Pavojingasis gliutenas. Kas tai?

Teksto dydis:

Pavojingasis gliutenas. Kas tai?

2011-04-03 00:00

Gliutenas – tai apibendrintas baltymų, randamų kviečių, miežių, avižų ir rugių kruopose, pavadinimas.
Celiakija – tai virškinamojo trakto liga, kai organizmas netoleruoja gliuteno.
Celiakija yra po laktozės netoleravimo antroji pagal dažnumą ir svarbą maisto sukelta liga. Celiakija gali būti diagnozuota bet kokio amžiaus asmenims, tačiau dažniausiai nustatoma kūdikiams, kai į jų maisto racioną įtraukiami ir grūdai.
 
Dėl besimptomių šios ligos formų sunku įvertinti tikrąjį šios ligos paplitimą pasaulyje. Tikslių celiakijos paplitimo Lietuvoje duomenų taip pat nėra. Iki šiol buvo manoma, kad ši liga yra labai reta. Apytiksliais duomenimis, sergamumas mūsų šalyje yra 0,24:1000 naujagimių. Vidutinis paplitimas pasaulio mastu, manoma, yra 1:256 gyventojams.
Sergant celiakija vystosi lėtojo tipo alerginė reakcija gliutenui. Jos metu pažeidžiama žarnyno gleivinė, dėl to sutrinka būtinų medžiagų pasisavinimas: sulėtėja ar net krenta svoris.
 
Genetika ir išoriniai veiksniai
 
Celiakija tai autoimuninio pobūdžio liga, įgimtas maisto medžiagų rezorbcijos (pasisavinimo) bei žarnyno veiklos sutrikimas su plonosios žarnos gleivinės atrofija.
Celiakine liga suserga išorinių veiksnių veikiami genetiškai į ją linkę asmenys. Moterys serga dažniau nei vyrai. Dažniau serga baltaodžiai žmonės. Taip pat didelę reikšmę turi paveldimumas.
 
Ilgai trunkančios celiakijos metu 10-15% vaikų per 8-10 metų išsivysto žarnų navikai.
Celiakija gali komplikuotis vitaminų ar mineralinių medžiagų nepakankamumu, anemija, osteoporoze. Moterims, sergančioms šia liga, dažnesni pakartotiniai persileidimai ir didesnė tikimybė tapti nevaisingomis. Pacientai, sergantys celiakija, turi didesnį rizikos laipsnį susirgti žarnyno, kepenų ir stemplės vėžiu, intesinaline limfoma. Įrodyta, kad mirtingumas sergant celiakija padidėja du kartus, palyginti su sveikais asmenimis.
 
Celiakijos požymiai:
 
Kūdikystėje ir vaikystėje:
 • Simptomai paprastai atsiranda, kai kūdikis pradedamas maitinti duona ir kt. grūdiniais produktais, kuriuose yra baltymo gliuteino; 
 • Iš pradžių tėveliai pastebi, kad kūdikis mažai valgo, nepriauga svorio, dažnai yra suirzęs ir neramus; 
 • Atsiranda stambios, šviesios ir dvokiančios išmatos; 
 • Kūdikis vemia ir viduriuoja, todėl dažnai nustatoma kita patalogija – gastroenteritas (žarnyno uždegimas); 
 • Išsipučia vaiko pilvelis; 
 • Vėliau pradeda nykti rankų ir kojų raumenys;
Simptomai, pasireiškiantys suaugusiems žmonėms: 
 • Svorio netekimas; 
 • Viduriavimas, arba atvirkščiai, vidurių užkietėjimas; 
 • Pilvo išsipūtimas; 
 
Daugiau nei pusė pacientų nesiskundžia virškinamojo trakto sutrikimais, o kreipiasi į gydytoją dėl:
 • Nuolatinio nuvargio, kuris paprastai yra anemijos požymis;
 • Kaulų skausmo;
 • Opelių burnoje;
 • Psichologinių problemų, tokių kaip depresijos;
 • Herpetiforminio dermatito – pūslelių tipo bėrimo odoje, dažniausiai kelių ir alkūnių srityse;
Šalin gliuteną!
Pagrindinė profilaktinė ir gydomoji priemonė celiakijos metu – nevartoti maisto produktų, kuriuose yra gliuteno. Celiakijos metu vystosi alerginė reakcija gliutenui. Reikėtų vartoti ryžius, grikius, sojas ar kukurūzus, nes juose nėra gliuteno. Tai vadinama begliuteninė dieta. Be maistinių medžiagų, būtina papildomai vartoti geležies, folinės rūgšties ir kalcio preparatus. Jei laikomasi tokios dietos ir būklė pagerėja, tai reiškia, kad tokios dietos reikės laikytis visą gyvenimą.
 

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (10)

Order for a blank ATM card now: +393512615163 2022-06-26 18:58


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.

Email : [email protected]

Hangout : [email protected]

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.

Vaida 2018-03-17 11:23

As taip pat patyriau tai savo kailiu: gime alergiska mergyte, maitinau, taigi teko laikytis stiprios dietos be glitimo: jauciausi puikiai, kuomet nustojau maitinti, grizau prie senos mitybos ir isitikinau, kad padariau didele klaida, simptomai atsinaujino. Taigi vel teks grizti prie dietos be glitimo, daug produktu yra Livinn parduotuvese. Sekmes visiems gyvenant be glitimo, tai nera blogis, tai - sveikata ir geras jausmas visur ir visada:)!

moteris 2017-02-08 09:55

nesamone,gliuteno yra visur ir kukuruzuose ir ryziuose ir grikiuose