Troškulys – norma ar liga? Inkstų ligos ir diabetas

Teksto dydis:

Troškulys – norma ar liga? Inkstų ligos ir diabetas

Laukia (tikėkimės) karštesni orai, laikas, kai organizmui ypatingai reikia skysčių. Bet ar tikrai reikia? Kokį troškulį galime laikyti normaliu, o koks – patologija? Pabandykime išsiaiškinti.

Kada ir kiek

Kaip kyla noras gerti? Dažniausiai organizmas tokiu būdu praneša apie savo poreikius. Per karščius, fiziškai dirbant, netekus kraujo, nusideginus, kai vemiate ar viduriuojate, gausiai prakaituojate esant aukštai kūno temperatūrai – paprasčiausiai reikia daugiau gerti.
Jei to nedarysite, manydami, kad daug gerti yra kenksminga, gali pasireikšti vandens stokos (dehidracijos) organizmo audiniuose požymiai: perdžiūva burnos gleivinė, paaštrėja veido bruožai ir įkrenta akys. Oda tampa glebi – jei patempsite odos klostę ir ją paleisite, tai ji išsitiesins ne iškarto. Trūkstant skysčių inkstai pradeda taupyti brangią drėgmę, todėl šlapimo išsiskiria žymiai mažiau.

Kitaip sakant, troškulys – savotiškas apsauginis mechanizmas, gelbstintis organizmą nuo dehidracijos. Bet kai tik vandens pusiausvyra organizme atsistato, toks „apsauginis” troškulys kaipmat išnyksta. Todėl, kai inkstai sveiki, reikia gerti tiek, kiek norisi.
Mūsų ir Amerikos medikai mano, kad 2 litrai skysčių per dieną – būtinas minimumas, nors, pavyzdžiui, jų kolegos iš Rusijos pataria tokios ribos neviršyti. Turima omenyje ne tik arbata, sultys, kompotas, bet ir tie skysčiai, kurie yra sriuboje, vaisiuose ir daržovėse. Amerikos Natūralios medicinos instituto tyrimų duomenimis, moterys, geriančios daugiau kaip 2 litrus skysčių per dieną, lėčiau sensta ir atrodo jaunesnės nei yra.

Smūgis į inkstus

Visai kitas reikalas, kai inkstai dėl įvairių ligų netenka savo sugebėjimo sulaikyti vandenį: tai būna sergant pielonefritu, glomerulonefritu, hidronefroze ir inkstų policistoze. Šiais atvejais organizmo skysčių poreikis padidėja taip, kad nebeatitinka realių vandens apytakos galimybių. Troškulys vargina net tada, kai sumažėja išsiskiriančio šlapimo kiekis ir atsiranda tinimai. Šiuo atveju troškulys – signalas apie inkstų nepakankamumą. Deja, dažnai ši būklė būna išaiškinama per vėlai, kai ligoniui begali padėti tik hemodializė arba inkstų persodinimas. Todėl sergant inkstų ligomis vartojamų skysčių rėžimą reikia suderinti su gydytoju nefrologu.

Besilaukiančios moterys taip pat turi būti atsargios vartodamos skysčius. Jų būklėje inkstų apkrovimas yra padidėjęs, ir dažnai net sveikas organizmas nesusitvarko su skysčių šalinimo darbu. Patariama laikytis gydytojo ginekologo rekomendacijų, ir jei reikia, šiek tiek riboti suvartojamų skysčių kiekį – iki 1,2 – 1,5 litro per dieną.

Kartais troškulį sukelia kai kurių preparatų vartojimas. Pavyzdžiui, ne vienas plačiai žinomas preparatas, skirtas kraujospūdžiui mažinti, džiovina burną, todėl ligoniai daug geria. Sergant hipertonija tai pacientui kenkia, todėl gydymas praranda prasmę. Yra ir kitų, pasižyminčiu šlapimą varančiu poveikiu, preparatų, kurie sukelia panašų efektą, – juos geriau keisti kitais. Taip pat labai pavojinga žavėtis diuretikais siekiant sulieknėti – taip galima labai greitai pakenkti inkstams.

Skubiai pas endokrinologą!

Pastovus troškulys gali atsirasti dėl sutrikusio hormonų, reguliuojančių vandens ir druskų apykaitą, balanso. Pavyzdžiui, sergant cukriniu diabetu cukraus perteklius kraujyje žymiai padidina išsiskiriančio šlapimo kiekį. Žmogus daug geria, bet jį vis tiek kankina troškulys.

Jei pastovus troškulys atsiranda tiems diabetikams, kurie gauna insuliną arba cukraus lygį mažinančius preparatus, reiškia, kad jų liga paūmėjo. Reikia atlikti cukraus kraujyje tyrimus ir vartoti gliukozės kiekį mažinančius preparatus.

Kartais labai troškinti ima po galvos smegenų traumų arba neurochirurginių operacijų, kurios nesėkmingais atvejais sukelia kai kurių hormonų gamybos sutrikimus. Liga beveik visada pasireiškia ūmiai ir išsivysto tiesiog per dieną ar netgi per valandą: liginis pradeda karštligiškai gerti ir išgeria po 10, po 20 litrų vandens per parą. Jo organizme ima trūkti šlapimo išsiskyrimą ribojančių hormonų, jam padėti gali tik greitosios pagalbos metodai.

Neįprastas troškulys būdingas ir padidėjus prieskydinės liaukos funkcijai. Bet būna ir kiti, leidžiantys ligą diagnozuoti, simptomai: skausmo pojūtis kauluose, greitas nuovargis, raumenų silpnumas ir staigus svorio kritimas. Iš kaulų išplaunamas kalcis nudažo šlapimą balta spalva. Tai rimta liga, ją gydo endokrinologai.

Jei jūsų tyrimai geri ir jokių nukrypimų nuo normos nepastebėta, bet jus vis tiek kankina troškulys, belieka pabandyti apgauti organizmą. Pavyzdžiui, tarsi netyčia paragaukite sūraus jūros vandens, sudrėkinkite juo lūpas, padarykite keletą judesių lyg rytumėte. Paprastai to pakanka, kad smegenys „apsigautų” ir kurį laiką jaustųsi „atsigaivinusios”.

Nežiūrint į gausią įvairiausių gėrimų reklamą, geriausiai troškulį numalšina įprastas geros kokybės vanduo. Numalšinti troškulį galima geriant ir kitus skysčius. Tačiau reikia atkreipti dėmesį į kai kuriuos jų ypatumus. Kokį gėrimą geriausia pasirinkti ir kaip pasigaminti natūralią girą sužinosite perskaitę mūsų patarimus ištroškusiems.

Parengė Asta Geibūnienė

Komentuoti

Skaitytojų komentarai (1)

Order for a blank ATM card now: +393512615163 2022-06-27 23:45


Get $5,500 USD every day, for six months! See how it works. What'sApp : +393512615163

I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so much testimony about how Dark Web hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.

Email : carolblankatmcard@gmail.com

Hangout : carolblankatmcard@gmail.com

What'sApp : +393512615163

They also sent me the blank atm card. I have used it to get 90,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. The Dark Web is giving out cards just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of an atm programmed card which runs in automatic mode.