Mitybos specialistė: to paties svorio užkandžių vertė skiriasi kardinaliai

Teksto dydis:

Mitybos specialistė: to paties svorio užkandžių vertė skiriasi kardinaliai

2013-12-03 14:03

Užkandžiavimas yra vienas sveikos mitybos principų. Prisiminkime dažnai kartojamą dietologų taisyklę: 3 pagrindiniai valgymai ir 2 užkandžiai tarp jų. Pasak mitybos specialistų, labai daug priklauso nuo to, kokius užkandžius renkamės: traškučius, bandeles, šokoladą ar sveikus užkandžius, pavyzdžiui, riešutus ir džiovintus vaisius, kuriais užkandžiaudami galime ne tik numalšinti alkį, bet ir gauti naudingų medžiagų. 

Mitybos specialistės Vaidos Kurpienės teigimu, užkandžiauti riešutais bei vaisiais kur kas naudingiau nei kitais greitais ir dažniausiai nieko savyje vertingo neturinčiais produktais: „Daugelyje mūsų mėgstamų užkandžių, pavyzdžiui, šokolade ar sausainiuose, pilna paprastųjų angliavandenių, kurie suteikia trumpalaikį sotumo jausmą. Tokie produktai virškinami labai greitai ir vos po valandos vėl norisi valgyti. Tuo metu riešutai – priešingai, jų ir reikia kur kas mažiau, ir sotumo jausmas ne toks trumpalaikis. Svarbiausia, lėtai ir gerai riešutus sukramtyti, o kad būtų sočiau, galima užgerti arbata“. Be to, pastebi specialistė, kartu su riešutais bei džiovintais vaisiais žmogus gauna įvairių vitaminų ir mineralų, kurių šaltuoju metų periodu mums taip trūksta. 

Pastaruoju metu lietuviai vis dažniau renkasi minėtus sveikus užkandžius. „Pastebime, kad mūsų šalies gyventojai perka daugiau riešutų ir džiovintų vaisių. O tai įrodymas, kad visuomenei vis artimesnis tampa natūralus pasirinkimas ir sveika mityba, kuri atsiliepia jų gyvenimo kokybei, – sako didžiausios riešutų ir džiovintų vaisių importuotojos Lietuvoje – įmonės „Arimex“ – vadovas Arnas Jurskis. – Lietuvių mėgstamiausi yra migdolai, graikiniai, anakardžių bei žemės riešutai, pistacijos, taip pat džiovinti abrikosai, spanguolės bei bananai“. 

V. Kurpienės patarimai, kada kokį užkandį rinktis:

  • jei pirmoje dienos pusėje norisi lengvo užkandžio, vietoj saldumynų patariama rinktis šviežių vaisių, pvz. porą slyvų, kriaušę ar bananą;
  • jei norisi tik deserto, patartina rinktis 3-5 vienetus džiovintų vaisių. Tam, mitybos specialistės teigimu, geriausiai tinka džiovintos slyvos, razinos ar kiti be cukraus sirupo džiovinti vaisiai. Kad jie greitai nesukeltų alkio, kartu rekomenduojama suvalgyti 2-4 riešutus; 
  • jei kankina stiprus alkis, mitybos specialistė pataria rinktis migdolus, graikinius ar kitus riešutus. Rekomenduojama porcija 30-40 g per dieną. 

Štai 5 užkandžių palyginimai, kuriuose atsispindi mitybos specialistės V. Kurpienės patarimai, ką rinktis:

Migdolus vietoj guminukų 

Produktas

Kalorijos

Riebalai

Baltymai

Angliavandeniai

Nauda sveikatai

 

 Migdolai

239 kcal

21,2 g

8,8 g

7,6 g

Vitaminai E, B6,

Mineralai: kalis, magnis, cinkas, varis, kalcis, geležis ir kt.

Guminukai

 

64,8 kcal

 

 

0 g

 

 

0 g

 

 

35,2 g

 

 

Nėra

 

Specialistės komentaras

Vienintelis guminukuose geras dalykas – forma ir patraukli spalva. Juose  dominuoja greitai pasisavinami angliavandeniai, dažnai – cukrus. Ryškūs dažikliai naudos irgi neprideda.

