Operacijos sėkmė – kruopštus pasiruošimas, paciento pasitikėjimas, gydytojo atsakomybė

Teksto dydis:

Operacijos sėkmė – kruopštus pasiruošimas, paciento pasitikėjimas, gydytojo atsakomybė

2014-01-20 12:10

Kreiptis estetinės plastinės chirurgo pagalbos ryžtasi vis daugiau žmonių. Vieniems tai svarbu siekiant profesinės karjeros, kitus atveja poreikis atsikratyti įgimtų fizinių trūkumų, tretiems atrodo, kad estetinės-plastinės chirurgijos dėka pavyks atsikratyti kompleksų ir įgyti daugiau pasitikėjimo savimi. Tačiau ne vieno ryžtas išblėsta sužinojus, kad, regis, ne dėl sveikatos atliekama operacija reikalauja itin kruopštaus ir atsakingo pasiruošimo. Kaip sako VitkusClinic estetinės plastinės chirurgijos klinikos gydytojas anesteziologas-reanimatologas Saulius Kunauskas, „mūsų darbe smulkmenų nėra“. Tik atsakingas požiūris į atliekamą darbą leidžia pasiekti optimalų rezultatą ir suteikti pacientams saugumą bei pasitikėjimą gydytojais. 

Galėčiau teigti, kad anesteziologas yra tarpininkas tarp gydytojo ir Dievo. Juk Jūs panardinate žmogų į būseną, kurios metu jis nieko nejaučia: yra gyvas, tačiau visiškai bejėgis. Nuo Jūsų priklauso, kada pacientas panirs į narkozę, kaip ir kada po jos atsibus. Tad, kokia gydytojo-anesteziologo funkcija ir kokie šios profesijos ypatumai?

Vyrauja nuomonė, kad anesteziologo darbą galima būtų apibūdinti – „minutė darbo ir ilgos valandos nuobodulio“. Taip, matyt, atrodo iš šalies, žmogui nežinančiam ir neišmanančiam mūsų specialybės. Dauguma mano, kad anesteziologo darbas yra rutininis: įvesti narkozę, operacijos metu stebėti pacientą, esant reikalui, padėti chirurgui, sekti psichologinę atmosferą. O mūsų darbas, visų pirma, teigiamai nuteikti pacientą prieš operaciją ir garantuoti jo saugumą operacijos metu. Viso buvimo klinikoje metu anesteziologas yra tas asmuo, kuriuo pacientas pasitiki labiausiai.

Kas lemia pacientų pasitikėjimą?

Geriausiai šią situaciją apibūdina konkretus įvykis iš mano patirties. Kartą mūsų pagalbos kreipėsi moteris, gyvenanti Graikijoje. Prieš atvykdama į Lietuvą, ji apsilankė savo šalies mažo miestelio nedidelėje privačioje estetinės-plastinės chirurgijos klinikoje. Užėjusi pasiteirauti, kokios operacijos ten atliekamos, kokios jų kainos, moteris sulaukė administratorės klausimo, ar šioji tądien valgė. Atsakiusi, jog pusryčiavo, išgirdo apgailestaujantį komentarą: „Gaila... Jeigu būtumėte nevalgiusi, galėtume jums atlikti operaciją kad ir dabar“. Ar galite įsivaizduoti? Jai pasiūlė operaciją neatlikę jokių išankstinių sveikatos tyrimų, be jokio pasiruošimo. Pasakodama šį įvykį man, moteris prisipažino, kad ją labiausiai pribloškė atsainus požiūris ir skubotumas. Anot jos, net eidama pas kirpėją ar manikiūrininkę, ji užregistruoja iš anksto, o čia, chirurgijos klinikoje, jai pasiūlė gultis ant operacinio stalo vos ne iškart. Kaip sakė pacientė, ji pusę metų brandino šią mintį, ruošėsi operacijai domėdamasi kitų žmonių patirtimi, rengėsi psichologiškai. O atėjusi į gydymo įstaigą pasijuto įvertinta kaip eilinį kartą maisto parduotuvėje apsiperkanti pirkėja. Jos pasitikėjimą pakirto neprofesionalus požiūris į darbą, ir į tą kliniką ji nebegrįžo niekuomet.

