dydis:

Mada ir mitybos sutrikimai: kokia atsakomybė tenka mados industrijai?

2011 rugs. 26 09:07

Kai Amerikos drabužių dizainerių taryba paskelbė naują sveikatos vadovą, norėjo atkreipti dėmesį į valgymo sutrikimų problemą ir siūlė uždrausti jaunesniems nei 16 metų modeliams pasirodyti madų šou. Taip išreikštas susirūpinimas kai kurių modelių pernelyg akį rėžiančiu liesumu.

Remiantis Nacionaline nervinės anoreksijos ir susijusių ligų asociacija apie 70 procentų merginų teigė, kad žurnalai daro įtaką tam, kaip jos įsivaizduoja idealų kūną. Taip vadinamuose „pro – anoreksijos“ forumuose, rašoma apie madų šou ir susijusius žurnalus, tai tampa stimulu siekti lieso kūno (angl. „thinspiration“).

Kol kas dar egzistuoja mažai tikslių duomenų apie tai, kaip liesi modeliai veikia žmones, esančius už mados industrijos ribų.

Nacionalinis sveikatos institutas pabrėžia, kad anoreksija ir bulimija Amerikoje paliečia 0.6 procento suaugusiųjų populiacijos, tačiau tarp 13 – 18 metų paauglių šis skaičius sudaro net 2.7 procento. Egzistuoja daugelis rizikos faktorių, tai buvimas moterimi, amžius (valgymo sutrikimai dažnesni tarp paauglių ir merginų, esančių ankstyvame 20 – metyje), šeimos istorija ir aplinkos įtaka, mentalinės sveikatos problemos.

Nors liesi modeliai nėra tiesioginis valgymo sutrikimų sukėlėjas, jos gali būti to faktorius. Jei mergina yra susirūpinusi savo kūno svoriu, turi polinkį į mitybos sutrikimus, domisi mada ir dažnai varto madų žurnalus, tikimybė susirgti vienu iš valgymo sutrikimų jai tampa kur kas didesnė. Dažnai po kurio laiko tokios merginos ima laikytis sekinančių dietų.

Mados savaitė, liesi modeliai ir drabužiai, geriausiai tinkantys nulinio dydžio merginoms, tai tarytum nustato standartą, kuris yra visuomenės trokštamas ir prestižinis, kuris gali turėti įtakos socialinėms normoms. Jei vieną dieną nutiktų taip, kad mados savaitėje drabužius demonstruotų 16 – tą drabužių dydį nešiojantys modeliai, tai tikriausiai greitai taptų populiaru.

Tinklaraščio kūrėja ir didesnio dydžio drabužių modelis Leona Palmer teigia, kad tokie modeliai kaip ji retai vaikšto podiumu ir ji nesitiki, kad greitu metu įvyks ryškesni pokyčiai mados pasaulyje. Tačiau 30 – ties metų modelis, savo karjerą pradėjusi prie 7 – nerius metus teigia, kad daug daugiau darbo tokie modeliai gauna kataloguose ir perspėja, kad didesnio dydžio modeliai nebūtinai sveikesni, nei liesi.

L. Palmer teigia jaučianti atsakomybę dėl kuriamo kūno įvaizdžio ir jo keliamų problemų visuomenei, ypač jaunoms merginoms.

huffingtonpost.com

Komentuoti