Jei staiga „prašneko” pilvas...

Teksto dydis:

Jei staiga „prašneko” pilvas...

2015 lapkr. 12 10:50

Dujų (azoto, anglies dvideginio, metano, deguonies) žarnose, ypač storojoje, kaupiasi pas visus žmones. Sveiko žmogaus žarnyne, gyvena turtinga mikroflora. Per parą su išmatomis išsiskiria trilijonai bakterijų. Jos susideda iš rūgimo (kurių sveikame organizme yra dauguma) ir puvimo bakterijų. Rūgimo bakterijų gyvybingumo rezultatas – pieno ir riebalų rūgštys, angliarūgštė ir metanas. Rūgsta angliavandeniai ir ląsteliena, pūna – baltymų ir azoto produktai. Jei žmogus sveikas šie procesai pasireiškia nestipriai. Susidariusios toksinės medžiagos pašalinamos iš organizmo, arba nukenksminamos, todėl intoksikacijos nebūna. Puvimo procesai sustiprėja, sulėtėjus peristaltikai ir komplikuojasi, sumažėjus žarnyno sekrecijai ir esant meteorizmui. Pasekmė – vidurių užkietėjimas. Ypatingai ryškiai intoksikacija pasireiškia esant žarnų nepraeinamumui (tai sunki būsena, reikalaujanti skubios pagalbos).

Niekas neabejoja, jog sirgti blogai. Bet kai liga teikia be negalavimų dar ir emocinį diskomfortą, nemalonu dvigubai. Nedelikatūs garsai, „ištrūkstantys“ iš tiesiosios žarnos – pasekmės proceso, kuris medicinoje vadinamas „meteorizmu“. 

Jei „urzgia“ pilvas

Dujų kiekis žarnyne keičiasi priklausomai nuo mitybos, paros laiko ir žarnų apkrovimo. Dujos kaupiasi dėl mikroflora veikiamo maisto rūgimo (ryškiausiai – storojoje žarnoje), baltymų puvimo arba biocheminių procesų virškinant. Jei žmogus suvartoja per didelį kiekį angliavandenių, ypač grubios augalinės ląstelienos – vaisių, daržovių, juodos duonos, dujų susidaro daugiau. Dalis dujų išsiskiria tuštinantis ir atsirūkstant, bet didelis kiekis pro žarnų sieneles patenka į kraują ir išeina iš organizmo per plaučius. 

Meteorizmas – pilvo išpūtimas dujomis, esančiomis skrandyje arba žarnose. Kartais jis apsunkina kvėpavimą ir net sukelia širdies skausmus. Meteorizmą gali nulemti natūralių virškinimo procesų sustiprėjimas, per dažnas (įprastas ir nepastebimas) oro „rijimas“ valgant (aerofagija) arba sunkumai, kylantys dėl dujų pasišalinimo per burną ar išangę. Gali atsiliepti sumažėjusi arba padidinta skrandžio sulčių sekrecija ir skydliaukės, storosios žarnos spazmai, tulžies takų diskinezija, virškinimo trakto uždegiminiai procesai, chroniški kepenų pažeidimai.

Jei vargina šie negalavimai, pirmiausia reikia gydyti juos. Ypatingai reikėtų sunerimti, jei meteorizmą lydi kiti virškinamojo trakto sutrikimai: vidurių užkietėjimas, viduriavimas, pilvo skausmai pavalgius.

Jei žmogui pučia pilvą, gurgia viduriai, jam suvalgius maisto, turinčio didelį kiekį angliavandenių, augalinės ląstelienos, riebios mėsos arba atsigėrus pieno, tai bus dispepsijos, liaudiškai vadinamos „nevirškinimu”, požymiai. Tokiu atveju padarius endoskopinį tyrimą, jame nebus nukrypimų nuo normos, išmatų analizėje bus pastebimi rūgimo ir puvimo procesų sustiprėjimai, be uždegiminės reakcijos. 

Elementarus gydymas – dieta

Meteorizmą skatina pienas ir jo produktai, kopūstai, ropės, ridikėliai, svogūnai, agurkai, pupelės, žirniai, vynuogės, arbūzai, miltiniai patiekalai, medus, šviežia duona, riebios mėsos rūšys ir dešros, padažai, grubi augalinė ląsteliena, vaisiai (obuoliai, kriaušės, vynuogės, bananai, razinos), saldumynai, gėrimų saldikliai dietiniuose (ir diabetikams skirtuose) produktuose, saldainiai (buityje – ksilitas ir sorbitas). Maisto produktai, keliantys dujų susidarymą, veikia individualiai, tad reikėtų pačiam juos bandyti ir analizuoti. Nereikia visai atsisakyti „nepageidaujamų” produktų. Galbūt, meteorizmas buvo susijęs ne su jais, o su per gausiu jų vartojimu: kai kuriuose maisto produktuose yra sunkiai virškinamų angliavandenių ir riebalų. Tai patiekalai iš įvairių ankštinių kultūrų, kopūstų, ropių, ridikėlių, agurkų, svogūnų. Neišbraukite iš raciono sulčių, tik sumažinkite jų kiekį. 

Dabar dietologai plačiai rekomenduoja maistines skaidulas (ląstelieną, sėlenas, grūdus, stambaus malimo, rupią duoną). Įtraukite juos į racioną palengva, bandydami, koks produktas mažiausiai sukelia pilvo pūtimą.

Pienas turi laktozės, todėl virškinant jį, gali iškilti sunkumų. Nesibaiminant galima išgerti stiklinę pieno. Kefyras, rūgpienis, jogurtas, brandūs sūriai paprastai yra gerai virškinami. Kontroliuokite įprotį dažnai ryti orą, kuris susijęs su blogais dantų protezais ar dantų nebuvimu, pomėgiu kramtyti gumą, ledinukų čiulpimu ar gėrimų vartojimu tiesiai iš butelio. Valgykite lėtai, mažais gabalėliais ir nesistenkite būti geresniais už aktorius, vaizduojančius alkį.

