Baisūs sapnai: ką sako naktiniai košmarai?

Teksto dydis:

Baisūs sapnai: ką sako naktiniai košmarai?

2011 bal. 5 00:00

Ar ir Jūs pastaruoju metu dažnai sapnuojate baisius sapnus? Ko gero, ne vienam prabudus po tokios nakties, sunku atsikratyti nemalonių pojūčių. Ar naktiniai košmarai ką nors reiškia?
 
Suprantama, kad žmonės bijo negerų sapnų. Juk tie sapnai – tokie išraiškingi, įsimenantys, palieka ryškias nemalonias nuosėdas. Per naktį žmogus gali susapnuoti keletą pačių įvairiausių sapnų. Koks ryškus ir emocionalus bus sapnas, priklauso nuo miego fazės, kurioje būna sapnuojantis žmogus.
 
Kada sapnuojasi „siaubiakai”?
Lėtoje fazėje smegenys beveik nedirba. Medžiagų apykaita minimali, kvėpavimas sulėtėjęs ir gilus. Pažadinti iš tokios būsenos žmonės, sapnus prisimena retai.
Perėjimas nuo lėto sapnavimo iki greito pakankamai ryškus. Greito miego metu vyzdžiai po užmerktais vokais aktyviai juda, beveik kaip nemiegant. Kvėpavimas dažnas ir su protrūkiais. Smegenys išnaudoja tiek pat energijos, kaip ir dieną. Košmarai sapnuojasi būtent šioje fazėje. Be to, po dešimties minučių greito miego žmogus gali prabusti, įsiminęs sapną, ir persikelti į lėtą fazę. Per naktį žmogus pergyvena apie šešis miego ciklus, kiekvienas iš jų gali tęstis iki dviejų valandų.
 
Sapnai ne pranašauja, o atsiliepia
Dažnai žmogus galvoja, kad prisisapnavęs negeras sapnas būtinai pranašauja nemalonumus. Iš tikrųjų tai – ne visai taip.
Neramus sapnas – tai visų pirma signalas apie kokį nors asmeninį žmogaus rūpestį, be to, jau esamą. Tai gali būti kokie nors emociniai pergyvenimai, susiję su neišspręstomis problemomis. Gali būti ir nerimas dėl laukiamų permainų. Gyvenamosios vietos pakeitimas, egzaminas, darbo vietos pakeitimas gali tapti nemalonių sapnų priežastimi. Beje tokius sapnus gali sukelti ir didelis nuovargis ar lėtinis pervargimas.
 
Neramių sapnų kategorijos
Prabudęs po tokio sapno, žmogus visada jaučia visai realų baimės jausmą. Psichiatrijoje tokie sapnai priskiriami „buitiniams.
Yra ir kitokios naktinių košmarų kategorijos. Per juos – žmonės net šaukia ir verkia. Toks sapnas gali žmogaus net ir nepažadinti ir tokio sukrečiančio sapno sapnavusysis gali neatsiminti.
Ypatingą reikšmę turi pasikartojantys sapnai. Dažnai galima išgirsti nusiskundimą; „Mane kankina vienas ir tas pats košmaras”. Čia problema taip pat asmeniniuose pergyvenimuose.
Pati sudėtingiausia neramių sapnų kategorija – tai postresiniai miego sutrikimai. Juos sukelia patirti skausmingi įvykiai. Sapne išplaukia realijų, stipriai sukrėtusių žmogų, vaizdiniai.
Yra naktiniai košmarai, kurie pasireiškia, kaip kažkokios ligos, pavyzdžiui, depresijos, pasekmė. Čia priežastis jau, žinoma, gilesnė ir sudėtingesnė. Pats žmogus tokios baimės nenugalės, reikės psichoterapinių metodų pagalbos.
 