Ši moteris, kaip ir daugelis kitų pacientų, pasirinko Jūsų kliniką. Tad kaip gi vyksta pasiruošimas operacijai profesoriaus Kęstučio Vitkaus estetinės-plastinės chirurgijos klinikoje?

Pirmasis etapas – pasiruošimas – prasideda nuo konsultacijos su operuojančiu gydytoju. Šio susitikimo metu aptariamas operacijos planas ir jos apimtis. Tuo pat metu pacientas užpildo anketą, kurioje pažymi sveikatos būklę, esamas ligas. Ši anketa leidžia nuspręsti iš esmės ar galime suteikti paslaugas, ar paciento būklė atitinka planinės chirurgijos kriterijus. Jeigu paaiškėja, kad pacientas, tarkime, serga įgimta liga, pvz.: hemofilija, perspėjame apie galimus pavojus sveikatai.

Antrajame etape, jeigu paciento sveikata neturi operacijai trukdančių priežasčių, skiriame standartinį – širdies, kraujo, šlapimo – ištyrimą.

Jeigu chirurgui kyla abejonių dėl konkrečios paciento ligos ar būsenos, jis susisiekia su anesteziologu, t.y. manimi. Mes tariamės, ką daryti, jeigu pacientas, tarkime, turi širdies stimuliatorių, vartoja vaistus. Tada turime nuspręsti, ar prieš operaciją reikia papildomo, tarkime, kardiologinio tyrimo. Visi mes dirbame ir Universitetinėje ligoninėje, todėl nekyla jokių problemų nusiųsti pacientą konsultacijos pas geriausius specialistus. Sergantįjį cukriniu diabetu, siunčiame endokrinologo konsultacijos, inkstų ligomis – nefrologo. Visa tai atliekama dėl paciento sveikatos ir gyvybės saugumo. Tik tuomet skiriama operacijos data.

Tai ir yra Jūsų anksčiau minėtos rutinos ypatumai?

Taip. Sklandų darbą operacijos metu, taip vadinamąją rutiną, lemia kruopštus pasirengimas. Kai turime išsamią informaciją, jaučiamės „ginkluoti“. Iš patirties žinome: jeigu informacijos trūksta – lauk siurprizų. O mums netikėtumų darbe tikrai nereikia.

Nejautrą patyrę pacientai apie ją atsiliepia įvairiai. Kokia Jūsų klinikos pacientų patirtis?

Kiekvieno paciento, anksčiau patyrusio nejautrą, chirurgo pagalbą, prieš operaciją paklausiu, kaip jis jautėsi atsibudęs po narkozės? Jeigu pacientas pasako: miegojau, nieko nejutau, atsibudau, nieko neatsimenu, reiškia, viskas praėjo sklandžiai, jam neliko jokių blogų prisiminimų. Tačiau, jeigu pacientas patyrė nemalonių pojūčių, jį pykino kelias dienas, jis visuomet tai pabrėžia.

Mūsų pacientai po operacijų praktiškai visuomet sako, jog sulig nejautra jie neprisimena nieko ir atsibudę po operacijos jautėsi kaip po įprasto miego. Tai dar kartą įrodo, kaip svarbu gerai pasiruošti operacijai, kad prieš ją pacientas jaustųsi saugiai ir ramiai, o po operacijos nepatirtų varginančių negalavimų.

Kokia yra įvykių seka likus kelioms dienoms iki operacijos?

Kelios dienos iki operacijos pacientui atliekami kraujo bei šlapimo tyrimai, nustatoma kraujo grupė. Tyrimų rezultatus gaunu elektroniniu paštu, todėl jau prieš operaciją tiksliai žinau, kokia yra paciento būklė. Jeigu kyla klausimų, susisiekiu su pacientu asmeniškai, pašnekame telefonu, pasiteirauju mane dominančių detalių, išklausau jo nusiskundimų. Jeigu pacientas prisipažįsta negaluojantis ar kas nors iš namiškių, tarkime, vaikai, sirguliuoja, skiriu kraujo mikroskopinį ištyrimą, nes standartinis tyrimas negali parodyti galimos infekcijos sunkumo ir dinamikos.

Nežymūs pokyčiai kraujyje mane perspėja apie galimus uždegimus, kurių, net ir pačių menkiausių (pvz.: sloga, dantų ligos), negalima ignoruoti.

