Kur baigiasi jaudulys ir prasideda panika?

Teksto dydis:

Kur baigiasi jaudulys ir prasideda panika?

2011-04-06 00:00

Visiems žinomas jaudulio jausmas, priklausantis nuo gyvenimiškų situacijų, artimo ligos, momentai, kada sunku galvoti apie ką nors kitą. Kiek būna išlieta ašarų dėl šeimyninių nesklandumų, problemų darbe! O kur dar nepasitenkinimas dėl finansinių – buitinių problemų?
 
Sveikas nerimas mobilizuoja…
Paprastas nerimas yra normali organizmo reakcija į iškilusias kasdienes stresines situacijas. Šis sveikas nerimas padeda mobilizuoti organizmo jėgas,– jis skatina susidoroti su iškilusiais sunkumais, įspėja apie pavojų, padeda išgyventi. Jaunesnių žmonių (tarp jų ir paauglių) nerimas vienodai paplitęs tarp abiejų lyčių.
Šiuose atvejuose geriausias gydytojas – laikas. Kas nesusitvarko su padėtimi, gerai padeda atviras pokalbis su specialistu. Tokiu periodu svarbiausia – nelaikyti savyje neigiamų emocijų, stengtis išsiaiškinti, kas vyksta. Ypatingu atveju, kai nebevaldoma emocijų, padeda pvz., valerijono lašai. Galima ir vienkartinė trankvilizatoriaus pagalba. Tik reikia atkreipti dėmesį, kad be gydytojo priežiūros vartojami vaistai sukelia priklausomybę ar šalutinius reiškinius.
 
…patologinis – ardo žmogų
Tačiau kai nerimas tęsiasi kelias valandas, mėnesius arba ir trumpiau, bet yra ekstremalus, pereina į panikos priepuolius – tai jau patologinis nerimas, jis nėra konstruktyvus, o tik ardo žmogų. Jei asmuo visą gyvenimą nerimauja be pagrindo dėl smulkmenų, tai – nerimastingos asmenybės bruožas.
Panikos atakos ir panikos sutrikimas – pasikartojantys stipraus nerimo priepuoliai, nesusiję su kokia nors situacija, todėl būna neprognozuojami. Tai pasireiškia staigiu širdies plakimu, skausmu krūtinėje, smaugimo – dusulio pojūčiu, galvos svaigimu, realybės nesuvokimu. Beveik visada atsiranda mirties baimė (nebūtinai savo), savitvardos praradimo ar išprotėjimo baimė. Paprastai priepuoliai trunka 10-15 minučių gali kartais užsitęsti.
 
Panikos atakos diagnostikos kriterijai
Panikos ataka diagnozuojama tada, kai yra stiprios baimės ar diskomforto būsena, kurios metu pasireiškia bent keturi žemiau išvardyti simptomai (būnantys ryškūs bent 10 minučių):
1.Širdies plakimas
2. Prakaitavimas
3. Drebulys ar virpulys
4. Dusulio jausmas
5. Springimas
6. Krūtinės skausmas
7. Pykinimas, diskomfortas pilve
8. Svaigimo, netvirtumo, alpimo jausmas
9. Derealizacija (nerealumo jausmas) ar depersonalizacija (savojo Aš netekimas)
10. Savikontrolės praradimo ar išprotėjimo jausmas
11. Mirties baimė
12. Kūno tirpimas, dilgčiojimas
13. Šaltkrėtis ar karščio pylimas

Panikos atakos ne visada turi tapti sutrikimu – per metus apie 10% sveikų žmonių pajunta paniką. Panikos sutrikimas diagnozuojamas, kai žmogus patiria bent du netikėtus priepuolius ir susirūpina dėl jų pasikartojimo. Panikos sutrikimas dvigubai dažniau pasitaiko moterims nei vyrams. Būtinas somatinis ištyrimas, nustatyti tiksliai diagnozei.
Panikos priepuolio (generalizuoto ir paroksizminio nerimo) pradžia dažniausiai pasireiškia 14-15 m. amžiuje. Jauname amžiuje prasidėjusios panikos atakos byloja apie galimą didesnę riziką, kad jos taps užsitęsusios, chroniškos. Todėl labai svarbu yra savalaikis gydymas.
Šiuo metu jau sukurti gydymo būdai, kurie garantuoja ilgalaikį sveikatos stabilumą. Gydymas laikomas efektyviu, jei nerimo paroksizmai nesikartoja 6 mėnesius, nėra baimės jausmo, depresijos, grįžta darbingumas. Pasaulyje plačiausiai paplitę šios trys gydymo galimybės: kognityvi-biheivjorinė psichoterapija, farmakologinis gydymas ir abiejų variantų kombinacija.
Svarbiausia, kad sergantysis nerimo paroksizmais (panika) būtų visapusiškai informuotas apie gydymą ir atsikratęs įvairiausių mitų apie savo ligą.
 
Panikos gydymas be vaistų – padėkime sau patys
Bendrą raminamąjį poveikį ir širdies ritmui, ir nerimo apimtai psichikai turi konkretaus taško rankoje masažas. Taip vadinamas, 7 širdies taškas randamas iškart plaštakos apačioje, išorinėje riešo dalyje, mažojo piršto linijoje .Dvi minutes spauskite mažojo piršto link. Šio taško spaudimas paprastai sumažina širdies plakimą ir apramina protą.
Spaudžiant Perikardo 6 akupunktūros tašką tai pat galima sumažinti nerimą. Jis yra rankos vidinėje pusėje, per tris pirštus po riešu, pačiame viduryje tarp sausgyslių. Spausti 2 min. viduriniojo piršto kryptimi.
Šie taškai gali būti veikiami kas valandą, kol simptomai susilpnėja, arba veikiami profilaktiškai, jei žinote, kad atsidursite nerimą sukeliančioje situacijoje. Perikardo 6 taškas gali būti naudingas, kai gresia panikos priepuolis.
 
Norint sumažinti nerimą, reikia pasistengti nukreipti dėmesį specialiomis užduotimis: 
  • skaičiuoti pastato langus;
  • skaičiuoti knygas ar dėžutes lentynoje;
  • iš 100 paeiliui atimti po 3;
  • prisiminti žodžius ar frazes, kartoti juos be sustojimo, tuo pat metu įsiklausyti į jų reikšmę;
  • melstis;
  • užmerkti akis ir įsiklausyti į aplinkinius garsus, pvz.: eismą gatvėje, žmonių balsus, kondicionieriaus triukšmą ir t. t.;
  • paliesti daiktus ar žmones aplinkui, laikytis už rankos.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (3)

Order for a blank ATM card now: +393512615163 2022-06-26 18:04


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.

Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

neringa 2013-06-07 01:20

mano simtomai panasu nzn.ka daryt.

petras 2011-12-05 09:04

tikra tiesa