 

 

 

 

 

 

 

 Razinas vietoj pieniško šokolado

Produktas

Kalorijos

Riebalai

Baltymai

Angliavandeniai

Nauda sveikatai

 

Razinos

 

119,6 kcal

0 g

1,2 g

31,6 g

Vitaminas C, kalcis, kalis, geležis, varis ir magnis

Pieniškas šokoladas

214 kcal

 

12 g

 

3,2 g

23,6 g

Vitaminai A ir E, kalcis, geležis, fosforas, magnis, selenas ir kiti

Specialistės komentaras

Razinose yra daug fruktozės ir gliukozės – gausių energijos šaltinių. Taip pat  vitaminų, amino rūgščių ir mineralų, ypač  kalio.  Tuo metu pieniškas šokolade labai  daug cukraus ir kitų priedų. Be to, jis skatina greitą alkio atsiradimą.

 

 

 

 

 

 

 

  Žemės riešutus vietoj bandelės su uogų džemu

Produktas

Kalorijos

Riebalai

Baltymai

Angliavandeniai

Nauda sveikatai

 

Žemės riešutai

 

234 kcal

20 g

9,6 g

8,8 g

Vitaminai B, E

magnis, cinkas, varis, kalcis, geležis, fosforas, kalis ir kt.

 

Bandelė

520 kcal

26 g

6 g

69 g

Vitaminas A,

natris, kalcis, geležis

Specialistės komentaras

Bandelėje yra daug „tuščių“ kalorijų, o vitaminų ir mineralų kiekis ypač mažas. Be to, ją suvalgius po 1 val. būsite dar alkesni. Tuo tarpu su riešutais gauname  mums taip reikalingų nesočiųjų riebalų bei baltymų, smarkiai didesnį mineralų kiekį.

 

 

 

 

 

 

 

Graikinius riešutus vietoj bulvių traškučių

Produktas

Kalorijos

Riebalai

Baltymai

Angliavandeniai

Nauda sveikatai

 

Graikiniai riešutai

247 kcal

23,6  g

9,6  g

4  g

Vitaminai A, C,

kalcis, magnis, geležis, fosforas, cinkas, selenas ir kt.

Bulvių traškučiai

218,8  kcal

14,8  g

2,8  g

20  g

Nėra

Specialistės komentaras

Graikiniai riešutai  pasižymi itin geromis savybėmis: juose daug mūsų organizmui reikalingų baltymų, jie puikiai stiprina imuninę sistemą,  reguliarus jų  valgymas gerina atmintį, skatina protinę veiklą. Tuo tarpu bulvių traškučiuose  yra greitai pasisavinami angliavandeniai, patys pavojingiausi žmogaus sveikatai toksiniai riebalai.

 

 

 

 

 

 

 

  1. Anakardžių riešutai vietoj rūkytos dešros

Produktas

Kalorijos

Riebalai

Baltymai

Angliavandeniai

Nauda sveikatai

 

Anakardžių riešutai

 

229,6 kcal

 

       18,4 g

6 g

13,2 g

Vitaminas E,

kalcis, magnis, geležis, fosforas, cinkas, selenas ir kt.

Rūkyta dešra

407 kcal

34 g

23 g

2 g

Nėra

Specialistės komentaras

Per didelis gyvūninės kilmės produktų, tokių kaip rūkyta dešra, kelia neigiamas pasekmes mūsų organizmui:  virškinamojo trakto, širdies, kraujagyslių ligas, diabetą ir kt.   Be to,  dešrose gali būti iki 80 proc. riebalų. Tuo metu riešutuose yra nesočiųjų riebalų, kurių mūsų organizmas  pats pasigaminti negali.

 

 

 

 

 

 

 

Produktų svoris po 40 g ir įprasta bandelė 110g.

Ką valgyti, pasak V. Kurpienės, kiekvieno žmogaus asmeninis pasirinkimas. Bet jeigu yra galimybė rinktis sveikesni ir naudingesnį produktą, kodėl to nepadarius? 

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

Order for a blank ATM card now and get millions within a week! +393512615163 2022-06-15 15:22


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.
Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.