Esant menstruaciniam ciklui, visada dėl per didelės kraujavimo rizikos ir kontraktūros galimybės susidarymo, atidedame krūtų padidinimo operaciją.

Jeigu tyrimai geri, paskiriama operacijos data.

Net ir jaukiausioje gydymo įstaigoje nesijauti kaip namuose, gali apnikti įvairios baimės ar nerimas. Kuo išskirtinė operacijos diena Jūsų klinikoje?

Paskirtą operacijos dieną į kliniką atvykusį pacientą pasitinka ir prižiūri slaugytoja, kuri bus šalia visos operacijos metu. Bendraudama su pacientu, ji sužino, kokia jo reakciją į adatas, kraują, apskritai, kokia yra psichoemocinė būsena ir... šeimos reikalai. Vėliau apie paciento nuogąstavimus informuojamas chirurgas ir visa komanda.

Žinodamas sveikatos duomenis ir priešoperacines nuotaikas prieš pat operaciją susitinku su pacientu palatoje. Mano užduotis – garantuoti žmogui saugumo jausmą. Reikia ir patirties, ir asmeninių savybių, leidžiančių nuraminti bei suteikti pasitikėjimo savimi jausmą. Tai labai svarbu mūsų darbe.

Skaitant klinikos anketą, galima atrasti labai netikėtų klausimų. Matyt, tai ne vien tik smalsumas?

Taip, prieš operaciją pacientas užpildo anketą. Joje labai daug klausimų, kurie kartais atrodo nelabai reikšmingi, tačiau mums, gydytojams, suteikiantys daug neįkainojamos informacijos. Tarkime, vienas iš klausimų: kokia profesija? Tai nėra joks smalsumas! Mūsų darbe smulkmenų nėra. Mums, anesteziologams, paciento profesija tiek pat svarbi kaip ir jo kraujo tyrimas. Pastebėta, kad kirpėjos, manikiūrininkės dirba naudodamos tam tikras chemines medžiagas, kurios, reaguodamos kartu su nejautrai naudojamais vaistais, gali išprovokuoti kryžminę alergiją. Tokiais atvejais profilaktikos ir saugumo sumetimais skiriami papildomi medikamentai.

Žmonėms, patiriantiems darbe nervinę įtampą ir nuolatinį stresą, labai svarbi pooperacinė slauga, kurią numatome iš anksto. Operacija pati savaime yra stresas organizmui. Atrodytų, žmogus pramiega visą operaciją, nieko jos metu nejaučia, tačiau jo audiniai yra pažeidžiami, traumuojami. Todėl po operacijos tokiems pacientams būtina itin jautri slauga.

Ar galima palyginti anesteziologo darbą su psichologo?

Manyčiau, visi gydytojai yra šiek tiek psichologai. Prieš operaciją stengiuosi iškamantinėti pacientą, kokie jo pomėgiai, kokia muzika jam patinka, stengiuosi atrasti bendrą, mus abu dominančią temą. Pamenu pacientę iš Italijos – futbolo šalies. Paaiškėjo, kad ji su vyru – futbolo sirgaliai. Žinodamas, kad vyksta Čempionių lygos rungtynės, operacinėje pasiteiravau, už kokią komandą ji „serga“, ar žino, kuri komanda lyderė? Jai buvo įdomu, ji įsitraukė į pokalbį ir net nepajuto... kaip užmigo. Žinote, mes turime profesinių gudrybių, tad galime net išpildyti pageidavimus dėl sapnų nejautros metu.

Pasitaiko ir tokių pacientų, kurie ir be mano pastangų gali pašalinti įtampą ir sukelti pozityvią atmosferą prieš operaciją, pvz.: žymusis Vitalijus Cololo prieš užmigdamas spėjo papasakoti penkis anekdotus.

O kaip elgtis tiems, kurie yra priklausomi nuo nikotino, kurie mėgsta pasilepinti taure raudonojo vyno?

Rūkalius, prisivertęs nerūkyti kelias dienas iki operacijos, jokio teigiamo rezultato nepatirs. Dar blogiau – jo kūnas išgyvens šoką. Todėl pasiryžusiems atsisakyti cigarečių, patariame tai daryti likus mažiausiai dviem savaitėms iki operacijos arba... visa tai to nedaryti. Alkoholio prašome nevartoti dešimt dienų iki operacijos.

