Parduotuvėje marinuota mėsa: pirkti ar vengti?

Teksto dydis:

Parduotuvėje marinuota mėsa: pirkti ar vengti?

2015 birž. 22 13:00

Vis labiau įsibėgėjant kepsnių ant laužo sezonui, mitybos specialistai pataria atkreipti dėmesį į kepti paruoštų produktų bei pusgaminių maistinę vertę bei sudedamąsias dalis. Nors marinatų receptų, kuriuos galima pasigaminti pačiam – pilna, tačiau pastebima ir nauja tendencija – lietuviai vis dažniau jau marinuotą, kepti paruoštą mėsą renkasi parduotuvių lentynose. Mitybos specialistai teigia, kad paruoštų mėsos pusgaminių baimintis nereikėtų, tačiau ir piktnaudžiauti nevalia.

„Marinuotą mėsą renkantis parduotuvėje, reikėtų atkreipti dėmesį, kokių maisto priedų yra marinate, – sako mitybos specialistė Evelina Pleterienė. – Patarčiau rinktis tokią mėsą, kurios marinato sudėtyje yra natūralūs ir sveiki produktai: žalumynai, česnakai, svogūnai, citrina, alyvuogių aliejus, kefyras, garstyčios ar sojos padažas. Besilaikantiems sveikos mitybos principų, reikėtų vengti riebių marinatų, riebios mėsos ar bent jau pašalinti matomus riebaliukus.“

Pasak E. Pleterienės, riebioje mėsoje esantis didelis sočiųjų riebalų kiekis ne tik prideda papildomų kilogramų, bet ir didina širdies bei kraujagyslių ligų riziką. Be to, kepami riebalai labiau svyla, o nuodėgulių, dėl susidariusių kancerogeninių medžiagų, valgyti nerekomenduojama. Kepti ant laužo patartina liesą mėsą – vištieną, kalakutienos krūtinėlę, jautienos ar kiaulienos nugarinę, mažai riebalų turinčią sprandinę, kumpį. Anot mitybos specialistės, jeigu marinate nėra druskos, ją užberti reikėtų tik prieš pat kepimą, kad mėsa neišsausėtų. 

Lietuvos barbekiu kepėjų asociacijos narys Nerijus Ižganaitis pastebi, kad lietuviai vis dar mėgsta tradicinius, namuose gamintus, marinatus su majonezu ir prieskoniais, tačiau atranda ir prekybininkų siūlomus marinuotus pusgaminius. Lyginant namuose gamintu marinatu gardintą mėsą ir sveriamą pusgaminį iš parduotuvės, įpakuoti ir jau kepimui paruošti šašlykai bei kepsneliai turi privalumų. Pavyzdžiui, nuo bakterijų ir greito gedimo mėsą saugo pakuotėje esančios nekenksmingos dujos. Be to, sandariai laikoma mėsa yra labiau apsaugota nuo tokių išorės poveikių, kaip saulės spinduliai, drėgmė ar įvairūs kvapai, galintys įsigerti į kepti paruoštą pusgaminį. Žinoma, nereikėtų pamiršti, kad ir pakuotėje esanti mėsa iškylos metu turėtų būti laikoma šaltkrepšyje ir jokiu būdu negalima jos palikti ant saulės.

Pasak specialisto, parduotuvių lentynose randami marinuoti mėsos pusgaminiai tampa išeitimi skubantiems iškylautojams, tačiau nereikėtų piktnaudžiauti kepti paruoštais produktais. Nors kai kurie priedai, esantys marinate, pagreitina marinavimosi procesą, yra ir kitų būdų taupyti laiką – barbekiu specialistas pataria rinktis greičiau kepančią mėsą, pavyzdžiui, vištieną. Pakanka ją 30-60 min. palaikyti marinate ir apie 20 min. kepti ant grotelių. Garnyrui galima rinktis greitai, vos per 5 min. iškepančias daržovės: paprikas, cukinijas, baklažanus ir pievagrybius – parduotuvėje šios daržovės dažniausiai būna alyvuogių aliejaus ir žolelių marinate.

Nors parduotuvėje esanti kepti paruošta mėsa, jeigu joje nėra nitritinės druskos ar kitų vengtinų maisto priedų, sveikatai nėra kenksminga, mitybos specialistai pataria nepamiršti ir namuose ruošto marinato. Tokia mėsa kaip paukštiena turi savybę greitai įsisavinti marinate esančių sudedamųjų dalių skonį, tad galima išmėginti įvairius marinatus – nuo įprastų žolelių ir aliejaus dueto iki egzotiškų prieskonių, uogų ar vaisių mišinio.

Komentuoti