Rekreacinė seksualinė sveikata. Problemos ir sprendimai

Teksto dydis:

Rekreacinė seksualinė sveikata. Problemos ir sprendimai

Nuo 2004 metų pagal PSO seksualinė sveikata yra seksologijos ir seksualinės medicinos mokslo objektas. Seksualinė sveikata tai ne tik ligos, disfunkcijos ar negalios nebuvimas, bet ir fizinio, emocinio, psichinio ir socialinio gerbūvio pojūtis, susijęs su seksualiniu individo funkcionavimu.

Pagal 2007 metais atliktus tyrimus, buvo nustatytos 237 priežastys dėl ko žmonės mylisi ir suskirstytos į 4 grupes:

 • Fizinių priežasčių grupė (streso mažinimas, malonumas, fizinis patrauklumas, patyrimo siekimas)
 • Tikslo siekimo grupė (pramoga, socialinis statusas, kerštas, dėl praktinio išskaičiavimo)
 • Emocinės realizacijos grupė (meilė, atsidavimas, jausmų išraiška)
 • Nesaugumo korekcijos grupė (savivertės kėlimas, pareiga/spaudimas, partnerio gynyba)
 • Priežasčių klausimyno 20-uke tiek vyrai, tiek moterys išsakė panašias mylėjimosi priežastis:
 • norą palaikyti emocinį ryšį su partneriu/-e;
 • partnerio/-ės emocinis patenkinimas.

Iš triesų, tai lytinis kontaktas turi du tikslus: prokreacinį, t.y. palikuonių palikimo tikslą ir rekreacinį t.y. malonumo ir intymumo realizavimo tikslą.

Šie tikslai atskirynėja nuo žmogaus evoliucijos pradžios, tačiau tik šiandien pripažįstama, kad seksualinis gyvenimas turi įtakos žmogaus gyvenimo kokybei.

Šį kartą pakalbėsime apie rekreacines seksualinės sveikatos problemas.

Pasak psichiatrės, seksualinės medicinos gydytojos Giedrės Jonušienės lytinės problemos yra plačiai paplitusios ir jas būtina koreguoti, nes lytinis funkcionavimas yra sveikatos ir bendros gerovės pamatas.

Juolab, kad ir Moterų informacijos centro atlikto tyrimo „Moteris Lietuvos visuomenėje – 2009“, rezultatai parodė, kad visuomenės nuostatos modernėja, didžiausi pokyčiai vyksta šeimos modelio pasirinkimo ir darbo srityje. Be to, nepatenkinami seksualiniai santykiai tampa pakankama priežastimi skyryboms.

Gydytoja Jonušienė apgailestauja, kad šiandien dar nedaugelis žmonių ryžtasi kreiptis į seksualinės sveikatos medicinos specialistus, norėdami išsiaiškinti savo lytines problemas. Jos manymu, pokalbis lytinio gyvenimo tema jau savaime pacientui yra pagalba. Išsiaiškinus lytinio funkcionavimo ypatumus ir galimas problemas, kitas žingsnis yra skirtas problemai suvaldyti.

Taigi, kokie yra dažniausiai išsakomi su lytine sveikata susiję sutrikimai?

 • Potraukio srityje asmenys dažniausiai skundžiasi nejaučiantys potraukio, sumažėjusiu ar padidėjusiu potraukiu, partnerių potraukio neatitikimu, teigia, kad mintys apie sueitį yra atgrasios.
 • Sujaudinimo srityje vyrai skundžiasi negalintys pasiekti ar išlaikyti erekcijos nei masturbuodamiesi, nei su partnere/-iu, nepakankama erekcija įsiskverbimui atlikti, neišlaikoma erekcija iki sueities pabaigos.
 • Tuo tarpu moterys teigia nesusijaudinančios visiškai, neišlaikančios susijaudinimo, nepakankamai susijaudinančios jokiomis aplinkybėmis arba susijaudina tik besimasturbuodamos, tačiau nepatiria susijaudinimo su partneriu.
 • Įsiskverbimo metu vyrams gali būti sunkumų įkišti varpą į makštį, gali nieko nejausti santykių metu arba jausti skausmą, moterys gali jausti makšties spazmus, trukdančius įsiskverbti arba nulemiančius skausmą įsiskverbiant.
 • Orgazmo srityje vyrai gali skųstis priešlaikine ejakuliacija, sutrikusia ejakuliacija atliekant genitalinę sueitį, skausminga ejakuliacija ar visišku ejakuliacijos nebuvimu, tai pat malonumo pojūčio nepatyrimu.
 • Moterys gi gali išsakyti sunkumus patirti orgazmą bet kokiomis aplinkybėmis arba tik sueities metu, arba su dabartiniu partneriu ar fizinio malonumo trūkumu, nors ir yra orgazmas.
 • Pasitenkinimo srityje pacientai gali skųstis, kad nejaučia pasitenkinimo ir malonumo, nors kitų lytinių sutrikimų ir nepastebėjo.