Nemažiau svarbūs duomenys yra apie paciento svorį. Tarkime, norintys pakoreguoti savo kūno formas, renkasi riebalų nusiurbimo operaciją. Prieš ją ne vienas ryžtasi pabadauti idant rezultatas būtų geresnis. Atlikus standartinius tyrimus prieš operaciją paaiškėja, kad dėl badavimo kraujyje atsirado acetono, prasidėjo audinių irimo procesas. Todėl prieš operaciją nepatartina laikytis dietų ar atsisakyti savo įprasto režimo. Kiekviena operacija yra intervencija į audinius. Po jos organizmui reikia palankios būsenos, kad gijimas vyktų sklandžiai. Badavimas išvargina organizmą, o operaciją dar labiau pagilina stresą, todėl drastiškų eksperimentų su savo kūnu reikia vengti.

Minėjote, kad Jums svarbu muzika, kuri patinka pacientui. Nejaugi atsižvelgiate ir į tokio pobūdžio įgeidžius?

Mūsų fonoteka nemaža, todėl prieš operaciją pacientui galime parinkti jam patinkančią muziką. Prof. K. Vitkus operuodamas mieliausiai klausosi ramaus, klasikinio, nekeliančio įtampos džiazo.

Jūs akcentuojate, kad svarbiausia gerai pasiruošti operacijai, garantuoti pacientui saugumą bei pasitikėjimą gydytojais. Tačiau Jūs, gydytojai, taip pat esate žmonės: su asmeniniu gyvenimu, nuotaikomis, išgyvenimais. Kas pasirūpina Jūsų ramybe, kas suteikia pasitikėjimo savimi?

Man labai pasisekė, kad dirbu prof. K. Vitkaus vadovaujamoje klinikoje nuo pačių pirmųjų dienų ir man buvo leista pačiam suburti už anesteziologiją atsakingą komandą. Todėl dabar dirbame kartu su puikiomis didžiulę darbo patirtį turinčiomis intensyviosios terapijos slaugytojomis, kurių specializacija taip pat yra anesteziologija ir pagrindinė darbovietė universitetinių klinikų reanimacijos skyriuose. Jos gerai išmano darbą operacinėje, profesionaliai prižiūri pacientus po operacijų. Savo komanda pasitikiu ir žinau, kad mūsų pacientai bus saugūs.

Taip pat man pasisekė, kad teko atsakomybė pačiam sukomplektuoti visą anestezijai būtiną įrangą. Turėjau patirties, mačiau, kokia aparatūra naudojama pažangiose Europos šalių klinikose, todėl tiksliai žinojau, kas geriausiai atitiks mūsų klinikos reikalavimus. Aš pats sukūriau sau palankią aplinką, kurioje jaučiuosi galintis atlikti savo darbą be priekaištų.

Jūsų darbas rimtas ir atsakingas. Tačiau tai netrukdo būti geros nuotaikos?

Ateinu į darbą su šypsena, stengiuosi gerai nuteikti chirurgus, nuraminti ir padrąsinti pacientus. Mūsų darbas komandinis, mes vienas kitą suprantame be žodžių ir vienas kitam padedame.

Ką pasakytumėte žmogui, kuris nors ir žino, kad jam reikia kreiptis estetinės-plastinės chirurgų pagalbos, tačiau jis vis dar tuo abejoja?

Dažniausiai sakau: dirbu seniai, turiu daug patirties, galite manimi pasitikėti. Aš atsakau už savo žodžius ir darbą. Medicina nėra tikslus mokslas, tačiau patikimas.

Kalbėjosi Aušrinė Baronaitė

Norite užsiregistruoti konsultacijai? Skambinkite telefonu +370 698 11992 arba rašykite info@vitkusclinic.com

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (4)

BUY BLANK ATM CARD AND MAKE UNLIMITED MONEY 2022-06-15 15:08


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : carolblankatmcard@gmail.com

Hangout : carolblankatmcard@gmail.com

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

Andrius 2014-01-21 00:03

Matosi,kad žmogus - ne tik puikiai išmanantis savo profesiją, bet ir yra linksmas bei išsilavinęs. Kad visi daktarai tokie būtų...

Andrius 2014-01-21 00:03

Matosi,kad žmogus - ne tik puikiai išmanantis savo profesiją, bet ir yra linksmas bei išsilavinęs. Kad visi daktarai tokie būtų...