Kodėl mes mylime arba viskas apie meilės chemiją

Teksto dydis:

Kodėl mes mylime arba viskas apie meilės chemiją

2016-02-14 11:32

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2015 m. Lietuvoje sudaryta 20912 santuokų. Tais pačiais metais užfiksuota 9451 ištuoka. Paprasta suskaičiuoti, jog maždaug dvejoms santuokoms tenka vienerios skyrybos. Daug tai ar mažai – spręsti jums. Tačiau artėjančios Valentino dienos proga verta plačiau pasidomėti, iš kur atsiranda ta meilė, vainikuojama vestuvių, ir ką daryti, kad skyrybos nepasibelstų į jūsų namų duris.

Nuo seniausių laikų atkakliai siekta išaiškinti meilės kilmę. Aristotelis, pavyzdžiui, meilę laikė pirmine žmogaus kūno energija, o Platonas teigė, kad ji – neįmenama mįslė. Tobulėjant šiuolaikiniam mokslui ir atsiradus galimybėms ištirti žmogaus smegenis, buvo nustatyta, kad meilę sukelia smegenyse veikiančios biologiškai aktyvios medžiagos, t. y. neurotransmiteriai ir hormonai. Ypatingas vaidmuo čia tenka dopaminui, vazopresinui, serotoninui ir oksitocinui.

2008 m. mokslininkai žurnale „Personal and Social Psychology“ paviešino straipsnį apie tai, kad partnerių konfliktai su bendru pasitenkinimu santuokoje neturi nieko bendra. Kitaip tariant, straipsnis patvirtino realybėje dažnai sutinkamus atvejus, kuomet vienos poros, dažnai besiriedamos, kartu nugyvena visą gyvenimą, o kitos, gražiai susipažinę, gražiai ir išsiskiria. Tie patys mokslininkai, išsamiai ištyrę žmonių smegenis dviem gyvenimo etapais – įsimylėjimo periodu bei santykių krizės metu, nustatė, kad norint išlaikyti santuoką, svarbiausia yra nepamiršti trijų paprastų dalykų: ilgiau žiūrėti vienas kitam į akis, kuo daugiau liesti vienas kitą bei sakyti partneriui nuoširdžius komplimentus. Atrodo banalu? Visa tai iš tikrųjų yra paremta tuo, kad, atliekant šiuos veiksmus, tiek jūsų, tiek jūsų partnerio smegenyse išsiskiria minėtieji hormonai.

Dopaminas žmogaus smegenis veikia kaip kokainas ar heroinas – teigiama, jog šis hormonas netgi sukelia savotišką priklausomybę. Ši medžiaga padeda sutelkti dėmesį, aktyvina trumpalaikę atmintį bei sukelia trumpalaikį norą pažinti pasaulį ir rizikuoti. Bendrai tariant, dopaminas sukelia euforijos pojūtį.

Serotoninas žmogaus organizme yra atsakingas už virškinimą, miegą, nuotaiką, taip pat jis yra susijęs su kai kuriomis kognityvinėmis funkcijomis, pavyzdžiui mokymusi bei atmintimi. Dėl pakilusio šios biologiškai aktyvios medžiagos lygmens dingsta apetitas, sunku užmigti. Be to, mokslininkai teigia, jog būtent serotoninas yra nelogiško jūsų elgesio įsimylėjus „kaltininkas“.

Oksitosinas, išsiskiriantis fiziškai suartėjant, kuria tarp žmonių ryšį ir pasitikėjimą. Ši medžiaga veikia raminančiai ir skatina partnerius liesti vienas kitą, todėl oksitocino išsiskiria dar daugiau. Šis hormonas taip pat gaminasi moters organizme gimdymo metu ir skatina motinos meilę bei prieraišumą kūdikiui.

Vazopresinas yra atsakingas už ištikimybę ir ilgalaikius ryšius. Siekdami išsiaiškinti vazopresino vaidmenį santykiuose tarp dviejų individų, mokslininkai ištyrė stepių pelėnus ir nustatė kad, suleidus vyriškos lyties pelėnui medžiagos, slopinančios vazopresiną, ryšys tarp jo ir patelės pablogėjo, kadangi buvo nuslopintas monogamiškas patino elgesys ir jis nustojo ginti savo patelę nuo kitų potencialių jos partnerių. Žmogaus organizme vazopresinas veikia analogiškai. Įdomu tai, kad testosteronas skatina vazopresino veikimą, todėl vyrai turi stiprų atsakomybės už savo patelę jausmą bei didesnį poreikį ginti savo „teritoriją“, t. y. partnerę.