Šalin, baime
Norint atsikratyti šitų mini siaubo filmų, visai nebūtina iš karto griebtis migdomųjų. Iš pradžių reikia surasti priežastį. Kas neramina? Kas gniuždo? Kas taip kankinančiai užstrigo mintyse? Kokia situacija iki šiol neišspręsta?
Pabandykite mintyse atkurti įvykius, nutikusius prieš pradedant sapnuoti košmarus. Padės nesudėtingas būdas. Reikia surašyti visus anksčiau įvykusius dalykus ant lapelio. Be to, rašyti reikia viską, nemanant, kad kažkas yra svarbu, o kažkas ne. Po to dar kartą įdėmiai perskaitykite viską ir pabraukite tai, kas jaudina labiausiai. Jei priežastis atsiras, tai bus „virvės galas”, už kurio patraukus, galima išvynioti ir visą kamuolį.
Yra dar vienas būdas – reikia nupiešti savo baimę. Susikaupus ir ją įsivaizdavus, nupieškite seriją piešinėlių. Galbūt, juose pastebėsite kažką, kas padės suvokti baimės priežastį. Jūs tarsi pažiūrėsite savo baimei į akis. Ir po to viskas, kas jums sapnavosi, gąsdino, išnyks savaime.
Nereiktų ignoruoti ir paprastų taisyklių – laikytis įprastinio dienos rėžimo. Stenkitės atsiriboti dieną nuo įmanomų konfliktų. Atkreipkite dėmesį į aplinką, kurioje miegosite. Nereikėtų šėlti prieš miegą, mažiau klausykitės garsios muzikos ir nevartokite sunkaus maisto. Pasivaikščiojimas vakare suteiks pozityvių emocijų, ir tuo pačiu ir gerų, ramių sapnų.
 

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (12)

Jurga 2017 gruod. 30 10:45

pirmiausia pasakysiu as labai myliu gyvunus, tad mane sis sapnas sukrete. As sapnavau kad,mes su sesers suniu vaikscijom labai graziais keliais tokiais pat kaip, vaiksiodavome Vilniuje o, kai nusprendeme gryzti namo atejome mano miesto keliais padare posaki i desine pamateme musu nama {ejome link jo}ir tolumoje pamateme balta jorksyra kuris tempesi raudona daikta. As iskarto suletinau tempa.Po kiek laiko, kai mes jau buvome prie vartu jorksyras matesi labai ryskiai o jo nasruose buvo ne koks raudonas zaislas bet,kitas jorksyra, jis buvo nugriausta galva, isokusiomisakimis, neturinti puse kuno, visi{like} organai matesi.As greit atrakinau vartelius ir istumiaukieman sesers suni paskui pati reitai ibegau ir vel juos uzrakinau... Paskui iskarto atsikeliau, as negaliu suprasti isvis iskur mano galvoje tokie vaizdai.

jmlks 2017 rugs. 18 14:13

sia nakti sapnavau is vandens mano kieme isnyra kakokio zmogaus puse galvos su sypsena ,poto galva panyra ir islenda katik gimes kudikis.ir vel tas pats veidas isnyra galvojau nezzinau kas kaip cia ,labai issigandau .priejau prie to veido bandziau paliesti aar jis gyvas ar tikras ,o kitu momentu pradejo gaudyt ir taip pastoviai .. begu pagauna ,begu pagauna atikeliu uzmiegu vel gaudo ,, tai paklausiau kodel tu mane gaudai ,atsake kaip tu istarsi mano varda ar apie mane galvosi as tave rasiu , varda sake savo ,bet nealiu atsimint labai trumpas vardas is 3 4 raidziu .bet cia dar ne viskas taip susapnouti net nezinau aip viska aprasyt reiketu ,,>

vtl 2016 rugs. 8 13:02

sianakti sapnavauv kaip kaskokioje sodyboje buvauv su savo seima ir vyro...nakti priejau prie lango o ten buvo priesais medine pavisine, ten kaskas sidejo ir stebejo bet negalejau iziureti...uz akimirkos girdziu kaip vaikas verkia pasirodo vyro sesers sunus...atejo vyro sesuo o mano mazylis jau vaiksciojo ir taip greitai ejo aplink tureklus ir maciau kaip krito zemyn persisveres maniau kad sirdis sustos man ...atsimenu kaip kritau sapne ant zemes nes nenorejau ziureti i savo mazyli nukritusi...vyro seses dar paklausiau ar gyvas ir atsikeliau...cia vienas is mano kraupiu sapnu