Pacientai nežino, kur teikiama šios srities pagalba

Pasak gydytojos Jonušienės, žmonės, turintys seksualinių problemų, skirtingai nei varginami kitų negalavimų, sunkiau ryžtasi klausti gydytojo patarimo.

Daugelis žmonių nė nežino, kad yra seksualinės medicinos konsultantų arba vadinamųjų seksologų, kuriais galima pasitikėti, kurie padeda, pataria. Dažniausiai į juos kreipiamasi tik su kitos srities gydytojo siuntimu.

Kaip rodo gydytojos praktika, pacientai, nors ir patiria lytinių problemų, nėra linkę apie tai kalbėti atvirai.

Žmonės tiki mitu apie lytinės sueities spontaniškumą, pagal kurį sueitis turi įvykti teisiog savaime, nesistengiant, nieko negalvojant ir neanalizuojant. Atsiradus intymioms problemoms, jie įsitikinę, kad turi susitvarkyti patys, todėl jaučia gėdą ar net žlugimą, jeigu jiems tenka kreiptis pagalbos dėl lytinių sutrikimų.

Tai ypač pastebima tarp jauno amžiaus vyrų, varginamų yra erekcijos sutrikimų, kuriuos jie tapatina su vyriškumo praradimu. Lytinės fantazijos ar kitokia lytinė patirtis yra lydima gėdos, pasimetimo jausmo: „aš dar niekam nesakiau, kas man nutiko“, „nežinau ar pavyks jums perteikti, ką aš galvoju.“ Pacientai nedrįsta kalbėti lytine tema, kadangi yra įsitikinę, jog jų idėjos, mintys, norai kitiems gali atrodyti „nenormalūs“: „jums tai atrodys keista“, „anksčiau jums to turbūt dar niekas nepasakojo“. Kiti vengia tokio pokalbio, keičia temą, nes intymių problemų nelaiko turinčių ką nors bendra su jų negalavimais. Jeigu paaiškėja, kad intymios problemos iš tiesų nereikšmingos, tai į jas ir nebesigilinama.

Ir dar: žmogus kartais net neįtaria savo ligos ryšio su lytiniu gyvenimu. Mokslininkai įrodė, kad jausmais pagrįsti lytinės sferos sutrikimai gali sukelti įvairaus pobūdžio fizines bei psichines ligas.

Šaltiniai: LYTINĖ SVEIKATA, PAGALBA ESANT LYTINĖS SVEIKATOS SUTRIKIMAMS BEI PRIEŽASTYS, TRUKDANČIOS JA PASINAUDOTI. Gyd. Giedrė JonušienėTyrimo „Moteris Lietuvos visuomenėje – 2009 m.“ rezultatai. Moterų informacijos centras.Spaudos konferencija „Kontracepcijos tendencijos ir inovacijos. Gyd. G. Jonušienės prezentacija Parengė Asta Geibūnienė

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (3)

Order for a blank ATM card now: +393512615163 2022-06-28 00:02


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.

Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

Romas 2016-05-11 10:13

Sveiki, man išspręsti problemas dėl erekcijos padėjo Prelox. Neturi šalutinio poveikio, nepriprantama, o padeda labai gerai.

Alex 2014-03-29 18:41

Butea Superba – galinga priemonė vyrams
Vyrų lytinės funkcijos atstatymas. Skatina steroidinių antinkščių hormonų susidarymą. Ūmus antinkščių nepakankamumas yra lydimas kraujo tirštėjimu, arterinio kraujospūdžio nestabilumu, medžiagų apykaitos sutrikimu. Preparatas normalizuoja širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, kraujospūdį ir cholesterolio kiekį kraujyje. „Butea Superba“ aktyvuoja smegenų plotus, atsakingus už lytinę funkciją, skatina potenciją, didina energiją ir ištvermę, stimuliuoja lytinio potraukio stiprėjimą, stiprina vyrišką potenciją, gerina lytinio gyvenimo kokybę. Suteikia vyrams jaunystės pojūtį, kelia nuotaiką ir savivertę. Žiūrėti interneto svetainė:: http://neslimo.eu/lietuva.htm