Remiantis evoliucijos teorijomis, įsimylėjus visų šių biologiškai aktyvių medžiagų kiekis išlieka padidėjęs nuo šešių mėnesių iki trejų metų. Neaišku, ar visiems gerai žinomas prancūzas F. Beigbeder tai žinojo, rašydamas garsųjį savo romaną „Meilė trunka trejus metus“, tačiau šis terminas yra laiko tarpas, reikalingas apvaisinti moterį, jai pagimdyti kūdikį ir jį dar šiek tiek kartu paauginti, kol moteriai reikalinga pagalba rūpinantis kūdikiu. Po trijų metų meilės hormonų kiekis partnerių organizme sumažėja, tampa tolygus, nebesvyruoja ir partneriai yra pasiruošę naujiems santykiams su kitais patinais ar patelėmis – taip užtikrinamas gyvybės tęstinumas.  Pastaruoju metu atsirado teigiančių, kad meilė gali trukti dar trumpiau, nes hormonų ir kitų medžiagų poveikį organizme gali slopinti darbe patiriamas stresas, nuovargis ir kiti išoriniai veiksniai.

Taigi, nors prekybos centrai pastaruoju metu lūžta nuo dovanų, skirtų Valentino dienai, gausos, nepamirškite, kad meilė kyla iš gražių akimirkų, kuriomis dalijatės su partneriu, iš buvimo kartu ir prisilietimų. Visa tai skatina pozityvias emocijas, todėl, meilės dienai artėjant, linkime jums nepamiršti pakurstyti savo santykių ugnelės.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (3)

Get program blank atm card +393512615163 2022-06-14 16:47


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : carolblankatmcard@gmail.com

Hangout : carolblankatmcard@gmail.com

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

Amelia Ava 2021-07-15 02:31

Atėjo laikas pasidalinti savo liudijimu, aš esu Nelsonas ir laimingas, nes čia liudiju. Mama supažindino su Baba Ogbogo, kai ji atrado, kad po 3 metų santuokos negaliu pastoti savo žmonos. Taigi, tai įnešė tiek daug rūpesčių į mano santuoką ir paskatino skyrybas. ji sakė, kad jis yra labai dvasingas ir gali priversti mano žmoną grįžti pas mane su džiaugsmu ir mes galime susilaukti vaikų. Iš pradžių abejojau tik tada, kai susisiekiau su juo, o paskui užmyniau man galingus kerus ir privertiau žmoną grįžti pas mane padariusi reikalingą. Dabar džiaugiamės mielais vaikais. Nuo tos dienos, kai „Great BaBa Ogbogo“ dirbo man ir sprendė mano problemas. Aš daviau tvirtą įžadą, kad kol gyvensiu, aš ir toliau paliudysiu jo didžių darbų gerumą, o tie, kurie ten susiduria su santykių ir vedybiniais sunkumais, turėtų greitai su juo susisiekti ir tapti laimingu liudytoju kaip aš. Čia atsisakiau jo kontakto, el. Paštas: greatbabaogbogotemple@gmail.com arba susisiekiau su juo naudodamas savo „WhatsApp“ numerį. +2349020168697
Jis privertė mano buvusią žmoną grįžti pas mane iš džiaugsmo
Jis išgydė mane nuo impotento iki tikro vyro.

Roshima Laken 2021-07-10 17:30

DR EMU WHO HELP PEOPLE IN ANY TYPE OF LOTTERY NUMBERS

It is a very hard situation when playing the lottery and never won, or keep winning low fund not up to 100 bucks, i have been a victim of such a tough life, the biggest fund i have ever won was 100 bucks, and i have been playing lottery for almost 12 years now, things suddenly change the moment i came across a secret online, a testimony of a spell caster called dr emu, who help people in any type of lottery numbers, i was not easily convinced, but i decided to give try, now i am a proud lottery winner with the help of dr emu, i won $1,000.0000.00 and i am making this known to every one out there who have been trying all day to win the lottery, believe me this is the only way to win the lottery.

Contact him on email Emutemple@gmail.com
What's app +2347012841542
Https://emutemple.wordpress.com/

Https://www.facebook.com/104891335203341/