Baimę galima nugalėti

Teksto dydis:

Baimę galima nugalėti

2013-04-02 10:01

Žmogus gimdamas teturi tik dvi baimes: atramos netekimo ir triukšmo. Visos kitos yra išmokstamos. O drąsa nėra baimės neturėjimas. Drąsa yra jėga, įveikianti baimę.
 
Ką jūs darote, kai pajuntate baimę? Bėgate nuo jos, laukiate drebėdami, kada ji pati praeis ar stengiatės ją nugalėti su išdidžia šypsena veide?
Atsakymas į šiuos klausimus turės didelį poveikį jūsų laisvei, realybės pojūčiui, su kuriuo kasdien prabundate. Bet kokiu atveju, jūsų baimės neturi gadinti jums gyvenimo.
 
Kas yra baimė?
 
…Visuotinė baimė. Baimė dėl ateities, baimė dėl užterštos aplinkos įtakos sveikatai, baimė dėl laukinių gyvūnų platinamų ligų, baimė susilaukti silpnapročio ar apsigimusio palikuonio, kraujomaišos baimė, baimė valgyt tręštas daržoves etc. Net baimė netikėti visais, nes negali gi visi klysti. Krūva baimių, supančių mus iš visų pusių, valdo mus, pastūmėja atlikti vienus veiksmus, nuo kitų - susilaikyti. Baimė, kuria mumis kažkas manipuliuoja, kurią mes gavome iš savo tėvų ir perduodame savo vaikams. Baimė – tai būsena, kurioje tu gyveni, tik to nesuvoki…
 
Žodyne baimės reikšmė aiškinama, kad tai yra nerimastinga dvasios būsena, iššaukta išgąsčio, gręsiančios ar įsivaizduojamos bėdos. Reikia atkreipti dėmesį į žodį „įsivaizduojamas”, tai reiškia, kad tai gali niekada ir neįvykti, tai tik galimas įvykių scenarijus. Problema ta, kad baimėje jūs gyvenate taip, lyg visi tie nerealūs dalykai būtinai jums nutiks.
 
Melas, atrodantis kaip realybė
 
Iš esmės, baimė ir yra melas, tik atrodantis taip, lyg būtų realus. Šiuolaikiniame pasaulyje žmonės bijo beveik visko: bijo pralaimėjimo ir tuo pačiu metu bijo sėkmės, bijo būti vienišais, bet būti iš tikrųjų mylimais irgi bijo. Jie bijo, kad bus apribota jų laisvė, bet negali išsakyti savo nuomonės, nes yra sukaustyti baimės.
 
Jūs ne vieni
 
Labai svarbu yra suvokti, kad jūs ne vieni. Mes visi ko nors bijome – tai žmogaus prigimties dalis, tai natūralu. Bet esmė ne tame, kad jūs jaučiate menamą pavojų, bet tame, kaip mes valdome savo baimes. Nukreipta reikiama linkme baimė gali tapti geru veiksmų, pagerinančių mūsų gyvenimą, katalizatoriumi. Priešingu atveju jūsų būgštavimai paprasčiausiai neleis jums pajudėti iš vietos.
 
Fiziniai baimės požymiai
 
Tipiški baimės požymiai: spaudimo jausmas gerklėje ir krūtinėje, silpnumas, nervinis išsekimas, rankų prakaitavimas, sausumas burnoje, dusulys. Ar tai rimta? Jei jūs save kontroliuosite, visi šie požymiai negalės jums reikšmingai pakenkti.
 
Nugalėjimas
 
Vienas iš geriausių būdų, kaip nugalėti baimę, tai daryti ką nors priešingai. Štai paprastos situacijos, kurioje jums reikia nugalėti save, pavyzdys. Tokios situacijos žmonėms susiklosto labai dažnai.
Jums nepatinka kalbėti prieš didelę auditoriją ir jūs visada stengiatės šį darbą, jei tik yra tokia galimybė, pavesti kam nors kitam. Ir štai vieną gražią dieną viršininkas prašo jūsų pateikti darbų ataskaitą didelei grupei kitos kompanijos ar šalies atstovų ir kalbėti jums teks didžiulėje konferencijų salėje. Jūsų vadovas pristato jus klausytojams, kaip puikų darbuotoją, jūs imate kalbėti, bet giliai širdyje vis dar bijote. Ir štai nerimas jus nugali. Pakimba nepatogi pauzė. Visas jūsų kalbos įtaigumas dingsta, jūs pasirodėte kaip savo žodžiais neužtikrintas žmogus.
Tokia situacija turi būti signalas, kad laikas peržengti savo baimę, nes daug kuo rizikuojate.
Parepetuokite tarp artimųjų ar draugų, tarp tų žmonių, kurie tikrai neišjuoks jūsų silpnybių. Perskaitykite jiems ataskaitą, ką nors papasakokite. Ateityje galėsite po truputi plėsti klausytojų auditoriją, įtraukdami ir mažiau pažįstamus žmones.
Taip pat yra nemažai įvairių testų, padedančių nugalėti baimes ir realizuotis tiek darbe, tiek ir asmeniniame gyvenime.
 
Paskaičiuokime išlaidas
 
Kiek mums kainuoja mūsų baimės? Kiek galimybių mes netekome, kiek įdomių darbų pražiopsojome tik dėl to, kad leidome baimei mus nugalėti?
 
Sutikite baimę drąsiai ir ją nugalėkite. Pradėkite kovoti jau šiandien, ir rytoj gyventi taps paprasčiau ir įdomiau.
Kaip sakė išmintingieji kinai: „Negalima pristabdyti augančios baimės – ją galima tik sunaikinti.“
 
Literatūra: 
Clarkson Michael, Kaip įveikti baimes: nuo nežinomybės baimės iki baimės skristi lėktuvu...
Crichton Michael John, Baimės būsena.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (9)

Kamilė 2016-05-16 01:12

Sveiki. Kadangi dar esu vaikas ,nes paauglys skaitosi nuo 14-os metų ,o man 12 gerai netempsiu gumos... Aš turiu baimę kraujo imimui iš piršto ,o iš venos tuo labiau:(( Kaip ima kraują ,net verkiu kaip maža mergaitė man pačiai gėda prieš gyditoja ,bet ką padarysi:/ Kaip ją nugalėti? gal apie kažką pagalvoti? Kažkada labai bijojau dantistų ,bet viena dantistė pasakė ,kad reikia dantukus tvarkyti ,nes berniukai nemylės ,del šito jau nebijau dantistų ...,bet del kraujo ką daryti pasakykite :(( ačiū :)

Margarita 2014-09-28 19:45

Sveiki as turiu tokia baime vis galvoju kad ivyks karas kaip tik vaziuoju i uzsieni ir bijau kad pakeliui kas neuzpultu ir seip kartais naktimis nemiegu

EMILIJA 2014-08-02 15:30

o kaip nugalet baime fejerverkams? ne sunims o zmonens?