Jei, spręsdami problemą, labai sumažinote savo racioną, pasikonsultuokite su gydytoju. Nepiktnaudžiaukite aktyvuota anglimi, vartodami bet kokius vaistus taip pat tarkitės su gydytoju. Atsižvelgdamas į jūsų skundus, jis paskirs gydymą. 

Dujų pasišalinimą skatinančios priemonės

Tokios priemonės sumažina nemalonius reiškinius, tačiau neveikia pačios priežasties. Meteorizmą mažina trauktinės iš vaistinių žolių – ramunėlių, mėtų, krapų, kmynų ir anyžiaus, valerijono šaknies, petražolių sėklų. Jų vartojame po 2 valgomus šaukštus 3 kartus per dieną.

Esant meteorizmui su viduriavimu, geriausiai tiks jonažolė (20 g. žolės 200ml vandens, po ½ valg. šaukštus 3 kartus per dieną, šalavijų (10:200, po 2 valg. šaukštus 3 kartus per dieną), juodųjų serbentų, šermukšnių, mėlynių nuoviro (20:200, po1/2 valg. šaukšto 3 kartus per dieną).

Kad nepriprastumėte, derinius kaitaliokite. Padidintam dujų kaupimuisi padeda anyžių aliejus (5-10 lašų).

EKSPERTAI REKOMENDUOJA

Mitybos rekomendacijos esant vidurių pūtimui

Mitybos rekomendacijos esant vidurių pūtimui
Dietologija, Žana Antonova

Venkite ankštinių daržovių, baltagūžių ir raudongūžių kopūstų, ridikėlių, ridikų, svogūnų laiškų ir svogūnų galvų, raugintų kopūstų, kaliaropių, rabarbarų, gazuotų gėrimų.

Vidurių pūtimą gali sukelti: slyvos, obuoliai, razinos, bananai, vaisiai ir uogos su „kauliukais“ (pvz. kriaušės, serbentai, avietės ir kt.); rupaus malimo miltų kepiniai (pvz. duona su grūdais); pienas, grietinėlė; dirbtiniai saldikliai: sorbitolis, manitolis.

Valgykite lėtai, neskubant.

Terminų žodynėlis

Aerofagija – (čia) vienas iš trijų oficialiai taip vadinamų funkcinių gastrologinių sutrikimų. Jis atsiranda dėl perdėto oro rijimo ir sumažėja atsirūgus. Aerofagija nebūtinai susijusi su maitinimusi. Dar vadinama blogu įpročiu. Gydoma psichoanalize ir įtampos sumažinimo metodika.

Raugulys – staigus nevalingas dujų išsiskyrimas pro burną iš skrandžio arba stemplės. Normaliai funkcionuojant organizmo sistemoms, skrandyje kaupiasi nedidelis kiekis dujų, stimuliuojantis skrandžio motoriką. Nedidelis kiekis oro patenka valgant. Esant puvimo, rūgimo procesui skrandyje gaminasi angliarūgštė, metanas, amoniakas ir kitos dujinės medžiagos. Susikaupus dujoms, padidėja skrandžio spaudimas, dirginama jo gleivinė. Dėl to refleksiškai susitraukia diafragmos ir pilvo preso raumenys, atsiveria skrandis, ir įvykus skrandžio prievarčio spazmui atsiraugėjama. Neretai atsiraugėjimą lydi ir nedidelės skrandžio arba dvylikapirštės žarnos turinio dalelės, paliekančios burnoje rūgštų arba kartų skonį. Liguistas raugėjimas šalinamas gydant nuo jį sukėlusios ligos.

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (8)

Roshima Laken 2021 liep. 10 17:31

DR EMU WHO HELP PEOPLE IN ANY TYPE OF LOTTERY NUMBERS

It is a very hard situation when playing the lottery and never won, or keep winning low fund not up to 100 bucks, i have been a victim of such a tough life, the biggest fund i have ever won was 100 bucks, and i have been playing lottery for almost 12 years now, things suddenly change the moment i came across a secret online, a testimony of a spell caster called dr emu, who help people in any type of lottery numbers, i was not easily convinced, but i decided to give try, now i am a proud lottery winner with the help of dr emu, i won $1,000.0000.00 and i am making this known to every one out there who have been trying all day to win the lottery, believe me this is the only way to win the lottery.

Contact him on email Emutemple@gmail.com
What's app +2347012841542
Https://emutemple.wordpress.com/

Https://www.facebook.com/104891335203341/

LAPO FUNDS 2021 bal. 16 00:29

Ar jums reikia paskolos? Paskola skolai grąžinti, sąskaitoms apmokėti ar verslui pradėti? Paskola jūsų projektui finansuoti? Mes siūlome bet kokio dydžio garantuotas kredito paslaugas, kurių palūkanų norma yra 2%. Norėdami gauti atsakymus ir daugiau informacijos, siųskite atsakymą į šį el. Laišką: lapofunding960@gmail.com
„Whatsapp“ +447868753778

LAPO FUNDS 2021 bal. 16 00:29

Ar jums reikia paskolos? Paskola skolai grąžinti, sąskaitoms apmokėti ar verslui pradėti? Paskola jūsų projektui finansuoti? Mes siūlome bet kokio dydžio garantuotas kredito paslaugas, kurių palūkanų norma yra 2%. Norėdami gauti atsakymus ir daugiau informacijos, siųskite atsakymą į šį el. Laišką: lapofunding960@gmail.com
„Whatsapp“ +447868753778